close
Kąpielisko Morskie Oko we Wrocławiu

Kąpielisko Morskie Oko we Wrocławiu

Wrocławskie Morskie Oko to położone najbliżej centrum stolicy Dolnego Śląska miejskie kąpielisko. Już od ponad 100 lat daje ochłodę i możliwość relaksu w wodzie i na plaży mieszkańcom Wrocławia.

Morskie Oko we Wrocławiu przy ładnej pogodzie przyciąga naprawdę sporo ludzi. Plaży jest jednak pod dostatkiem.
Morskie Oko we Wrocławiu przy ładnej pogodzie przyciąga naprawdę sporo ludzi. Plaży jest jednak pod dostatkiem. (źródło: www.Googlemaps)

Wrocławskie Morskie Oko to położone najbliżej centrum stolicy Dolnego Śląska miejskie kąpielisko. Już od ponad 100 lat daje ochłodę i możliwość relaksu w wodzie i na plaży mieszkańcom Wrocławia. Dawniej oczywiście znajdowała się w tym miejscu glinianka. Po wyczerpaniu się surowca decyzję o jej zalaniu woda podjęto jeszcze na początku XX w. Niemiecki projektant, Artur Klar w 1911 r. przedstawił wstępne plany zagospodarowania terenu, jak na tamte czasy, wyjątkowo nowoczesne (strzeżone kąpielisko, plaża, szatnie i restauracja). W 1928 r. pod nadzorem niemieckich architektów i urbanistów: Hugo Althoffa i Richarda Konwiarza zrealizowano nowy projekt, który utrzymał się bez zmian aż do 1970 r. Przede wszystkim zapewniono akwenowi stały dopływ wody z płynącej obok po lewej stronie rzeczki, Czarnej Wody, będącej starorzeczem Odry oraz zrobiono odpływ, by utrzymać stały poziom wody. Obręb strzeżonego kąpieliska podzielono na 3 części: dla dzieci, dla osób, które uczą się pływać oraz dla zaawansowanych pływaków – granice wyznaczały drewniane pomosty. Po prawej stronie Morskiego Oka wzniesiono nowe szatnie, restaurację, toalety i kasy, osłaniając kąpielisko przed widokiem od ulicy. Kolejna, „żelbetonowa” modernizacja nastąpiła w 1970 r. – żelbetonowe pomosty zastąpiły te drewniane i dodatkowo skonstruowano żelbetonową zjeżdżalnię do wody. Zrobiono wówczas także boiska do siatkówki plażowej (obecnie aż 4) i korty tenisowe.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

W ostatnim czasie miejsce wzbogacono o plac zabaw i brodzik dla najmniejszych dzieci, a także o wypożyczalnię kajaków i 60-metrowej długości ślizgawkę wodną. Morskie Oko ma regularny kształt pionowej elipsy. Po lewej stronie od zachodu płynie Czarna Woda – starorzecze Odry, górą od północy – Kanał Powodziowy, a na dole od południa rozciąga się Park Szczytnicki. Plaża znajduje się po prawej, od strony ul. Chopina.

Powierzchnia Morskiego Oka we Wrocławiu: 5 ha; plaża: 10 ha

Cennik: bilet normalny – 10 zł, ulgowy – 8 zł, po godz. 17 – 5 zł, karnet na 10 wejść – 90 zł

Niestety na teren kąpieliska nie można wprowadzać psów 🙁

Adres: ul. Chopina 27, osiedle Zalesie, Wrocław (ok. 4 km na północny wschód od centrum miasta).

Przewóz bagażu samolotem – limity rozmiaru i wagi w różnych liniach lotniczych

Biuro podróży Event Tourist