close
Architektoniczne rekordy w Warszawie

Architektoniczne rekordy w Warszawie

Stolica Polski bez wątpienia jest miastem architektonicznych skrajności. Może się poszczycić m.in. najwęższym na świecie Domem Kereta, najmniejszą w Polsce kawiarnią Dobro&Dobro, najwyższym w kraju Pałacem Kultury i Nauki oraz blokiem mieszkalnym tak długim, że nazwano go Jamnikiem. Wybierz się na spacer po mieście i poznaj wszystkie imponujące budowle i ich niezwykłą historię.

Pracownicy sieci AccorHotels wiedzą co nieco na temat Warszawy – zdradzili parę faktów dotyczących najciekawszych budynków w stolicy. Poznaj je wszystkie!

Najdłuższy Jamnik w Warszawie

Zlokalizowany na Pradze-Północ Jamnik – nazywany również m.in. Tasiemcem, Mrówkowcem, Deską oraz Długasem – jest uważany za najdłuższy budynek mieszkalny w Warszawie. Mierzy ponad 500 metrów, ma 7 kondygnacji, 430 mieszkań zamieszkanych przez ponad 1200 lokatorów, 43 klatki schodowe oraz 132 garaże. Na Przyczółku Grochowskim w dzielnicy Praga-Południe stoi budynek nazywany popularnie Pekinem, którego długość to ponad 1500 metrów. Nie został on jednak wybudowany w linii prostej, dlatego nie jest brany pod uwagę jako najdłuższy w stolicy. Składa się z 22 bloków załamanych osiem razy pod kątem prostym, w których mieści się 2330 mieszkań z ponad 7000 lokatorów. Inne imponujące pod względem długości budynki znajdują się we Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach.

Najwęższy dom na świecie

Powstały w 2012 roku Dom Kereta to niepowtarzalna instalacja artystyczna zaprojektowana przez architekta Jakuba Szczęsnego i grupę projektową Centrala. Mieści się w 152-centymetrowej szczelinie pomiędzy dwoma budynkami na warszawskiej Woli, co czyni Dom Kereta najwęższym budynkiem na świecie. Z technicznego punktu widzenia nie jest to obiekt przeznaczony do zamieszkania – zaprojektowany został jako pracownia dla pisarza Etgara Kereta i stał się miejscem działań kulturalnych. Według niektórych interpretacji niewielki rozmiar budynku odwzorowuje zwięzłość opowiadań Kereta, a lokalizacja Domu nawiązuje do historii rodziny artysty. Jego ojciec podczas okupacji ukrywał się w tak ciasnym pomieszczeniu, że nie mógł w nim leżeć ani chodzić, a jedynie siedzieć, co spowodowało u niego zanik mięśni. Dom Kereta ma stalowy szkielet oraz szklany dach, a na kolejne kondygnacje wchodzi się po drabinach. W środku zmieściła się miniaturowa kuchnia i łazienka, a także biurko, regał oraz łóżko.

Kawiarnia jak espresso – najmniejsza w Polsce

Zlokalizowana w pobliżu skweru Szewczenki kawiarnia Dobro&Dobro to najmniejszy tego typu obiekt w Polsce, co potwierdziło Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych. Jego elewację zdobi malutki pomarańczowy domek, a w środku – zaledwie 6 m² – jest miejsce na ekspres do kawy, ladę ze słodyczami oraz parapet z siedziskami dla klientów. Dobro&Dobro klimatem przypomina bardzo popularne we Włoszech bary espresso, do których wpada się na chwilę na filiżankę kawy i pogaduchy. Kawiarnia serwuje m.in. klasyczne espresso, americano, cappuccino, ale też łagodną kawę „po warszawsku” z mlekiem, cukrem waniliowym i cynamonem. Goście mogą również skosztować ukraińskich przysmaków, czyli oryginalnej chałwy lub zefiru, popularnego na wschodzie ciastka przypominającego bezę.

Najwyższy pałac w kraju

Pałac Kultury i Nauki to najwyższy budynek w Polsce – ma aż 237 metrów wysokości oraz 42 kondygnacje. Mieści się w nim m.in. Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN oraz Muzeum Domków Dla Lalek. Jedną z ważniejszych części PKiN jest Pałac Młodzieży, w którym prowadzone są zajęcia muzyczne, plastyczne oraz sportowe, a także warsztaty artystyczne i koła naukowe. Na parterze budynku znajduje się m.in. Filmowe Centrum Warszawy Kinoteka, Teatr Dramatyczny oraz Teatr Lalka. Na 30. piętrze usytuowany jest taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta. W pobliżu PKiN znajdują się najlepsze hotele w Warszawie, z widokiem na tę nietypową pod względem architektonicznym budowlę.

Zdjęcie: Artur Malinowski Flickr.

17 lipca 20173251Views

Cudze chwalicie… Jastarnia

Bali – klejnot Indonezji