close

Korbielów

Miejscowość turystyczna położona u stóp Pilska. Korbielów jest miejscowością atrakcyjną przede wszystkim dla narciarzy. Działa tu cały szereg wyciągów i tras narciarskich o różnej skali trudności.Miejscowość turystyczna położona u stóp Pilska. Korbielów jest miejscowością atrakcyjną przede wszystkim dla narciarzy. Działa tu cały szereg wyciągów i tras narciarskich o różnej skali trudności.

Wieś założyli osadnicy wołoscy, prawdopodobnie już w XV w, wykorzystując do wypasu hale na grzbietach wokół Pilska (lub karczując i wypalając nowe). Szlak handlowy, prowadzący z Żywca przez Jeleśnię na Węgry, omijał Korbielów, wiodąc przez położoną bardziej na wschód Przeł. Półgórską. Drogę na słowacką stronę przez Korbielów poprowadzono dopiero w XIX w. Mieszkańcy, poza pasterstwem, zajmowali się również wyrobem instrumentów i muzykowaniem na kobzach oraz ich wołoskich odmianach zwanych multankami. Jeszcze do lat 60. Korbielów słynął właśnie z kobziarzy.

Miejscowość jest popularnym ośrodkiem sportów zimowych. Korbielów stanowi punkt wyjścia na Pilsko (1557 m, schronisko na Hali Miziowej: 3 godz.), przełęcz Przysłop (847 m), Przyborówkę (883) i Beskid Korbielowski (954 m). Funkcjonuje tu całodobowe przejście graniczne ze Słowacją

Dla narciarzy:
W rejonie Pilska panują najlepsze w Beskidach warunki klimatyczne do jazdy na nartach i snowboardzie. Na śnieg można liczyć już w połowie października, a sezon trwa do połowy marca (w rejonie Hali Miziowej często do pierwszych dni maja), czyli przez 100–140 dni, Przeciętna grubość pokrywy nie przekracza raczej 100 cm. Najzimniej jest w styczniu, średnia temperatura w dolnych partiach utrzymuje się na poziomie -4°C, a na Hali Miziowej i Pilsku w okolicach -5°C. Trzeba uważać na szybkie zmiany pogody i występujące często śnieżyce.

Ze względu na doskonałe warunki do Korbielowa przyjeżdża wielu amatorów sportów zimowych, tłoczno jest podczas ferii i weekendów. Ceny: średnie, minusem jest brak centrum handlowego, a pojedyncze sklepy spożywcze porozrzucane są po całej miejscowości. Rozwinięta i zróżnicowana jest baza hotelowa i zaplecze gastronomiczne, nie brakuje punktów oferujących usługi.

Funkcjonuje tu 9 wyciągów Ośrodka Narciarskiego Pilsko i 5 prywatnych.
Trasy Ośrodka Narciarskiego Pilsko przeznaczone są zdecydowanie dla narciarzy i snowboarderów o dużym doświadczeniu. Trzeba pamiętać o ciepłym ubraniu i nie dać się zwieść ładnej pogodzie w dolnych partiach stoku.
Dla poczatkujących warto polecić wyciąg Kuligówka, który zazwyczaj, dzięki armatkom śnieżnym, jest doskonale przygotowany, a trasy znakomicie nadają się do nauki jazdy. Wyciąg Kopiec jest połączony systemem karnetowym z Ośrodkiem Narciarskim Pilsko.

Wadą są kolejki do wyciągów szczególnie w weekendy i ferie. W tygodniu luz. Za najtrudniejszą uchodzi trasa numer 8 z Hali Miziowej na Halę Szczawiny.

25 listopada 20101034Views

Ustrzyki Dolne – Olimp i Mały Król

Armatki na stoku.

Ustrzyki Dolne – Laworta