close
Co zwiedzić w Beskidzie Śląskim? Turystyczne atrakcje w Beskidach

Co zwiedzić w Beskidzie Śląskim? Turystyczne atrakcje w Beskidach

W Beskidzie Śląskim jest multum interesujących atrakcji historycznych, kulturowych i przyrodniczych. Co zwiedzić w czasie narciarskiego wypadu w góry? Przeczytajcie nasz artykuł!

Szczyrk, Ustroń, Wisła, Istebna, Brenna, Koniaków, Czantoria – w Beskidzie Śląskim mamy aż 25 stoków narciarskich! Prym zdecydowanie wiedzie tutaj Szczyrk – największy pod względem długości tras ośrodek narciarski w Polsce (50 km tras o różnych stopniach trudności i aż 30 wyciągów!). Po nartach możemy skorzystać z bogatej oferty après-ski; w każdej z powyższych miejscowości znajdziemy ośrodki spa, baseny, aqua-parki, restauracje serwujące regionalną, polską i światową kuchnię, puby, sklepy oraz miejsca z atrakcjami dla najmłodszych.

Czasem jednak warto wystawić nos nieco dalej poza stok narciarski i hotel z basenem. W Beskidzie Śląskim jest multum interesujących atrakcji historycznych, kulturowych i przyrodniczych. Co zwiedzić w czasie narciarskiego wypadu w góry? Przeczytajcie nasz artykuł!

1. Szczyrk – największy ośrodek narciarski w Polsce (total 50 km tras i 30 wyciągów skusi każdego amatora białego szaleństwa!). W lato (na przełomie lipca i sierpnia odbywa się Tydzień Kultury Beskidzkiej).

2. Ustroń

3. Wisła – Muzeum Beskidzkie i znany ośrodek narciarski. Wisła to miasto festiwali – na przełomie lipca i sierpnia odbywa się Tydzień Kultury Beskidzkiej, w sierpniu Festiwal Głosów Planety Ziemi oraz Festiwal Piosenki Gwizdanej.

4. Rezerwat Źródła Wisły – nasza największa rzeka wypływa spod Baraniej Góry (1220 m n.p.m.)

5. Rezerwat Kuźnie

6. Radziechowy – w marcu jest Bieg Bacy

7. MilówkaŻywieckie Gody, czyli coroczny Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych (koniec stycznia, w tym roku 23.01.2016!)

8. Koniaków – Galeria Koronkarstwa, gdzie nabyć można słynne stringi z Koniakowa!

9. Żywiec – przeczytaj o zabytkach Żywca!

Stok narciarski na Górze Żar
Stok narciarski na Górze Żar

10. Jezioro Żywieckie i Jezioro Międzybrodzkie – wspaniałe zbiorniki wodne, które przyciągają turystów tak latem jak i zimą. Powstały wskutek spiętrzenia rzeki Soły tamami, przy których działają 3 elektrownie wodne. Nad tym wszystkich króluje Góra Żar (761 m n.p.m.), na której działa jedna z niewielu w Polsce elektrowni szczytowo-pompowych, Górska Szkołą Spadochronowa, tor saneczkowy oraz stok narciarski.

11. Łodygowice – neogotycki, murowany dwór zwany „zamkiem” z XVII w. oraz drewniany kościół pw. Świętego Szymona i Świętego Judy Tadeusza z XVII w.

12. Bielsko-Biała: Muzeum Dom Tkacza, Muzeum Techniki Włókiennictwa, drewniany kościół z 1610 r. W czerwcu warto przyjechać na Bieg Fiata, którego nazwa pochodzi oczywiście od marki słynnego samochodu, produkowanego w Bielsku-Białej od 1992 r. Przeczytaj o zabytkach Bielsko-Białej w naszym artykule!

13. Jaworze pod Bielsko-Białą – klasycystyczny pałac

14. Bystra Śląska pod Bielsko-Białą – Muzeum Juliana Fałata, które mieści się w wybudowanej w 1902 r. pięknej willi góralskiej, gdzie słynny impresjonista mieszkał i tworzył. To właśnie tu powstały akwarele przedstawiające malownicze, górskie pejzaże.

15. SkoczówMuzeum im. Gustawa Morcinka

16. Cieszyn – rotunda romańska, gotycka wieża zamkowa z XI w., pałac Larischów z 1796 r. (adres: ul. Regera 6, wejście od Parku Pokoju, Cieszyn). W maju odbywa się w Cieszynie Festiwal Teatralny.

18. Dzięgielów – renesansowy zamek

19. Rezerwat Góra Tuł

Żywiec

Wyjazd na narty: jak nie przepłacać?