close
Dworek Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (zabytki pod Warszawą)

Dworek Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (zabytki pod Warszawą)

W dworku marszałka Piłsudskiego w Sulejówku za kilka lat powstanie muzeum ku czci Naczelnika. Źródło: www.sulejowek.pl

Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

W dworku marszałka Piłsudskiego w Sulejówku za kilka lat powstanie muzeum ku czci Naczelnika. Źródło: www.sulejowek.plDworek Milusin Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – kupiony w 1921 r. przez partnerkę generała, Aleksandrę Szczerbińską majątek jest raczej willą niż dworkiem. Dworek został wybudowany od nowa przez Kazimierza Skórewicza (twórca m.in. warszawskiego budynku Sejmu), w miejscu przedtem istniejącego drewnianego letniska. Przez pierwsze lata Piłsudski spędzał tu jedynie letnie miesiące, po 1923 r. osiadł z rodziną w Sulejówku na stałe. Do 1926 r. spotykali się w nim politycy, artyści i inne ważne osoby życia publicznego. W 1926 r. (przewrót majowy) Naczelnik przeprowadził się do warszawskiego Belwederu i do Sulejówka przyjeżdżał jedynie latem (ostatni raz był tam miesiąc przed swoją śmiercią w 1935 r.). Sulejowski Milusin w czasie II wojny światowej nie doznał na szczęście żadnych uszczerbków, już wtedy bowiem traktowano go jako muzeum Naczelnika. Po wojnie dworek przejęła ambasada ZSRR, a potem funkcjonowało tu przedszkole. Spadkobiercy Józefa Piłsudskiego odzyskali majątek dopiero w 2003 r. i chcą w nim urządzić muzeum poświęcone pamięci marszałka (planowane na rok 2017).

Adres: Dworek Milusin znajduje się w Sulejówku, na ul. Oleandrów 5 (21 km na wschód od centrum Warszawy).

Dojazd: Z centrum przez Most Poniatowskiego, w prawo przez Wał Miedzeszyński, potem zjeżdżamy w lewo, na ekspresową E30. Jadąc Traktem Brzeskim, za Wesołą skręcamy w lewo w 638 i dojeżdżamy prosto do dworku Milusin w Sulejówku.

Więcej na oficjalnej stronie muzeum: www.muzeumpilsudski.pl oraz stronie Sulejówka: www.sulejowek.pl

Pałac w Sterdyni to obecnie elegancki hotel i centrum konferencyjne. Źródło: www.palacossolinskich.pl

Pałac Ossolińskich w Sterdyni (zabytki pod Warszawą)

Dworek w Lipkowie przed którym pojedynkowali się Bohun i Pan Wołodyjowski. Źródło: www.babice.waw.pl

Dworek Jakubowicza i Sienkiewicza w Lipkowie (zabytki pod Warszawą)