close

Murzasichle

Murzasichle

Murzasichle położone jest koło Zakopanego, na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego na wysokości 820–950 m n.p.m., w południowej części Skalnego Podhala, pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską. Murzasichle jako wieś istnieje od 1630 r.

Murzasichle położone jest koło Zakopanego, na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego na wysokości 820–950 m n.p.m., w południowej części Skalnego Podhala, pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską. Murzasichle jako wieś istnieje od 1630 r.

duze - Murzasichle

Centralna część wsi, położona na wzgórzu ciągnącym się wzdłuż ul. Sądelskiej nazywana jest przez mieszkańców Za Sichłą. W tej części wsi znajduje się m.in. kościół, szkoła, poczta, apteka, OSP Murzasichle, przystanek PKS. Do Murzasichla należą ponadto osiedla Capówki, położone w górnej części ul. Sądelskiej oraz Budzów Wierch, położony na równoległym wzgórzu w kierunku zachodnim. Obecnie, na skutek gęstej zabudowy, wszystkie 3 części wsi tworzą już jedną całość.

Murzasichle sąsiaduje z następującymi miejscowościami i przysiółkami: Majerczykówka (należąca do Poronina), Kośne Hamry (do Poronina), Małe Ciche, Toporowa Cyrhla (należąca do Zakopanego). Od wszystkich wymienionych osad Murzasichle oddzielone jest lasami, z wyjątkiem Majerczykówki, której zabudowania bezpośrednio przylegają do zabudowań Budzowego Wierchu.

Do Murzasichla należy także administracyjnie osiedle Lichajówki, położone bezpośrednio w pobliżu Małego Cichego. W praktyce jednak Lichajówki tworzą jedną całość z Małem Cichem, zaś z Murzasichlem osiedle połączone jest jedynie starą drogą leśną, nienadającą się do przejazdu samochodem.

Nazwę miejscowości wypowiada się Mur-za-sichle. Pochodzenie i znaczenie tej zagadkowej nazwy nie jest do końca wyjaśnione, ale tłumaczy się ją najczęściej jako połączenie nazw dwóch osad: Mur oraz Zasichle lub Mur za Sichlą (potok przepływający przez wieś).

Dla narciarzy:

Tereny zjazdowe to dwa zbocza z niewielkimi wyciągami, razem jest ich 6. Największym kompleksem jest Stacja Narciarska Murzasichle, która posiada cztery wyciągi orczykowe. Trasy są dość proste przeznaczone dla osób początkujących i uczących się jazdy na nartach. Stoki są sztucznie śnieżone i oświetlone, przygotowywane ratrakiem. Przy wyciągach można skorzystać ze ski-serwisu, wypożyczalni sprzętu narciarskiego i sanek. Obok ośrodka wydzielony jest bezpieczny teren do saneczkowania. Przy stokach można skorzystać ze szkoły narciarskiej.

Dojazd:

Z Krakowa zakopianką przez Poronin, gdzie skręcamy na Bukowinę Tatrzańską i po 2 km odbijamy z tej drogi w prawo.

PKS: W ciągu dnia liczne są połączenia PKS z Zakopanego przez Poronin.
PKP: Najbliższa stacja znajduje się w Poroninie, skąd trzeba dojechać autobusem.

Mapa tras Małe Ciche

Małe Ciche – Stacja Narciarska Małe Ciche

Trasy Murzasichle

Murzasichle – Stacja Narciarska Murzasichle