close
Dworek Chełmońskiego w Kuklówce (zabytki pod Warszawą)

Dworek Chełmońskiego w Kuklówce (zabytki pod Warszawą)

Tak wygląda dom

Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

W Kuklówce w latach 1889-1914 (aż do swojej śmierci) mieszkał słynny malarz, Józef Chełmoński, autor sielskiego „Babiego lata”. Jest to skromny, jednakże bardzo urokliwy, 2-poziomowy dworek z ciemnobrązowego drewna z czerwonym dachem. Mimo że na Mazowszu istniało w owym czasie wiele podobnych, wybudowanych w 2 połowie XIX w., szlacheckich dworków, to właśnie Kuklówkę wybrał na swoją siedzibę i miejsce tworzenia Chełmoński. Okoliczne pola i łąki zostały zaś trwale uwiecznione na obrazach: „Bociany”, „Orka”, „Owczarek”, „Jesień”, „Przed burzą”, „Kuropatwy na śniegu” czy „Staw w Radziejowicach”.Obraz Józefa Chełmońskiego ''Staw w Radziejowicach''. Źródło: www.chelmonski.info.pl Po śmierci artysty dworkiem zaopiekowali się jego potomkowie.

Niedaleko od Kuklówki znajduje się pałac w Radziejowicach, którego Chełmoński był częstym gościem – obecnie znajduje się tam galeria prac malarza.

Adres: Kuklówka Zarzeczna znajduje się dokładnie pośrodku na drodze wojewódzkiej nr 579 między Grodziskiem Mazowieckim a Mszczonowem (39 km na południowy zachód od centrum Warszawy).

Dojazd: Przez Raszyn, Janki i Sękocin (E67). Za Nową Bukówką skręcamy w prawo w J. Chełmońskiego, która wiedzie nas przez Bieniewiec, Kuklówkę Radziejowicką i w końcu Kuklówkę Zarzeczną.

Więcej na stronie malarza: www.chelmonski.info.pl


Booking.com
Norwidowski dworek w Głuchach. Na pierwszym planie aleja starych klonów. Źródło: www.muzeumnorwida.pl

Dworek Cypriana Kamila Norwida w Głuchach (zabytki pod Warszawą)

Chopinowski dworek w Żelazowej Woli

Dworek Chopina w Żelazowej Woli (zabytki pod Warszawą)