close
Jezioro Zdworskie pod Płockiem

Jezioro Zdworskie pod Płockiem

Jezioro Zdworskie pod Płockiem (źródło: www.galeria.plock24.pl)

Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa mazowieckiego!Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa mazowieckiego!

Jezioro Zdworskie pod Płockiem (źródło: www.galeria.plock24.pl)Jezioro Zdworskie to duży zbiornik wodny pod Płockiem, w gminie Łąck. To należące do Pojezierza Gostynińsko-Włocławskiego rynnowe jezioro jest równocześnie największym naturalnym jeziorem całego województwa mazowieckiego (pamiętajmy, ze Zalew Zegrzyński jest sztucznie utworzonym zalewem, nie jeziorem!).

Niestety w ostatnich latach jezioro zanika. Aby zapobiec jego stopniowo postępującej degradacji, zastosowano szereg rozwiązań, takich jak: wycinka części trzcin, ułożenie słomianych barier wokół akwenu, uszczelnienie Wielkiej Strugi – głównej, zasilającej Jezioro Zdworskie rzeczki oraz zainstalowanie specjalnych filtrów, które oczyszczają wodę z soli biogennych. Dzięki temu jezioro przestało zarastać, a poziom jego wody już nie obniża się w tak drastycznym tempie. Ma to również kluczowy wpływ na zahamowanie rozrostu sinic, które często dyskwalifikują akwen pod względem przydatności do kąpieli.

Kąpielisko nad Jeziorem Zdworskim jest strzeżone do końca września, można tu wypożyczyć sprzęt wodny oraz pouczyć się windsurfingu i żeglowania. Dla dzieci przygotowano plac zabaw i mini wesołe miasteczko, a dla fanów sportu – boisko do siatkówki plażowej i badmintona. Posilić się można albo w miejscowej stołówce albo w grill barze przy plaży.

Nad Jeziorem Zdworskim są 3 ośrodki wypoczynkowo-szkoleniowe: Magdalena, Zacisze Bis oraz Relax. W tym ostatnim przenocować można w 4- i 6-osobowych, wyposażonych w łazienkę domkach letniskowych albo na polu namiotowo-caravaningowym.

Powierzchnia Jeziora Zdworskiego: ok. 350 ha

Głębokość: średnia 2,3 m, maksymalna – 5,5 m

Adres: Jezioro Zdworskie leży przy wsi Zdwórz w powiecie płockim (113 km na północny zachód od centrum Warszawy i tylko 19 km na południe od Płocka).

Dojazd: Najkrócej pojechać na północ przez Żoliborz, Bielany i Łomianki, krajową 7-ką. Przed Nowym Dworem Mazowieckim, w miejscowości Kazuń Nowy skręcamy w lewo w wojewódzką 575 na Nowe Grochale. Jedziemy cały czas 575-ka wzdłuż lewego brzegu Wisły i północnej granicy Kampinosu. Przejeżdżamy przez Iłów i Grzybów. Za Słubicami skręcamy w lewo na Gąbin i tam w prawo w 577-kę. Po ok. 5 km jesteśmy już nad Jeziorem Zdworskim.

Z Płocka wystarczy przedostać się na drugą stronę Wisły i jechać na południe krajową 60-ką lub 62-ką na Łąck. W Łącku, na rondzie zjeżdżamy w trzeci zjazd, na Warszawską i kontynuujemy wzdłuż DW 577 na Zdwórz.

W okolicy Płocka znajduje się też inne przyjazne kąpieliskoJezioro Sobótka oraz Jezioro Soczewka!

Tani nocleg w Warszawie na miarę oczekiwań

Jezioro Soczewka pod Płockiem to raj dla dzieci i wędkarzy (źródło: www.pojezierzegostyninskie.pl)

Jezioro Soczewka pod Płockiem