close
Jura krakowsko- częstochowska – biała kraina

Jura krakowsko- częstochowska – biała kraina

Jura Krakowsko-Częstochowska 1

Jura to jeden z najbardziej malowniczych i atrakcyjnych turystycznie rejonów w Polsce.
Znajdują się tutaj jedyne w swoim rodzaju białe, wapienne ostańce, ruiny zamków, warownie otoczone legendami oraz wspaniała przyroda. To wymarzone miejsce dla turystów.Jura to jeden z najbardziej malowniczych i atrakcyjnych turystycznie rejonów w Polsce. Znajdują się tutaj jedyne w swoim rodzaju białe, wapienne ostańce, ruiny zamków, warownie otoczone legendami oraz wspaniała przyroda. To wymarzone miejsce dla turystów.

Na brak atrakcji nie będą narzekać wspinacze, rowerzyści, piechurzy, paleontolodzy, miłośnicy turystyki konnej, narciarze i paralotniarze, oraz ci, którzy po prostu chcą odpocząć na łonie pięknej natury.
Niezapomniane krajobrazy Jury oraz szeroka baza noclegowa (schroniska młodzieżowe, ośrodki wypoczynkowe oraz gospodarstwa agroturystyczne) zachęcają do spędzenia w tym rejonie przynajmniej kilku dni.

Główną atrakcją Jury jest „Szlak Orlich Gniazd” usiany ruinami jurajskich zamków, które co krok górują nad okolicą wybudowane na wysokich skałach. To między innymi zamki w Ogrodzieńcu, Mirowie, Bobolicach, Morsku, Olsztynie, Pilicy, Smoleniu i wiele innych. Oprócz ruin zamków, szlak wiodący przez Ojcowski Park Narodowy oraz liczne rezerwaty przyrody oferuj wiele osobliwości przyrodniczych. „Szlak Warowni Jurajskich” to ruiny strażnic obronnych z XIV wieku w Fryczowie, Łutowcu, Przewodziszowicach i Suliszowicach.

Dla miodników rowerów górskich przygotowane jest szereg lokalnych szlaków rowerowych, oraz jeden z najdłuższych szlaków terenowych w Polsce (190 km) – Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd, łączący Kraków z Częstochową. Jura słynie też z rewelacyjnych skałek przystosowanych do wspinaczki skałkowej. Już od wiosny oblegane są skałki przede wszystkim w Rzędkowicach, Podlesiach, Na górze Zborów, w Dolinie Kobylańskiej i Będkowskiej.

Niemniej popularna na Jurze jest speleologia. Licząca około tysiąca jaskiń i grot Jura zachęca miłośników tej dyscypliny do wizyty na tym terenie.

Coraz to liczniejsze na Jurze ośrodki jady konnej, oraz powstały „Transjurajski Szlak Konny” zachęca miłośników tego sportu do uprawiania turystyki konnej i jeździectwa.

Natomiast pasmo Smoleńsko-Niegowonice to wspaniałe tereny do uprawiania narciarstwa biegowego i śladowego. Dzięki istniejącym wyciągom w Morsku, Grabowej, Cisowej i Smoleniu mogą tu poćwiczyć również narciarze zjazdowi.

Dużą atrakcją na Jurze jest Pustynia Błędowska. Pustynia popularnie zwana również “Polską Saharą” to położony między Błędowem, Kluczami i Chechłem największy w Polsce obszar piasków lotnych /wg tablicy informacyjnej jest to zarazem największy w Europie obszar występowania piasków śródlądowych/.

Na Jurze nie sposób się nudzić, dlatego warto odwiedzić ten fantastyczny rejon Polski.


Booking.com
8 czerwca 20103158Views
Andaluzja - Cartajima

Andaluzja (Andalucia) – hiszpańska kraina słońca

Katedra de Santa María

Katedra de Santa María i Giralda