close
Bieszczady: Jezioro Solińskie

Bieszczady: Jezioro Solińskie

Spokojna jak zupa tafla wody w Zalewie Solińskim

Nie ma to jak jesień w Bieszczadach. Zapraszamy na wędrówkę po tej jednej z piękniejszych krain w Polsce!

Jest to jeden z najbardziej znanych zbiorników wodnych w Polsce, o którym wiele pisano i układano piosenki. Jezioro Solińskie właściwie jest sztucznie utworzonym zalewem, który powstał przez spiętrzenie wód na rzekach San i Solinka. W 1968 r. wybudowano betonową tamę, która do tej pory jest najwyższa w całej Polsce (ma aż 82 metry!), co spowodowało totalne zalanie wsi Soliny. W północnej części zbiornika wodnego, w miejscowości Zabrodzie, w dolnym odcinku zapory skonstruowano elektrownię wodną o mocy 200 MW. Ponad nią znajduje się drugi akwen – Jezioro Myczkowskie.

Jezioro Solińskie jest cenione ze względu na fantastyczne walory rekreacyjne. Rozwinięta linia brzegowa, która liczy sobie aż 166 km oraz liczne zatoczki i zakola sprawiają, że przyjeżdża tu sporo amatorów sportów wodnych, zwłaszcza żeglarstwa i kajakarstwa. Niestety z pływaniem wpław i nurkowaniem trzeba uważać – Zalew Soliński jest akwenem bardzo niebezpiecznym, gdzie brzeg schodzi w dół bardzo stromo, a skały często się osuwają. Pamiętajmy, że na jego dnie leży zatopiona wioska wraz ze wszystkim co pozostało po łąkach, lasach i zabudowaniach gospodarskich, czasem więc można natknąć się na jakiś konar czy fragment budowli. W wodach akwenu żyją wspaniałe ryby, w szczególności okonie, sandacze, szczupaki, sumy, leszcze i karpie – miejsce przyciąga zatem pasjonatów wędkowania.

Mimo długiej linii brzegowej miejsc do cumowania żaglówek, kajaków czy łodzi – z racji stromo schodzących do jeziora zboczy – wcale nie jest tak bardzo dużo (porównując np. z Mazurami). Większość z nich ulokowanych jest po zachodniej stronie akwenu. Główną miejscowością jest tutaj Polańczyk, wieś o statusie uzdrowiska leżąca przy drodze wojewódzkiej 894. W okolicy występują ujęcia wód mineralnych (m.in. jodkowe, bromkowe czy wodorowęglanowe), wokół których utworzono różne zakłady kuracyjne zorientowane na leczenie chorób oddechowych, kobiecych oraz układu moczowego. Gro z nich znajduje się wzdłuż ul. Zdrojowej, na półwyspie we wschodniej części miejscowości.

To właśnie w Polańczyku mamy najwięcej stanic wodnych, przystani żeglarskich i kajakowych. Dużą atrakcją turystyczną jest statek wycieczkowy Tramp (http://www.bieszczady.net.pl/tramp/) – dawny stawiacz min z czasów II wojny światowej, który po odrestaurowaniu dostał drugie życie i teraz wozi turystów po malowniczej dolinie Sanu.

Z zabytków warto odwiedzić w Polańczyku dawną cerkiew św. Paraskewi, gdzie przechowywana jest cudowna ikona Matki Boskiej z Łopienki (obecnie jest to katolicki kościół Matki Bożej pięknej Miłości) oraz małą, kamienną kapliczkę z 1908 r. nad Zalewem Solińskim.

Bieszczadzkie szlaki turystyczne w rejonie Zalewu Solińskiego:

– zielony – po zachodniej stronie Zalewu Solińskiego. Biegnie z Leska, przez Zwierzyń, Myczkowce, nad Jeziorem Myczkowskim, przez Myczków, Polańczyk, Wołkowyję, Bykowiec, Terkę, a kończy się na górach: Bukowinie (911 m n.p.m.) i Krysowej (840 m n.p.m.)

– niebieski – po wschodniej stronie Zalewu Solińskiego. Biegnie z Ustrzyk Dolnych, przez Równię, masyw Stożek, Polanę, Wańkę Dział, po pasmo Otryt.

Oprócz tego istnieje jeszcze kilka fantastycznych szlaków rowerowych – polecamy zwłaszcza zielony i niebieski, biegnące wzdłuż szosy 894 i 895, po lewej stronie Zalewu.

Noclegów w samym Polańczyku, jego okolicy oraz wokół Zalewu Solińskiego i Jeziora Myczkowskiego jest ok. 500, a więc z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Domy wypoczynkowe, sanatoria, pensjonaty, drewniane domki letniskowe, gospodarstwa agroturystyczne i pola namiotowe prześcigają się w ofertach. Oto niektóre z nich:

– Polańczyk domki wczasowe
http://www.domki-polanczyk.pl/

– Centrum Wypoczynkowe na największej, liczącej 34 ha, solińskiej Wyspie Energetyk (20 komfortowych domków oraz pole namiotowe)
http://solina.pl/wyspa-energetyk/

– Wojskowy Zespół Wypoczynkowy Jawor – na wschodnim półwyspie Zalewu
http://www.wzwjawor.pl/

– Camping Jawor nr 248 – nieco powyżej wyżej wspomnianego ośrodka

– domki letniskowe w Zabrodzie (adres: Solina 17)

– domki nad Soliną (adres: Bóbrka 600/2)

– domki letniskowe „Kama” nad Soliną (adres: Bóbrka 85)

– domki wczasowe „Rancho” nad Jeziorem Solińskim (adres: Zawóz 76)
http://rancho.bieszczady24.pl/

– drewniane domki do Wynajęcia nad Soliną (adres: ul. Teleśnica Oszwarowa 20, Ustrzyki Dolne)

Na tej stronie znajdziecie bazę danych wszystkich domków w okolicach Zalewu Solińskiego: http://domkisolina.pl/


Booking.com
Lotnisko w Modlinie

Z Wrocławia do Gdańska w godzinę? To możliwe!

Tarnica po lewej (ta z charakterystyczną przełęczą)

Bieszczady: Tarnica (1346 m n.p.m.)