close
Dworek Cypriana Kamila Norwida w Głuchach (zabytki pod Warszawą)

Dworek Cypriana Kamila Norwida w Głuchach (zabytki pod Warszawą)

Norwidowski dworek w Głuchach. Na pierwszym planie aleja starych klonów. Źródło: www.muzeumnorwida.pl

Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Norwidowski dworek w Głuchach. Na pierwszym planie aleja starych klonów. Źródło: www.muzeumnorwida.plDworek w Głuchach wzniesiono pod koniec XVIII w. dla Michała Zdzieborskiego, dziadka słynnego poety polskiego doby romantyzmu, Cypriana Kamila Norwida. W tymże dworku twórca w 1821 r. przyszedł na świat; kiedy jednak miał 4 latka, jego matka zmarła i Norwidem już w Warszawie opiekowała się jego babka. Po licznych zawirowaniach w 1912 r. właścicielem dworku został rzeźbiarz, Bolesław Jeziorański, który wykonał popiersie Adama Mickiewicza na trójkątnym zwieńczeniu ganku. Po II wojnie światowej od upaństwowienia Głuchy uratowali Andrzej Wajda i Beata Tyszkiewicz. Małżeństwo artystów w 1966 r. kupiło modrzewiowy dworek i obecnie mieszka w nim ich córka, Karolina Wajda.

Dworek jest parterowy, skromny, acz urzekający pięknem prostoty. W środku oprócz zabytkowych mebli można obejrzeć pamiątki po słynnym poecie. Wokół Głuchów rozpościera się park, a do budynku prowadzi aleja zabytkowych, starych klonów. Niedawno udostępniono go zwiedzającym, aby zgromadzić fundusze na jego remont (wstęp dopiero po telefonicznym umówieniu się – szczegóły na stronie którą podajemy poniżej artykułu).

Adres: Głuchy to wieś dokładnie w połowie drogi między Radzyminem a Wyszkowem (42 km na północny wschód od centrum Warszawy).

Dojazd: Do Głuchów jedzie się ekspresową E67 przez Marki i Radzymin.

Więcej: www.muzeumnorwida.pl/


Booking.com
Dworek w Petrykozach (zdjęcie przed pożarem w 2013r.). Źródło: www.zabiawola.pl

Dworek w Petrykozach (zabytki w okolicy Warszawy)

Tak wygląda dom

Dworek Chełmońskiego w Kuklówce (zabytki pod Warszawą)