close
Przygotowanie samochodu do zimowej podróży

Przygotowanie samochodu do zimowej podróży

Zimowa wyprawa samochodem w Alpy często może nas wielce zaskoczyć. Źródło: www.thesun.co.uk

To, że zima nadchodzi szybkimi krokami nie tylko widzimy, ale również czujemy. Niższe temperatury wcale nie muszą jednak oznaczać rezygnacji z bliskich i dalekich wojaży.

To, że zima nadchodzi szybkimi krokami nie tylko widzimy, ale również czujemy. Niższe temperatury wcale nie muszą jednak oznaczać rezygnacji z bliskich i dalekich wojaży.

Zimowa wyprawa samochodem w Alpy często może nas wielce zaskoczyć. Źródło: www.thesun.co.ukDrogi w naszym kraju są jakie są, nagłe opady śniegu często zaskakują nawet służby drogowe. Dlatego, to my, kierowcy, musimy zrobić maksimum, aby dobrze przygotować nasz samochód do zimowej jazdy. Wówczas żadna podróż nie będzie straszna ani niebezpieczna.

Pierwszymi oznakami zbliżającej się zimy są coraz chłodniejsze poranki, sprawiające pierwsze kłopoty z odpaleniem niektórych pojazdów. Wraz z pierwszymi opadami śniegu i przymrożonymi szybami przychodzi okres zimowy. W komfortowej sytuacji są ci kierowcy, którzy w okresie zimowym trzymają swoje samochody w garażach indywidualnych lub w coraz popularniejszych, zwłaszcza w nowym budownictwie, halach garażowych. Pozostali są zmuszeni parkować auta pod przysłowiową chmurką, na zatłoczonych miejskich parkingach.

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać, jest odpowiednie zadbanie o samochód. Najlepiej zrobić to tuż przed zapowiadanym ochłodzeniem, co pozwoli zaoszczędzić wielu nerwów związanych m.in. z kłopotami z odpaleniem silnika czy długim oczekiwaniem na wymianę opon. Przygotowanie samochodu na przetrwanie zimy należy rozpocząć od zmiany ogumienia letniego na opony zimowe. Opinie kierowców oraz specjalistów są w tym względzie jednakowe – to jeden z głównych, obok daty produkcji opony, warunków koniecznych do zachowania bezpieczeństwa na drodze.

Ważną kwestią jest również wymiana wszelkich płynów na zimowe, które nie zamarzną w niskich temperaturach. Warto sprawdzić stan przednich wycieraczek, które wraz z pomocą płynu do spryskiwaczy, muszą poradzić sobie w niezwykle trudnych warunkach, następujących wraz z pierwszymi opadami. Jednocześnie trzeba sprawdzić oświetlenie, które także jest niezwykle istotnym elementem dla bezpieczeństwa kierującego. Korzystnie jest też wymienić welurowe dywaniki na te wykonane z gumy, które w skuteczny sposób zatrzymają wodę. Zanim spadnie pierwszy śnieg, a ulice zaczną być posypywane niezwykle szkodliwą dla samochodowych karoserii solą, warto zabezpieczyć zarówno nadwozie, jak i podwozie odpowiednim środkiem konserwującym, ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich ubytków lakieru, które nie zabezpieczone, staną się źródłem korozji. Koniecznie należy też zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria na zimę, takie jak skrobaczka do szyb czy odmrażacz do zamków, który należy nosić zawsze przy sobie, a nie zostawiać go w środku pojazdu, do którego nie będzie się miało dostępu.

Kierowcy planujący samochodowe wyprawy w góry mogą pokusić się też o łańcuchy śniegowe. W Austrii i Szwajcarii na przykład istnieje wiele szos, na które bez łańcuchów w ogóle zabrania się wjeżdżać. U nas w Polsce przepis ten dotyczy głównie kierujących samochodami ciężarowymi.

Aby bez większych problemów odpalić silnik nawet w największe mrozy, koniecznie trzeba sprawdzić stan akumulatora, a w razie zbyt niskiej pojemności, wymienić go na nowy. Okres zimowy to czas wzmożonego poboru prądu (dmuchawy, podgrzewanie szyby czy lusterek), dlatego tak ważne jest, by zapewnić jego solidne źródło. Jednak nawet on nie pomoże, gdy zamarznie paliwo. W tym celu warto nieco wcześniej zasięgnąć porady, które stacje rozpoczęły sprzedaż paliwa zimowego, jest to szczególnie ważne w samochodach z silnikiem Diesla.

Pamiętając o wszystkich podstawowych czynnościach, które należy przeprowadzić tuż przed zimą, można mieć pewność, że zarówno kierowca, jak i jego pojazd, bez większych problemów przetrwają trudny okres zimowy. Nie warto odkładać przygotowań na ostatnia chwilę, by pierwszy atak zimy, nie unieruchomił samochodu.

Ruiny zamku w Čachticach gdzie mieszkała wampirzyca Elżbieta Batory

Najmroczniejsze miejsca świata, czyli gdzie spędzić Halloween?

Mapa Hochzeiger - największego z 3 ośrodków narciarskich w dolinie Pitztal

Austria: Region Pitz (Pitztal Tirol) i lodowiec Pitztal (Pitztaler Gletscher)