close

Małe Ciche

Kościół Małe Ciche

Jak sama nazwa mówi jest to mała i cicha miejscowość dobra na wypoczynek w ciszy i spokoju.

Jak sama nazwa mówi jest to mała i cicha miejscowość dobra na wypoczynek w ciszy i spokoju.

Kościół Małe CicheMałe Ciche to wieś podhalańska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin, około 5 kilometrów na południe od Poronina i 3 kilometry na wschód od Murzasichla (ścieżką przez las). Leży nad Filipczańskim Potokiem. Zamieszkana przez około 400 mieszkańców.

Latem odwiedzana przez miłośników spokojnych zakątków i dopiero w ostatnich latach zaczęła pełnić rolę niewielkiego zimowiska. Nie ma tu trudnych tras narciarskich, ale to co ważne nie ma też tłoku i zgiełku. Śnieg zalega zwykle od listopada do końca marca, szusowaniu sprzyja spokojna, bezwietrzna pogoda.

Dla narciarzy:

Najbardziej popularne tereny narciarskie Małego Cichego są na terenie nowo powstałej stacji narciarskiej Małe Ciche. Stacja narciarska Małe Ciche posiada pełną infrastrukturę wraz z zapleczem gastronomicznym oraz parking przy górnej stacji kolejki, tj. przy Polanie Zgorzelisko – do której można dojechać z drogi Balcera (Zakopane – Morskie Oko). Trasy są sztucznie naśnieżane i oświetlone.

Inne tereny to dwa łatwe, na ogół dobrze naśnieżone stoki, pierwszy znajduje się w centrum miejscowości obok DW Panorama, drugi – powyżej wsi na romantycznej, zagubionej wśród lasów polanie Błociska. Tutejsze stoki są wręcz wymarzone dla całych rodzin oraz dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na nartach.

Dojazd:

Z Krakowa (105 km) Zakopianką przez Poronin, gdzie należy skręcić na drogę do Bukowiny Tatrzańskiej, a po 2 km w prawo. Zimą można mieć problemy z dojazdem.

PKP: najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Poroninie, skąd do Małego Cichego kursują autobusy PKS. Z bagażem wygodniej dojechać przez Zakopane.

PKS: Bezpośrednie połączenie z Zakopanem (12 km) przez Poronin (kilkanaście kursów dziennie).

Hawrań Jurgów mapa tras

Stacja Narciarska Jurgów Hawrań

Mapa tras Małe Ciche

Małe Ciche – Stacja Narciarska Małe Ciche