close
Zalew w Łapanowie pod Krakowem

Zalew w Łapanowie pod Krakowem

Zalew podzielony jest na 2 części: w pierwszej, kąpielisku wyznaczonym bojami, można pływać wpław, zaś druga – większa – dedykowana jest łodziom i kajakom.

Widok na Zalew w Łapanowie z lotu ptaka (źródło - fanpage gminy Łapanów)
Widok na Zalew w Łapanowie z lotu ptaka (źródło: fanpage gminy Łapanów)

W Łapanowie, małopolskiej wsi w powiecie bocheńskim oddalonej o ok. 40 km na południowy wschód od Krakowa, działa Kompleks Sportowo-Rekreacyjny „Zalew”. Od czerwca do końca sierpnia można się wykąpać w czystej wodzie, pod czujnym okiem ratowników (pilnują jeziora w godz. 10-19). Dzieci można bezpiecznie zostawić w jednym z 3 brodzików o różnej głębokości. Dodatkowymi atrakcjami jest 64-metrowej długości zjeżdżalnia wodna, boiska do gry w piłkę plażową, wypożyczalnia rowerów wodnych, łodzi i kajaków oraz rzecz jasna trawiasta i piaszczysta plaża (piasek jest co roku świeżo dowożony i uzupełniany). Kilka lat temu gmina dostała fundusze na ogromną modernizację zalewu – zbudowano wtedy nowy, duży parking, mini siłownię na świeżym powietrzu, plac zabaw dla dzieci oraz obiekty sportowe z prawdziwego zdarzenia: korty tenisowe, boisko do koszykówki i siatkówki oraz bieżnię lekkoatletyczną.

Zalew podzielony jest na 2 części: w pierwszej, kąpielisku wyznaczonym bojami, można pływać wpław, zaś druga – większa – dedykowana jest łodziom i kajakom. Przy tej drugiej znajduje się należące do Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Zalew” pole namiotowe, kilka domków campingowych oraz schludne sanitariaty. Około 150 m od jeziora jest także inny ośrodek wypoczynkowy „Gaj” – 9 drewnianych domków letniskowych typu brda z aneksem kuchennym i łazienką (adres: Łapanów 189; więcej na stronie ośrodka: www.gajlapanow.pl). Dla podróżujących z psami, na stronie ośrodka piszą jednak niestety, że zgadzają się jedynie (po wcześniejszym uzgodnieniu) na pobyt z małymi zwierzętami.

Zalew w Łapanowie - łódki, kajaki, łabędzie. Wszystko, czego dusza zapragnie! (źródło - fanpage gminy Łapanów)
Zalew w Łapanowie – łódki, kajaki, łabędzie. Wszystko, czego dusza zapragnie! (źródło: fanpage gminy Łapanów)

Jezioro w Łapanowie to także wymarzone miejsce dla wędkarzy – akwen jest regularnie zarybiany, a najczęściej można tu złapać amura, karpia, a nawet szczupaka. Obok zalewu, wzdłuż jego zachodniego brzegu płynie rzeka Tarnawka, która poprzez wody przepływowe częściowo zasila kąpielisko.

Powierzchnia Zalewu w Łapanowie: 3,5 ha; zielone tereny Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Zalew” zajmują łącznie 8,5 ha.
Głębokość: Kąpielisko w Łapanowie ma 3 stopnie głębokości.

Cennik: bilet normalny – 5 zł, ulgowy (dzieci 6-16 lat) – 2 zł, parking – 5 zł / dobę.

Adres: Zalew znajduje się w południowej części wsi Łapanów, na pograniczu wsi Brzezowa i Boczów, na południe od szosy DW966 (40 km w kierunku południowo-wschodnim z centrum Krakowa).

Atrakcje w okolicy:

  • Kościół Św. Bartłomieja w Łapanowie – śliczny, drewniany kościółek wzniesiony w 1529 r., z ołtarzem z XVIII w. W późniejszych wiekach był przebudowywany, jednak na szczęście nie zatracił swego pierwotnego charakteru. W środku znajduje się oryginalna, gotycka kamienna chrzcielnica kielichowa (adres: przy Urzędzie Gminy).
  • Wieruszyce – szlachecki zamek obronny z połowy XV w. Wzniesiony w stylu gotycko-renesansowym nad rzeką Stradomką. Jest to budynek piętrowy, o grubych, kamiennych murach i przylegającej do nich okrągłej baszcie z otworami strzelniczymi. Dobra zostały podarowane rodzinie Wieruskich herbu Szreniawa przez króla Władysława Łokietka za ich liczne zasługi (adres: ul. Wieruszyce 2; 5 km na północny wschód od Łapanowa).
  • Zbydniówdworek z 1746 r. w otulinie parku krajobrazowego z XIX w. Stara, grabowa aleja prowadzi prosto doOLYMPUS DIGITAL CAMERAstawu. Uwaga! Dworek jest obecnie na sprzedaż! (adres: 5 km na południowy wschód od Łapanowa. Nie mylić z dworem rodziny Horodyńskich z XVIII / XIX w. w Zbydniowie w podkarpackim!)
  • Dąbrowica – Chrostowa – eklektyczny pałac z 2 poł. XIX w. przez pewien czas stanowił własność gen. Henryka Dąbrowskiego (stąd nazwa majątku Dąbrowica). Obecnie mieści się w nim Zespół Szkół Rolniczych. Wielki pałac nie jest może za piękny, ale za to znajduje się w otoczeniu parku z licznym starodrzewem. Obok jest także śliczny Domek Ogrodnika, wykonany w drewnie o pięknym, miodowym kolorze (adres: Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Zespole Szkół im. Prof. Jana Zdzisława Włodka, ul. Chrostowa 1; 9 km na północny wschód od Łapanowa).
  • Kościół Wszystkich Świętych w Sobolowie – pochodzi z końca XVI w., wykonany w ciemnobrązowym drewnie. Wnętrze barokowo-rokokowe, ołtarz główny z XIX w. Obok stoi dzwonnica z oryginalnym, gotyckim dzwonem (adres: Sobolów 252, 11 km na północny wschód od Łapanowa).
  • Pierzchów – miejsce urodzenia gen. Henryka Dąbrowskiego, twórcy Legionów Polskich we Włoszech. W hołdzie dowódcy postawiono w tym miejscu kopiec (14 km na północ od Łapanowa).
  • Szlak Papieski Niegowić → Łapanów. 12 km trasa, którą wielokrotnie przemierzał Jan Paweł II, do przejścia pieszo lub przejechania rowerem. Co roku w każdą sobotę przed 18 maja (urodziny Karola Wojtyły) odbywa się tamtędy pielgrzymkowy rajd.
  • Indiańska Wioska w Szczyrzycu (adres: Pogorzany 8; 17 km na południowy zachód od Łapanowa) – doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, które będą mogły odkrywać tajemnice indiańskiej kultury, zobaczyć jak wygląda ogromny namiot tipi oraz zagrać w gry Apaczów i Szoszonów. Więcej na oficjalnej stronie: www.wioskaindianska.pl


Booking.com

Aktywne wakacje – spróbuj spływu kajakiem!

Kąpielisko Chorwacja w Jurkowie pod Czchowem