close
Co zwiedzić po drodze z Warszawy do Łodzi? Co zwiedzić po drodze z Łodzi do Warszawy?

Co zwiedzić po drodze z Warszawy do Łodzi? Co zwiedzić po drodze z Łodzi do Warszawy?

Autostrada A2, zwana także Autostradą Wolności przecina nasz kraj wzdłuż, prowadząc z Warszawy, przez Łódź i Poznań do Berlina.

Autostrada A2, zwana także Autostradą Wolności przecina nasz kraj wzdłuż, prowadząc z Warszawy, przez Łódź i Poznań do Berlina. Odcinek łączący Warszawę i Łódź został oddany do użytku w 2012 r. Jadąc nim, warto zboczyć nieco z trasy, ponieważ po drodze znajduje się wiele interesujących obiektów. Polecamy spędzić godzinkę w Milanówku i zrobić sobie mały spacer po dzielnicy willowej – zabytkowych budynków wzniesionych w latach 1896-1945 jest aż 388! Jeżeli mamy więcej czasu, można też przejechać się do nieco dalej położonego dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli (30 km na północ od autostrady). Następnym godnym uwagi punktem jest klasycystyczny pałac Radziwiłłów w Nieborowie niedaleko Łowicza oraz sentymentalny park Arkadia, założony przez Helenę Przeździecką-Radziwiłł, gdzie pośród zieleni cieszą oko rzeźby nawiązujące do Antyku. Pod samą Łodzią warto odwiedzić Lipce Reymontowskie (12 km na południe od autostrady) – miejsce akcji powieści „Chłopi”.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Warszawa ↔ Łódź

Co zwiedzić w okolicach Warszawy:
1. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie (adres: plac Jana Pawła II 2)
po lewej stronie A2. Na węźle Pruszków zjazd na DW718 na Pruszków, po czym skręcamy w lewo w 3 Maja/DW718. W Pruszkowie skręcamy w prawo w B.Prusa/Bohaterów Warszawy, w lewo w Kościelną, w lewo w Hubala i znów w lewo w Kopernika.

2. Neorenesansowy dwór w Gołaszewie (adres: ul. Rzeźbiarska 4) – posłużył jako plener serialu „Blondynka”.
po prawej stronie A2. Na węźle Pruszków zjazd na DW718, a następnie w prawo w 3 Maja/DW718. Potem skręcamy w lewo w ul. Południową, w lewo w Gołaszewską i w prawo w Rzeźbiarską.

3. Klasycystyczny pałac w Pilaszkowie – mieści się tu Muzeum Dworu Polskiego w Pilaszkowie oraz Muzeum Pojazdów Konnych (adres: ul. Nowowiejska 137)
po prawej stronie A2. Na węźle Pruszków zjazd na DW718 w kierunku Borzęcina i w prawo w 3 Maja/DW718. Dojechawszy do DK92 skręcamy w nią w lewo i potem w prawo w Zaborowską DW888

4. Drewniany kościół z XVII w. w Żukowie (adres: Żuków 39)
po prawej stronie A2. Na węźle Grodzisk Mazowiecki zjazd w prawo na DW579 na Błonie, a potem w prawo na Żuków.

5. Klasycystyczny pałac w miejscowości Pass (adres: ul. Pass 1)
po prawej stronie A2. Na węźle Grodzisk Mazowiecki zjazd w prawo na DW579 na Błonie. Przejechawszy DK92 skręcamy w lewo w ul. Passowską.

6. Barokowy pałac w Lesznie (adres: ul. Fabryczna 1, Leszno)
po prawej stronie A2. Na węźle Grodzisk Mazowiecki zjazd w prawo na DW579 na Błonie, która prowadzi nas prosto do Leszna. Przed Lesznem skręcamy w lewo w Fabryczną.

7. Piękne wille w Milanówku – wybierz się z nami na wycieczkę rowerową do Milanówka!
po lewej stronie A2. Na węźle Grodzisk Mazowiecki zjazd w lewo na DW579 na Grodzisk Mazowiecki. W Grodzisku Mazowieckim skręcamy w lewo w 3 Maja, która prowadzi prawie do centrum Milanówka.

8. Dwór Józefa Chełmońskiego w Kuklówce Zarzecznej (adres: ul. Chełmońskiego 36) – dowiedz się więcej z naszego artykułu!
→po lewej stronie A2. Na węźle Grodzisk Mazowiecki zjazd w lewo na DW579 na Grodzisk Mazowiecki. Przejeżdżamy przez Grodzisk Mazowiecki i dojechawszy do Kuklówki Zarzecznej skręcamy w lewo w Chełmońskiego.

9. Pałac z XVII-XIX w. w Radziejowicach (adres: ul. Sienkiewicza 4, Radziejowice) – przeczytaj nasz artykuł i zobacz zdjęcia pałacu!
po lewej stronie A2. Na węźle Grodzisk Mazowiecki zjazd w lewo na DW579 na Grodzisk Mazowiecki. Przejeżdżamy przez Grodzisk Mazowiecki i ok. 5km za Kuklówką Zarzeczną skręcamy na rondzie w prawo w ul. Główną (kierunek na Tartak Brzózki) i od razu w lewo w Sienkiewicza.

10. Przędzalnia z XIX w. w Żyrardowie (adres: ul. 1 Maja 41D, Żyrardów)
po lewej stronie A2. Na węźle Wiskitki zjeżdżamy w kierunku Żyrardowa, potem na rondzie drugi zjazd i kontynuujemy Guzowską, Żyrardowską, Zagródź i 1 Maja, która prowadzi nas prosto do Żyrardowa. Przędzalnia będzie po prawej.

Pałac Sobańskich w Guzowie imponuje wielkością i majestatem
Pałac Sobańskich w Guzowie imponuje wielkością i majestatem (źródło: fanpage pałacu w Guzowie)

11. Pałac w Guzowie
po prawej stronie A2. Na węźle Wiskitki zjeżdżamy w kierunku Sochaczewa (DK50). Po ok. 2,5-3 km od autostrady, w Guzowie skręcamy w lewo i znów w lewo.

12. Neobarokowy pałac w Teresinie (adres: al. Druckiego Lubeckiego 1, Teresin)
po prawej stronie A2. Na węźle Wiskitki zjeżdżamy w kierunku Sochaczewa (DK50). Za wsią Aleksandrów skręcamy w prawo. Mijamy Szymanów i Elżbietów i potem skręcamy w prawo w Świętokrzyską (pałac – obecnie ośrodek szkoleniowo-rehabilitacyjny KRUS – będzie po prawej stronie).

13. Zespół klasztorny i sanktuarium franciszkanów w Niepokalanowie, w Paprotni w gminie Teresin (adres: Muzeum Św. Maksymiliana Kolbego, Paprotnia)
po prawej stronie A2. Na węźle Wiskitki zjeżdżamy w kierunku Sochaczewa (DK50). Za wsią Aleksandrów skręcamy w prawo. Mijamy Szymanów i Elżbietów i kontynuujemy ul. Szymanowską, a następnie ul. Św. Maksymiliana Kolbego.

14. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (adres: ul. Towarowa 7, Sochaczew) oraz Muzeum Bitwy nad Bzurą (adres: Plac Tadeusza Kościuszki 12, Sochaczew)
po prawej stronie A2. Na węźle Wiskitki zjeżdżamy w kierunku Sochaczewa (DK50). Na Rondzie Bohaterów Walk nad Bzurą 1939r. czwarty zjazd w Towarową (Muzeum Kolei Wąskotorowej będzie po prawej). Do Muzeum Bitwy nad Bzurą na Rondzie Bohaterów Walk nad Bzurą 1939r. wybieramy 3.zjazd w Licealną, potem w prawo w Traugutta, w lewo w Warszawską i w prawo na Plac Tadeusza Kościuszki.

Dworek naszego największego kompozytora w Żelazowej Woli
Dworek naszego największego kompozytora w Żelazowej Woli

15. Dworek Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli (adres: Żelazowa Wola 15, Sochaczew) – zobacz nasz artykuł oraz zdjęcia!
po prawej stronie A2. Na węźle Wiskitki zjeżdżamy w kierunku Sochaczewa (DK50), a przed Sochaczewem w prawo w DK92 na Żelazową Wolę. We wsi Kożuszki-Parcel skręcamy w lewo i po ok. 3km jesteśmy przy dworku w Żelazowej Woli.

16. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach (adres: Miedniewice 90, Żyrardów)
po prawej stronie A2. Na węźle Wiskitki zjeżdżamy w kierunku Sochaczewa (DK50) i zaraz potem skręcamy w lewo na Miedniewice. Po ok. 4km docieramy na miejsce.

Co zwiedzić w okolicach Łowicza:
17. Bolimowski Park Krajobrazowy – pozostałość ogromnej Puszczy Mazowieckiej (adres siedziby oddziału terenowego Parku: Nowobielańska 61, Skierniewice)
Bolimowski Park Krajobrazowy ciągnie się na południe, wzdłuż autostrady A2 (po lewej stronie A2). Na węźle Wiskitki zjeżdżamy w kierunku Grójca. Z DK50 zjeżdżamy w prawo w DW719 na Skierniewice. W Puszczy Mariańskiej skręcamy w prawo i znów w prawo w Miodową, a na końcu w lewo w Kościelną.

18. Pałac w Nieborowie – przeczytaj nasz artykuł o pałacu, a także wybierz się na wycieczkę rowerową z Warszawy (trasa ze Skierniewic: 45 km)
po prawej stronie A2. Na węźle Skierniewice zjeżdżamy w prawo na DK70 w kierunku Łowicza. Po ok. 2km skręcamy w prawo w ul. Nieborów (pałac w Nieborowie będzie po prawej).

19. Park sentymentalny Arkadia z XVIII w. – zobacz naszą galerię zdjęć!
po prawej stronie A2. Na węźle Skierniewice zjeżdżamy w prawo na DK70 w kierunku Łowicza. Po prawej jest skręt do pałacu w Nieborowie, zaś my jedziemy dalej prosto i po jakichś 3,5km docieramy do celu (park Arkadia będzie po lewej stronie).

20. Łowicz: zabytkowy rynek, Skansen Wsi Łowickiej w Maurzycach oraz najstarszy most stalowy (pierwszy most spawany, z 1929r.) w Polsce, na rzece Słudwi, również w Maurzycach. Najlepiej odwiedzić to miasto w święto Bożego Ciała w czerwcu – kolorową procesję opisywał już na początku XX w. National Geographic!
po prawej stronie A2. Na węźle Skierniewice zjeżdżamy w prawo na DK70 w kierunku Łowicza. Aby dojechać do Skansenu Wsi Łowickiej, za Łowiczem zjeżdżamy z DK70 w lewo na DK92, a następnie w lewo na Maurzyce.

Co zwiedzić w okolicach Łodzi:
21. Muzeum Władysława S. Reymonta w Lipcach Reymontowskich – dworek, w którym mieszkał i tworzył nasz słynny noblista. Okoliczna wieś, Lipce Reymontowskie, a także jej mieszkańcy zainspirowali pisarza do stworzenia „Chłopów” (przeczytaj nasz artykuł! (adres: ul. Wiatraczna, Lipce Reymontowskie)
po lewej stronie A2. Na węźle Łowicz zjeżdżamy w prawo na DW704 w kierunku Brzezin. Zaraz potem skręcamy z DW704 w lewo w ul. Księstwa Łowickiego, która przez Pszczonów i Chlebów prowadzi nas prosto do Lipiec Reymontowskich.

22. Arboretum w Rogowie oraz Muzeum Lasów i Drewna – zobacz nasz artykuł oraz zdjęcia! (adres: ul. Leśna, Rogów)
po lewej stronie A2. Na węźle Łowicz zjeżdżamy w prawo na DW704 w kierunku Brzezin. W miejscowości Kołacinek ostro w lewo, a następnie w prawo do Rogowa. Aby dostać się do ul. Leśnej, skręcamy w lewo.

23. Brzeziny: kościół gotycki, kościół drewniany z 1719 r., cmentarz żydowski i inne zabytki
→ po lewej stronie A2. Na węźle Łowicz zjeżdżamy w prawo na DW704 w kierunku Brzezin.

24. Pałac w Lisowicach – obecnie mieści się tu Dom Opieki Społecznej, a zwiedzanie można uzgodnić z dyrekcją.
→ po lewej stronie A2. Na węźle Łowicz zjeżdżamy w prawo na DW704 w kierunku Brzezin. W Brzezinach na przecznicy z DK72 skręcamy w prawo i zaraz potem w lewo w Okrzei / DW715. Za Zalesiem w lewo i znów lewo.

25. Pałac Rzewuskich i park krajobrazowy w Bratoszewicach
→ po prawej stronie A2. Na węźle Strykowo zjeżdżamy na DK14 w kierunku Strykowa i Łowicza. Jedziemy prosto DK14 i na końcu skręcamy w prawo w ul. Szkolną, przejeżdżamy przez Plan Staszica i jesteśmy pod pałacem w Bratoszewicach.

26. Rezerwat Struga Dobieszkowska pod Dobieszkowem (adres: Dobieszków 7)
→ po lewej stronie A2. Na węźle Stryków zjeżdżamy w DK14 na Łódź i potem po ok. 2 km w lewo w ul. Starowiejską, która prowadzi nas prosto na skraj lasu.

panorama Tatr

Lodowa Przełęcz – Podczas podróży w głąb siebie

Park Narodowy Skaftafell

Islandia – Park Narodowy Skaftafell