close
Zalew Żyrardowski

Zalew Żyrardowski

Widok z lotu ptaka na Zalew Żyrardowski (źródło: www.zyrardow.pl)

Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa mazowieckiego!Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa mazowieckiego!

Widok z lotu ptaka na Zalew Żyrardowski (źródło: www.zyrardow.pl)Zalew Żyrardowski jest najpopularniejszym strzeżonym kąpieliskiem w zachodniej części Mazowsza. Został sztucznie utworzony w latach 90-tych na rzece Pisi, która jest prawym dopływem Bzury. Do tradycji żyrardowskiego zalewu należą odbywające się co roku w sierpniu maratony pływackie (2800 m dla mężczyzn i 2000 m dla kobiet). W tym roku będzie miał on miejsce 17 sierpnia, od godz. 12:00. Miejscowy WOPR organizuje bezpłatne kursy pływania zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, dbając o poczucie bezpieczeństwa odwiedzających to wakacyjne miejsce. Dzięki drewnianym kładkom miejsce jest dostępne także dla osób niepełnosprawnych, a pływający łódkami czy kajakami mogą zacumować swój sprzęt. Zalew Żyrardowski cieszy się również dużą popularnością wśród wędkarzy – można tu złapać ładne okazy szczupaków, karpi, sandaczy i płoci.

Po Zalewie Żyrardowskim można także pływać żaglówką (źródło: www.zyrardow.pl)Oprócz tego nad akwenem w Żyrardowie można pograć w siatkówkę plażową albo w plażowa piłkę nożną (turnieje odbędą się i w lipcu i w sierpniu; zainteresowani mogą sprawdzić dokładne terminy na stronie miasta Żyrardów: www.zyrardow.pl/4282,lato-w-miescie-2014.html?ukryj=no).

Zalew Żyrardowski znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego – jest to piękny las, do którego można wybrać się na grzybobranie.

Powierzchnia: 20 ha

Głębokość: średnio ok. 2 m (najgłębiej jest – tak jak zwykle w przypadku zalewów utworzonych na rzekach – przy zaporach oraz w miejscu koryta Pisi).

Adres: Zalew Żyrardowski leży pomiędzy ul. Ziołową a Adama Mickiewicza, w południowej części Żyrardowa (56 km na południowy zachód od centrum Warszawy).

Dojazd: Kierujemy się na Janki (przez Ochotę, Włochy i Raszyn). Jedziemy cały czas ekspresową E67 mijając Nadarzyn, Żabią Wolę i Mszczonów. W Mszczonowie skręcamy w prawo w DK50 na Żyrardów i znów w prawo w ul. Dębową (przy niej stoi zabytkowy Dąb Chełmońskiego). Na samym końcu odbijamy lekko w lewo w Adama Mickiewicza i po naszej lewej już widzimy Zalew Żyrardowski.

Kąpielisko nad Świdrem w Otwocku (źródło: Fanpage Otwockiej Plaży Miejskiej)

Plaża miejska nad Świdrem w Otwocku i Józefowie

Gorąca Hiszpania – jak przygotować się do wyjazdu?