close
Dworek Jakubowicza i Sienkiewicza w Lipkowie (zabytki pod Warszawą)

Dworek Jakubowicza i Sienkiewicza w Lipkowie (zabytki pod Warszawą)

Dworek w Lipkowie przed którym pojedynkowali się Bohun i Pan Wołodyjowski. Źródło: www.babice.waw.pl

Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Dworek w Lipkowie przed którym pojedynkowali się Bohun i Pan Wołodyjowski. Źródło: www.babice.waw.plPierwotnie ziemie te należały do Andrzeja Zamoyskiego, potem w 1790 r. kupił je pewien bogaty Ormianin, Paschalis Jakubowicz, który założył w tym miejscu fabrykę ręcznie wyrabianych pasów kontuszowych (persjarnia). Kamienna tablica przybita do ściany dworku świadczy, że w 1791 r. gościł tu sam król Stanisław August Poniatowski. Manufaktura Jakubowicza wkrótce przebranżowiła się na taką, produkującą tkaniny, a wkrótce zupełnie zakończyła swoją działalność po tym jak w 1880 r. Lipków został kupiony przez Kazimierza Szetkiewicza, znanego przede wszystkim ze swojego zięcia, Henryka Sienkiewicza. Pisarz spędzał w dworku dużo czasu, tu tworzył i wypoczywał – słynna scena pojedynku Michała Wołodyjowskiego z Bohunem z „Ogniem i mieczem” rozgrywa się właśnie w Lipkowie. Niestety, podobnie jak w przypadku wielu polskich dworków, po nastaniu PRL-u urządzono w nim siedziby dla pracowników miejscowych PGR-ów. Pewnego dnia któryś z nich nieopatrznie zaprószył ogień i dworek spłonął. Prawdziwym zbawcą okazał się ksiądz Wacław Kurowski, proboszcz lokalnej parafii, który pod koniec lat 50-tych odbudował Lipków i założył w nim muzeum poświęcone tradycyjnej produkcji ozdobnych tkanin oraz Henrykowi Sienkiewiczowi. Niestety obecni właściciele dworu (którzy przejęli go po śmierci księdza Kurowskiego) nie udostępniają go turystom 

Do ciekawostek należy fakt iż nakręcono tu sporo filmów i seriali, m.in.: „Polskie drogi”, „07 zgłoś się” czy „Odsiecz wiedeńska”.

Adres: Lipków to wieś na południowo-wschodnim skraju Kampinoskiego Parku Narodowego, między Starymi Babicami a Izabelinem (21 km na północny zachód od centrum Warszawy).

Dojazd: Z centrum Warszawy najlepiej przez Wolę, Bemowo (Aleja Obrońców Grodna), potem ulicą Warszawską przez Babice i w Zielonkach skręcamy w prawo w ul. Sportową, która wiedzie nas prosto do Lipkowa.

W dworku marszałka Piłsudskiego w Sulejówku za kilka lat powstanie muzeum ku czci Naczelnika. Źródło: www.sulejowek.pl

Dworek Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (zabytki pod Warszawą)

Dworek w Oborach. Źródło: www.palacobory.go3.pl

Dworek w Oborach (zabytki pod Warszawą)