close

Szczyrk

Szczyrk (fot. Marka i Ewę Wojciechowskich)

Szczyrk leży w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, 15 km na południe od Bielska-Białej i 17 km od Żywca. Zajmuje górny odcinek rzeki Żylicy w rejonie Przełęczy Salmopolskiej. Obejmuje 39 km kw. i jest położony na wysokości od 460 do 600 m.n.p.m.

Szczyrk leży w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, 15 km na południe od Bielska-Białej i 17 km od Żywca. Zajmuje górny odcinek rzeki Żylicy w rejonie Przełęczy Salmopolskiej. Obejmuje 39 km kw. i jest położony na wysokości od 460 do 600 m.n.p.m.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Szczyrk (fot. Marka i Ewę Wojciechowskich)Szczyrk to znany kurort i ośrodek sportów zimowych zwany często zimową stolicą Beskidów, a pod względem ilości wyciągów należy do ścisłej czołówki krajowej.
Szczyrk liczy 6 tys. mieszkańców i zapewnia doskonale rozwiniętą bazę noclegową, gastronomiczną oraz wszelkie usługi. Być może ceny nie wzbudzają entuzjazmu, są jednak adekwatne do oferowanego standardu.

Dla narciaży
Śnieg nadający się do jazdy utrzymuje się od grudnia (w wyższych partiach Skrzycznego od listopada) do lutego, czasami marca (w wyższych partiach nawet do kwietnia). Najlepsze warunki panują w lutym. Przez ponad 100 dni utrzymuje się temperatura poniżej zera, a pokrywa śnieżna o grubości do 100 cm zalega przez 90–120 dni. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą -3°C.

Z większości wyciągów można skorzystać bez odpinania nart. Oprócz wyciągów mamy tu też trasy biegowe i skocznie. Trasy zjazdowe są zróżnicowane i mogą zaspokoić nawet najbardziej wymagających. Nie ma tu silnych wiatrów, tak dokuczliwych w Tatrach czy Karkonoszach.

Snowboarderów spotkać najczęściej można przy wyciągach Ośrodka Narciarskiego Czyrna-Solisko, COS, Beskidek halfpipe na Hali Pośredniej, trasach licencjonowanych przez Międzynarodową Federację Snowboardingu (ISF).

Wyciągi Szczyrku zgrupowane są w kilku ośrodkach. Największe z nich to:
Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko (ONCS)
Centralny Ośrodek Sportu (COS).
Oba kompleksy znajdują się na północno-zachodnich stokach grzbietu Skrzycznego. Uzupełnia je kilka zlokalizowanych w tym rejonie wyciągów prywatnych. Pozostałe trasy zjazdowe można znaleźć w Szczyrku Biłej i na Białym Krzyżu tuż pod Przełęczą Salmopolską.

Dla doświadczonych narciaży proponujemy wyciągi ONCS (trasa FIS), COS (trasa FIS), Beskidek i trasę Bieńkula (ONCS – należy do najtrudniejszych).
Słabszym i początkującym polecamy wyciągi Biały Krzyż (dla dzieci) oraz sezonowe wyciągi zlokalizowane przy dolnej stacji wyciągu ONCS w Czyrnej.

Kolejki – każdemu przyjdzie odstać swoje w kolejce do wyciągu, najdłużej w ONCS i COS (maksymalnie 30 min), na pozostałych krócej (maksymalnie 20 min). Dla nieco zniecierpliwionych atrakcyjniejsza może okazać się Kaimówka (stok naśnieżony, oświetlony, ratrak), gdzie kolejki są znacznie krótsze niż w ONCS.

12 listopada 20102640Views
Wyciągi bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska – Głodówka,Brzegi

Wyciągi w Szczyrku

Szczyrk – Biła