close

Jurgów

Kościól w Jurgowie

Jurgów jest małą wsią położoną na południu Polski w powiecie tatrzańskim, województwo małopolskie. W roku 1996 obchodził 450 lecie swojego istnienia. Jest spokojną wioską, która podczas swojej historii znajdowała się pod panowaniem różnych monarchów.

Jurgów jest małą wsią położoną na południu Polski w powiecie tatrzańskim, województwo małopolskie. W roku 1996 obchodził 450 lecie swojego istnienia. Jest spokojną wioską, która podczas swojej historii znajdowała się pod panowaniem różnych monarchów.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Kościól w JurgowiePrzez ponad 450 lat swojego istnienia nie zmienił się zbytnio. Jednak tak jak wszędzie zmiany są nieuniknione i nastąpiły również w Jurgowie. Dzisiaj już prawie nie ma drewnianych domów, błotnistą droge przez wieś zastąpiła asfaltowa a obok drogi pojawił sie chodnik z kostki brukowej.

Jurgów tak jak każda inna miejscowość o tak długiej histrii swoje pamiątki. Znajduje sie tutaj zabytkowy drewniany kościoł, stara drewniana chłopska chałupa która teraz służy jako muzeum. W Jurgowie znajduje sie także wciąż działający tartak napędzany wodą.

Dawniej Jurgów był wsią bardzo zaawansowaną technicznie. Oprócz ciągle działającego tartaku, znajdowały się tutaj trzy młyny, tzw. folusz czyli zakład wyrabiający sukno oraz elektrownia wodna, która miejmy nadzieję zostanie tutaj zbudowana na nowo. Wszystko było napędzane przy pomocy wody z rzeki Białki lub specjalnie przygotowanego kanału „Przykopa”, który był wykopany specjalnie do napędzania wymienionych wcześniej budowli.

Niestety do dzisiejszych czasów nie wszystkie przetrwały. Elektrownia wodna spłonęła w latach 80-tych, przyczyną pożaru było prawdopodobnie zapruszenie ognia. Po młynach wodnych też praktycznie nie ma już śladu, jeden został częściowo przeniesiony (a właściwie tylko jego pomieszczenia mieszkalne, resztę zabrała powódź) w inne miejsce, popadły w ruinę albo zostały zaadoptowane do innych celów. Zaraz na początku wjeżdżając do Jurgowa od strony północnej znajduje się drewniany dom, który dawniej był chatą młynarza. Jednak dzisiaj już nie przypomina budowli sprzed lat ponieważ został mocno przebudowany i zaadoptowany do celów turystycznych.

W 2007 roku w Jurgowie został uruchomiony Ośrodek Narciarski Hawrań.

Dojazd:

Do Jurgowa prowadzi z Nowego Targu droga krajowa nr 49. Do Nowego Targu np. z Krakowa można dojechać drogą krajową nr 7 do Rabki, w Rabce jedziemy prosto teraz już drogą krajową nr 47 do Nowego Targu

Jadąc pociągiem, trzeba niestety przesiadać się w Zakopanem lub Nowym Targu do autobusu PKS. Tak z Zakopanego jak i Nowego Targu są już bezpośrednie autobusy do Jurgowa (kierunek Jurgów II, Jurgów Granica lub Rzepiska). Z Zakopanego można też jechać do Bukowiny Dolnej a później zrobić sobie mały spacerek (około 3 km).

Między ośrodkiem a Zakopanem kursują busy „Szos-Mig”. Rozkład jazdy na stronie ośrodka.

W Jurgowie istnieje przejście małego ruchu granicznego ze Słowacją Jurgów-Podspady.

Gliczarów - Sami Swoi

Gliczarów – Sami Swoi

Hawrań Jurgów mapa tras

Stacja Narciarska Jurgów Hawrań