close
Jezioro Soczewka pod Płockiem

Jezioro Soczewka pod Płockiem

Jezioro Soczewka pod Płockiem to raj dla dzieci i wędkarzy (źródło: www.pojezierzegostyninskie.pl)

Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa mazowieckiego!

Jezioro Soczewka pod Płockiem to dosyć stary, bo liczący ponad 150 lat, zalew na rzece Skrwa. Powstał w 1846 r., tuż po tym kiedy w miejscowości Soczewka osiadł żydowski przemysłowiec, Jan Epstein. Bankier wykupił miejscową fabrykę papieru i na jej potrzeby wybudował na Skrwie tamę, która spiętrzyła wodę i dała początek zalewowi.

Przy północnym brzegu Soczewki istnieje Stanica Wędkarska – miejsce gdzie można przenocować, posilić się oraz wypożyczyć sprzęt wędkarski, kajaki, rowery wodne i łódki. Od maja do końca września działa tu strzeżona plaża i kąpielisko. Ogromną zaletą jest to, że akwen prawie ze wszystkich stron otoczony jest lasami, w których jesienią rosną dorodne grzyby. Brzegi są wysokie i dość strome – jednak dla wędkarzy to same atuty, dzięki temu tafla wody jest dość spokojna i osłonięta od wiatru, a rybki biorą że aż miło! Karpie, szczupaki, węgorze, sandacze, płocie, liny, leszcze, okonie to tylko niektóre z wielu gatunków ryb, które można złowić w Jeziorze Soczewka. W Stanicy Wędkarskiej można nawet skorzystać z domowej wędzarni!

Powierzchnia: 46 ha

Adres: Jezioro Soczewka znajduje się w otulinie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, niedaleko DK 62 i ok. 12 km od Płocka (125 km na północny zachód od centrum Warszawy).

Dojazd: Z centrum Warszawy jedzie się tak jak do Płocka – przez Żoliborz, Bielany i Łomianki; wzdłuż wschodniej,a następnie północnej granicy Kampinoskiego Parku Narodowego. Mijamy Czosnów i kierujemy się mostem przez Wisłę na Nowy Dwór Mazowiecki. Potem jedziemy wzdłuż prawego brzegu Wisły drogą krajową nr 62, która prowadzi nas przez Wyszogród prosto do Płocka. W Płocku znów przejeżdżamy Wisłę Mostem Legionów Józefa Piłsudskiego, a za mostem na rondzie obieramy drugi zjazd w Portową. Następnie skręcamy w prawo w Popłacińską (ciągle jest to ta sama DK 62) i po ok. 7 km w lewo. Jezioro Soczewka znajduje się dokładnie w połowie drogi między Płockiem a Nowym Duninowem (tam znajduje się bardzo ciekawy pałac neogotycki).

W okolicy Płocka znajdują się też inne przyjazne kąpieliskaJezioro Sobótka oraz Jezioro Zdworskie!


Booking.com
Jezioro Zdworskie pod Płockiem (źródło: www.galeria.plock24.pl)

Jezioro Zdworskie pod Płockiem

Płock z lotu ptaka. W samym środku

Zalew Sobótka w Płocku