close
Kąpielisko Chorwacja w Jurkowie pod Czchowem

Kąpielisko Chorwacja w Jurkowie pod Czchowem

Jurków to wieś pod Czchowem, która słynie z wspaniałego kąpieliska wymownie zwanego Chorwacją. To ponoć jedno z najczystszych, najbezpieczniejszych i najlepiej przygotowanych kąpielisk w całej Małopolsce – jego stan jest co roku poddawany szczegółowej kontroli.

Widok z lotu ptaka na kąpielisko Chorwacja niedaleko Czchowa
Widok z lotu ptaka na kąpielisko Chorwacja niedaleko Czchowa (źródło: www.kapieliskochorwacja.pl)

Czchów to miasto w powiecie brzeskim, ok. 70 km na wschód i lekko na południe od Krakowa, ok. 30 km od Bochni i 40 km na południowy zachód od Tarnowa. Jurków zaś to wieś pod Czchowem, która słynie z wspaniałego kąpieliska wymownie zwanego Chorwacją. Znajdujący się we wschodniej części wsi akwen powstał wskutek zalania wodą wyrobiska żwiru firmy RABEK (która obecnie jest także właścicielem tego rekreacyjnego obiektu). Jurków to ponoć jedno z najczystszych, najbezpieczniejszych i najlepiej przygotowanych kąpielisk w całej Małopolsce – jego stan jest co roku poddawany szczegółowej kontroli.

Część ''łódkowa'' kąpieliska Chorwacja we wsi Jurków pod Czchowem
Część ”łódkowa” kąpieliska Chorwacja we wsi Jurków pod Czchowem (źródło: www.kapieliskochorwacja.pl)

Zbiornik wodny ma dość regularny kształt i równą linie brzegową, przy jego zachodnim (lewym) brzegu jest cypel o długości 15 m i szerokości 5 -7 m. Mamy tutaj wyznaczoną bojami część, gdzie można pływać wpław oraz pozostałą, znacznie większą, po której można pływać kajakiem, łodzią lub rowerem wodnym. Z nowości na plażowiczów czekają deski windsurfingowe oraz małe katamarany. Można także zamoczyć spławik – szczęściarze mogą liczyć, że na haczyku wyciągną: karpia, szczupaka, okonia, klenia, karasia, leszcza, amura i węgorza. Opłata za 1 wędkę – 10 zł, za ryby – 15 zł od kilograma.

Dla chętnych przygody organizowane są spływy kajakowe Dunajcem, który płynie niecałe 100 m od akwenu. Kończą się one ogniskiem z kiełbaskami w malowniczym otoczeniu rozlewisk Dunajca. Więcej info na stronie: www.kajakidunajcem.pl

Po prawej stronie kąpieliska Chorwacja płynie Dunajec
Po prawej stronie kąpieliska Chorwacja płynie Dunajec (źródło: www.kapieliskochorwacja.pl)

Wybierające się do Chorwacji na dłuższy czas mogą zanocować w należących do ośrodka domkach letniskowych (14, w pełni wyposażone z aneksem kuchennym i łazienką), przyczepach holenderskich lub w domku bungalowie (6 pokoi).

Powierzchnia kąpieliska Chorwacja: 10 ha
Głębokość: średnio 3,5 – 4 metry

Cennik: bilet normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł. Mieszkańcy Jurkowa i okolic wchodzą za darmo. Parking – 5 zł.

Adres: Kąpielisko Chorwacja znajduje się we wschodniej części wsi Jurków – Kamieniec, niedaleko szos DK75 i DW980 (dokładnie 72 km na wschód i lekko na południe z centrum Krakowa).

Więcej na stronie: www.kapieliskochorwacja.pl , tel: 601 550 561, 506 904 118.

Atrakcje w okolicy:

  • Baszta w Czchowie – ruiny średniowiecznego zamku w Czchowie z XIII / XIV w., z których rozpościera się wspaniały widok na Dunajec (ok. 4 km na południowy zachód od kąpieliska Chorwacja).
  • Zamek rycerski w Melsztynie – ruiny średniowiecznego zamku z połowy XIV w. na wzgórzu nad rzeką Dunajec (9 km na wschód i lekko na północ od kąpieliska Chorwacja). Po konfederacji barskiej w 1770 r. zamek bardzo podupadł, a z czasem zarósł i stał się ruiną. W 2008 r. gmina wykupiła go od Lasów Państwowych i rozpoczęła renowację.
  • Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce – wznosi się malowniczo na skarpie, w otoczeniu zieleni nad samym Jeziorem Czchowskim (ok. 10 km na południe i lekko na zachód od kąpieliska Chorwacja). Półwysep, na którym stoi zamek jest z 3 stron otoczony Dunajcem. Budowla powstała ok. XIII w. dla rycerzy herbu Ośmioróg. W lipcu i sierpniu zamek można zwiedzać.
  • Kamienie Brodzińskiego w Lipnicy Górnej – geologiczny rezerwat przyrody z 9 ostańcami wierzchowinowymi, czyli twardzielcami – najtwardszym typem skał, który przetrwał erozję. Mają rozmaite kształty grzybów, ambon, baszt, a największy z nich, „Wielki Kamień”, wznosi się na wysokość 10 m (adres: Lipnica Górna 304; 19 km na zachód od kąpieliska Chorwacja).
  • Kościół Św. Andrzeja Świerada i Benedykta w Tropiu – jedna z najstarszych świątyń w Małopolsce, pochodzi z przełomu XI i XII w., cała w stylu romańskim, ufundowana przez Kazimierza Odnowiciela. W środku polichromia na stropie i fragmenty romańskich fresków (22 km na południe i lekko na zachód od kąpieliska Chorwacja).
  • Jezioro Czchowskie i Jezioro Rożnowskie – 2 ogromne akweny położone na Dunajcu (8 i 27 km na południe od kąpieliska Chorwacja).
  • Zabytkowa kopalnia soli w Bochni – sól kamienną wydobywano tu już w 1248 r.! Obecnie Bochnia przypomina wielkie, podziemne, solne miasto, które można zwiedzać pieszo lub płynąc łodzią po podziemnych rzekach. (adres: ul. Campi 15; 31 km na północny zachód od kąpieliska Chorwacja). Więcej na stronie: www.kopalnia-bochnia.pl


Booking.com

Zalew w Łapanowie pod Krakowem

Wypadki nad wodą. Dekalog plażowicza.