close
Jeziorka Bielawskie Górne i Dolne pod Konstancinem-Jeziorną

Jeziorka Bielawskie Górne i Dolne pod Konstancinem-Jeziorną

Jeszcze do niedawna znane tylko lokalnym wędkarzom oraz mieszkańcom okolic Powsina, w ostatnim roku stały się bardzo popularne, a to za sprawą parku wakeboardingowego WawaWake.

Park wakeboardingowy WawaWake pod Warszawą oddalony jest od metra Kabaty tylko o 10 km
Park wakeboardingowy WawaWake pod Warszawą oddalony jest od metra Kabaty tylko o 10 km (źródło: fanpage WawaWake).

Jeszcze do niedawna znane tylko lokalnym wędkarzom oraz mieszkańcom okolic Powsina, w ostatnim roku stały się bardzo popularne, a to za sprawą parku wakeboardingowego WawaWake. Otoczone polami Jeziorka Bielawskiestarorzeczem Wisły (oddalone od rzeki o ok. 2,5 km) i znajdują się przy południowej granicy Warszawy. Zbiorników wodnych jest w sumie kilka – wszystkie należą do tarasu zalewowego Wisły, który pełen jest powstałych jeszcze w czwartorzędzie łachów rzecznych, czyli zakolowych łuków Wisły. Od południa zaczynają się one właśnie Jeziorkami Bielawskimi, potem ciągną się dalej na północ przez 12 km wzdłuż Wisły, a kończą Jeziorkiem Wilanowskim.

Największy z nich – Jeziorko Bielawskie Górne znajduje się tuż nad przepływającą przez Konstancin-Jeziorną rzeką Jeziorką. Ma charakterystyczny dla starorzeczy wydłużony kształt, jego wschodni brzeg jest wysoki na 2 metry i porośnięty drzewami, zaś zachodni płaski z piaszczystą plażą. Na jego południowym końcu skonstruowano stację do wakeboardingu WawaWake Konstancin-Jeziorna (specjalna budowa sprawia, że jest on doskonały zarówno dla zaczynających swoją przygodę z tym pięknym sportem, jak i dla zaawansowanych) z pełnym zapleczem: beach barem, sanitariatami, leżakami, hamakami, sklepem z podstawowymi akcesoriami i sprzętem wakeboardowym, boiskiem do siatkówki i badmintona oraz placem zabaw dla dzieci. Wszędzie działa WiFi.

Cennik: do godz. 16 – 40 zł/h, po godz. 16 – 45 zł/h, weekend – 45 zł/h, wynajęcie wyciągu na cały dzień – 1500 zł

Tuż obok, przy północno-zachodnim brzegu Jeziorka Bielawskiego Górnego znajduje się Jeziorko Bielawskie Dolne, połączone z wyżej wspomnianym akwenem wodnym ciekiem. Jest ono mniejsze i ma bagniste brzegi, które porastają olchy. Co ciekawe, na starych mapach z początku XX w. widać, że oba jeziora stanowiły jeden zbiornik.

W obydwu zbiornikach można złowić karasia, leszcza, lina oraz płocie.

Powierzchnia Jeziorka Bielawskiego Górnego: 6 ha (ok. 600 m długości i 100 m szerokości)
Głębokość Jeziorka Bielawskiego Górnego: 1-3 m

Powierzchnia Jeziorka Bielawskiego Dolnego: 1 ha (ok. 300 m długości i 40 m szerokości)
Głębokość Jeziorka Bielawskiego Dolnego: 1-1,5 m

Adres: Zbiorniki wodne znajdują się we wsi Bielawa, przy północnej granicy Konstancina-Jeziornej, 10 km od warszawskiej stacji metra Kabaty (18 km w kierunku południowo-wschodnim z centrum Warszawy). Punkt WawaWake mieści się przy ul. Wspólnej 80, w Bielawie.

Więcej na stronie: www.wawawake.pl

Jezioro Kielno pod Trójmiastem

Wake & Skate Park Książenice pod Grodziskiem Mazowieckim