close
Dwór w Tułowicach (zabytki pod Warszawą)

Dwór w Tułowicach (zabytki pod Warszawą)

Dwór w Tułowicach. Źródło: www.sochaczew.pl

Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Dwór w Tułowicach. Źródło: www.sochaczew.plTułowice to klasycystyczny, biały dwór z 1800 r. to prawdopodobnie dzieło Hilarego Szpilowskiego, wybitnego polskiego architekta z przełomu XVIII i XIX w., autora wielu ratuszów (m.in. w Warce czy Piasecznie) i pałaców (w Nieborowie, Małej Wsi, Słubicach czy Luberadzu). Prostokątny budynek jest bardzo harmonijny, idealnie spełniający klasyczne założenia swojej epoki. Fronton to podcienie wsparte 4 kolumnami, nad nim mamy trójkątny ryzalit, z tyłu zaś mamy wejście do ogrodu z tympanonem ozdobionym płaskorzeźbą.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Tułowice stanowiły własność Lasockich (wówczas dworek jeszcze nie istniał) i zostały wniesione w wianie przez córkę, Franciszkę Lasocką. To właśnie jej drugi mąż, Ignacy Kucharski był inicjatorem postawienia dworku. Potem, od 1822 r. posiadacze Tułowic się zmieniali – byli to Linowscy, Orsetti, Górscy i wiele innych. II wojna światowa przywiała tu hitlerowców, a po niej dworek został upaństwowiony i mieścił się w nim dom kultury, a potem sklep i magazyny, co trwało aż do 1968 r., kiedy budynek stał się opuszczony. Pojawiali się w nim jedynie żądni skarbów szabrownicy, którzy stopniowo rozkradali majątek i niszczyli park. W 1980 r. na szczęście Tułowice kupił malarz, Andrzej Novák-Zempliński, który wspaniale wyremontował to miejsce, pięknie urządził wnętrza, meblując je antykami, a nawet stworzył powozownię.

Pod względem turystycznym Tułowice są bardzo pięknie położone. W pobliskich rzekach: Bzurze i Łasicy, które charakteryzują się wysoką klasą czystości, można popływać kajakiem. Polecamy zwłaszcza spływ kanałem Łasica, który generalnie zaczyna się od miejscowości Roztoka w sercu Kampinosu, prowadzi przez całą Puszczę (ok. 25 km), kończy zaś w Tułowicach.

Adres: Tułowice położone się przy drodze nr 705, jak się jedzie z Sochaczewa na północ w kierunku Wisły (61 km na północny zachód od centrum Warszawy).

Dojazd: są 2 łatwe trasy, obie o podobnej długości. Nieco krótsza – nr 580 – wiedzie wzdłuż południowej granicy Puszczy Kampinoskiej, przez Bemowo, Leszno i Kampinos. Za Komorowem skręcamy w prawo i przejeżdżając przez Strojec i Wólkę Smolanę docieramy do drogi 705, która prowadzi nas prosto do Tułowic. Druga trasa prowadzi wzdłuż północnej granicy Puszczy Kampinoskiej, przez Łomianki (krajówka nr 7) i potem w lewo 575-ką i w lewo 705-ką.

Latem dużo osób wybiera się w podróż samochodem. Dowiedz się jakie są różnice między oponami letnimi a zimowymi!

Opony letnie – czy warto?

Czarnoleski dworek Jana Kochanowskiego. Źródło: www.cyfrowyczarnolas.pl/

Dworek Jana Kochanowskiego w Czarnolesie (zabytki pod Warszawą)