close
Dworek Chopina w Żelazowej Woli (zabytki pod Warszawą)

Dworek Chopina w Żelazowej Woli (zabytki pod Warszawą)

Chopinowski dworek w Żelazowej Woli

Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Chopinowski dworek w Żelazowej WoliŻelazowa Wola jest chyba najsłynniejszym dworkiem w całej Polsce, co roku odwiedzanym przez liczne pielgrzymki melomanów i nie tylko. To właśnie w tym miejscu 1 marca 1810 r. urodził się nasz największy polski kompozytor, Fryderyk Chopin. Jego ojciec, Francuz, Mikołaj Chopin pracował jako nauczyciel dzieci Skarbków – szlacheckiej rodziny, która posiadała okoliczne dobra: pałac, dworskie zabudowania, wozownię, stajnię, oranżerię, park oraz właśnie ów dworek – oficynę, w której pozwoli mieszkać Mikołajowi, jego polskiej żonie, Justynie oraz czwórce ich dzieci. W 1810 r. Chopinowie przeprowadzili się na stałe do Warszawy, jednak ciągle utrzymywali kontakt ze Skarbkami, do których młody Fryderyk co roku przyjeżdżał na wakacje. Wtenczas odwiedzał także pałac w niedalekich Sannikach, którego właściciele – Pruszakowie – przyjaźnili się z artystą oraz z jego 3 siostrami.

Majątek znajdował się w posiadaniu Skarbków od 1798 r., w 1812 r. ich pałac spłonął,Lilie w ogrodzie w Żelazowej Woli ale sam dworek chopinowski szczęśliwie ocalał. Po wielu zmianach właścicieli, miejscem narodzin kompozytora zainteresowało się Warszawskie Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina, które w 1929 r. nabyło dworek i pięknie go wyremontowało, nie zapominając o pięknym parku. Budynkowi oraz jego przyległościom nadano styl tradycyjnego, polskiego, romantycznego dworku – tym samym stał się on jeszcze piękniejszy niż wtedy, gdy powstał. W latach 30-tych odnowiono także wnętrza, a z końcem wojny uroczyście otwarto „Muzeum Fryderyka Chopina”.

Obecnie zarówno dworek, jak i park należą do Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i co niedzielę (od początku maja do końca września) mają w nim miejsce koncerty chopinowskie. Szczegóły można sprawdzić na oficjalnej stronie muzeum: http://chopin.museum/pl/museum/zelazowa_wola/id/216

Adres: Żelazowa Wola znajduje się 2 km na północny wschód od Sochaczewa, na południowo-zachodnim skraju Puszczy Kampinoskiej (54 km na zachód od centrum Warszawy).

Dojazd: Piękna trasa dojazdowa wiedzie wzdłuż południowej granicy Kampinoskiego Parku Narodowego drogą nr 580: najpierw na Bemowo, Babice Nowe, Zaborów, Leszno i Kampinos.

Dla miłośników dwóch kółek przygotowaliśmy także wycieczkę rowerową do Żelazowej Woli!

Tak wygląda dom

Dworek Chełmońskiego w Kuklówce (zabytki pod Warszawą)

Obecny właściciel dworku w Suchej kocha konie

Dworek Cieszkowskich w Starej Suchej (zabytki pod Warszawą)