close
Kąpielisko Glinianki w Zielonce

Kąpielisko Glinianki w Zielonce

Nurkowanie w zielonkowych Gliniankach

Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa mazowieckiego!

Glinianki to bardzo popularne miejsce nad wodą, odwiedzane nie tylko przez mieszkańców Zielonki, okolicznych Marek, Kobyłki i Wołomina, ale również przez wielu warszawiaków (wszak tylko 18 km dzieli Glinianki od centrum stolicy). Kąpielisko powstało w miejscu dawnej kopalni iłów, co ma swoje wady i zalety. Plusem jest piękny, szmaragdowo-zielony kolor wody, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych; minusem – grząskie, niezbyt bezpieczne dno. Z tym ostatnim problemem władze Urzędu Miasta Zielonki poradziły sobie znakomicie, wytyczając specjalne, strzeżone kąpielisko akurat tam, gdzie grunt był najtwardszy. Teraz mogą tu pływać nawet małe dzieci oraz osoby niezbyt dobrze radzące sobie w wodzie. Pamiętajcie jednak, aby nie wypływać poza strzeżony obszar, gdyż zielonkowe glinianki są naprawdę niebezpieczne (Komenda Stołeczna Policji ze względu na dużą liczbę utonięć wyznaczyła tu czarny punkt).

Glinianki w Zielonce składają się z 4 stawów, z czego plaża oraz chronione przez WOPR kąpielisko znajdują się nad tym drugim od lewej (przy jego północno-zachodnim brzegu). W zależności od głębokości wyznaczono 2 kąpieliska: dla dzieci o głębokości do 1 m oraz dla dorosłych – do 1,8 m. Brzegi są zróżnicowane – od płaskiej, piaszczystej plaży, po skarpy o wysokości nawet do 3 m. Wokół całego zbiornika wodnego wytyczono promenadę spacerową, tzw. „Gliniankową Pętlę”, pośrodku akwenu zaś wynurza się spora wyspa. Turyści odwiedzający glinianki w Zielonce nie będą mieć problemów z zostawieniem samochodu – wyznaczono bowiem 200 miejsc parkingowych. Ponton czy kajak trzeba natomiast zabrać własny, gdyż w Zielonce niestety nie ma wypożyczalni sprzętu wodnego.

Nad tę wodę przyjeżdżają też wędkarze, który cenią sobie to łowisko ze względu na występujące tu szczupaki, węgorze, liny, karasie, karpie i amury.

Powierzchnia łączna wszystkich 4 zbiorników wodnych w Zielonce: 30 ha

Głębokość: średnio są to 2 m, lecz można natrafić na dół o głębokości nawet 4 m!

Adres: Miasto Zielonka należy do aglomeracji Warszawy. Kąpielisko Glinianki znajduje się przy ul. Spacerowej, mniej więcej w połowie drogi między centrum Zielonki a Kobyłką (18 km na północny wschód od centrum Warszawy).

Dojazd: Z centrum jedziemy na północ do metra Ratusz i skręcamy w prawo w kierunku mostu Śląsko-Dąbrowskiego, którym przejeżdżamy Wisłę (trasa 629). Jedziemy cały czas prościutko przez Targówek ul. Radzymińską, po czym skręcamy w prawo w Łodygową (634). Jesteśmy już w Ząbkach, jedziemy ul. Księdza Ignacego Skorupki, po czym skręcamy w lewo w Al. Józefa Piłsudskiego (wojewódzka 631), którą docieramy do Zielonki. Aby dostać się nad stawy, trzeba skręcić w prawo w ul. Marecką i potem na rondzie obrać drugi zjazd, w Lipową. Lipowa wkrótce zmienia nazwę na Wolności; w ostatnim etapie skręcamy w prawo w Spacerową, która dojeżdżamy prosto nad stawy.

Więcej na oficjalnej stronie Zielonki: www.zielonka.pl


Booking.com
Władysławowo - port

Władysławowo z dzieckiem – czy warto?

Jezioro Kozienickie to nie tylko akwen

Jezioro Kozienickie w Kozienicach