close
Plaża miejska nad Świdrem w Otwocku i Józefowie

Plaża miejska nad Świdrem w Otwocku i Józefowie

Kąpielisko nad Świdrem w Otwocku (źródło: Fanpage Otwockiej Plaży Miejskiej)

Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa mazowieckiego!Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa mazowieckiego!

Kąpielisko nad Świdrem w Otwocku (źródło: Fanpage Otwockiej Plaży Miejskiej)Rzeka Świder – prawy dopływ Wisły – wije się, meandruje i w ogóle charakteryzuje się bardzo licznymi leśnymi skarpami i zatoczkami, gdzie można zrelaksować się na łonie natury. Są to jednak tzw. miejsca „na dziko”. Jeśli szukacie typowej, piaszczystej plaży oraz bezpiecznego kąpieliska nad Świdrem, znajdziecie je pomiędzy Józefowem a Otwockiem, przy ul. Turystycznej. Ogromnym atutem jest położenie tego rodzinnego miejsca, w samym środku pięknych, mieszanych lasów z dominacją sosny, które dają upragniony cień w upalne dni lata.

Jako że nie ma w tym miejscu mostu, nie chcąc aby ani Józefów ani Otwock nie czuł się poszkodowany, zrobiono 2 plaże – po obu stronach Świdra. Sezon trwa tu od maja do końca września – w tym czasie można pograć w siatkówkę i piłkę plażową oraz posilić się i uzupełnić płyny pod parasolami. Pod drzewami zrobiono drewniany taras i kładki, przy których umiejscowiono grill (szaszłyki, karkówki, kiełbaski i inne pyszności) oraz sklepiki z przekąskami i lodami. Dla dzieci postarano się o plac zabaw, składający się z drewnianych, bezpiecznych elementów. W tym roku gmina dokładnie oczyściła teren z krzaków, tworząc miejsce na nowy, duży parking. Jedyny mankament to to, że nie bardzo jest gdzie wypożyczyć sprzęt wodny; najbliższa wypożyczalnia kajaków to „Mostowa”, która znajduje się przy ul. Ogrodniczej 6 (www.mostowa.waw.pl/) – oddalona w górę Świdra o 6,5 km od otwockiej plaży.

Spływ kajakowy Świdrem (źródło: www.mostowa.waw.pl)Tutaj znajdziesz nasze propozycje na wycieczki kajakowe w okolicach Warszawy!

Urząd miasta Otwock zadbał o kulturalne i sportowe atrakcje nadświdrzańskiej plaży – letni kalendarz jest wypełniony konkursami, koncertami i innymi wydarzeniami (mistrzostwa skimboardowe, warsztaty archeologiczne, turniej badmintona, beach soccer, koncert szantowy, itd.). Pełną listę tegorocznych eventów znajdziecie tutaj: www.otwock.pl/default.asp?ID=110&IDs=1711

Adres: Otwocka plaża miejska nad Świdrem znajduje się przy ul. Turystycznej (24 km na południowy wschód od centrum Warszawy).

Dojazd: Z centrum przez most Poniatowskiego, potem zjeżdżamy w prawo na Wał Miedzeszyński w kierunku Puław i Terespolu. Jedziemy Wałem Miedzeszyńskim wzdłuż Wisły (DW 801). Między Wawrem a Józefowem skręcamy w lewo w Bysławską, a następnie w prawo w Patriotów. Jedziemy prosto wzdłuż torów kolejki ulicą J. Piłsudskiego, przejeżdżamy przez Józefów, potem most na Świdrze i za mostem skręcamy w prawo w Adama Mickiewicza i znów w prawo w Turystyczną.

Niezmotoryzowani mogą dotrzeć na plażę kolejką podmiejską (przystanek Otwock).

Malownicze tereny nad Wisłą w Stężycy

Wyspa Wisła w Stężycy

Widok z lotu ptaka na Zalew Żyrardowski (źródło: www.zyrardow.pl)

Zalew Żyrardowski