close
Bali – klejnot Indonezji

Bali – klejnot Indonezji

Pobyt w Indonezji, zwłaszcza na wyspie Bali, może zmienić Wasze widzenie świata. To kraj pełen soczystej zieleni, przepięknych plaż, ale przede wszystkim ludzi, tak bardzo różnych od Europejczyków. Na Bali panuje życzliwość, uśmiech i powolność… Chociaż trzeba czasami mieć się na baczności, bo Balijczycy chętnie wykorzystują co bardziej ufnych turystów, by odrobinę więcej zarobić. Jednak niebiańskie widoki, najpiękniejsze na świecie świątynie i ryżowe pola zdecydowanie warte są długiej podróży na wyspę Oceanu Indyjskiego.

Mała wyspa z tysiącem atrakcji

Bali to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych wysp Indonezji. To jednocześnie prawdziwa mekka turystyczna tego wyspiarskiego kraju, bo większość turystów albo przyjeżdża tylko na Bali, albo odwiedza ją podczas podróży po innych zakątkach kraju. Bali ma 145 km długości i 80 km szerokości, a mieszkają na niej 4 miliony Balijczyków. Co przyciąga turystów? Fascynująca kultura, typowa dla tropików przyroda, wysoka temperatura powietrza i słońce. Mieszkańcy wyspy zaś świetnie czują się wśród turystów, są przyjaźnie nastawieni, częstują niesamowicie dobrym jedzeniem i samym uśmiechem zachęcają do zwiedzania i odpoczynku pod palmami.

Tak naprawdę żadna wyspa w Indonezji nie ma aż tylu zabytków i atrakcji turystycznych, chociaż przecież wcale nie jest duża. Jednak te najbardziej warte zobaczenia miejsca znajdują się z dala od kurortów, dlatego szczególnie chętnie zapaleni podróżnicy wynajmują skutery (autobusy nie są godne polecenia) i ruszają w głąb lądu, by podziwiać wulkany, jeziora, wodospady, dżunglę, pola ryżowe i przede wszystkim świątynie, których na Bali jest ponad 20 000. W każdej, nawet najmniejszej wiosce, znaleźć można co najmniej trzy świątynie czy chociażby kapliczki. Tą największą świątynią jest położona na zboczu wulkanu Pura Besakih. Do innych, najczęściej odwiedzanych przez turystów należą Pura Tanah Lot i Pura Ulun Danu Bratan oraz Pura Luhur Uluwatu. Tanah Lot uważana jest zresztą za najpiękniejszą na wyspie. To formacja skalna, jedna z siedmiu świątyń morskich, do której dojść można przez morze, które w czasie przypływu dzieli skałę od stałego lądu. Do samej świątyni wchodzić mogą tylko Hindusi, ale turyści mogą napić się wody ze świętego źródełka i otrzymać błogosławieństwo kapłana.

Rajskie plażowanie

Na Bali nie brakuje też plaż. Głównymi kurortami są Kuta, Sanur czy Nusa Dua. Do mniej popularnych, a jednocześnie ciekawszych kurortów należą Balangan, Padang Padang, Bingin, Pasir Putih lub Dreamland. Znakomite plaże są także w Padang Bai i na wyspie Nusa Lembongan. Powodzeniem cieszą się także wulkany. Jest ich sześć i na wszystkie można wejść, jednak turystów najczęściej spotkamy na Gunung Agung i Gunung Batur. To dlatego, że inne szczyty są bardzo zalesione, zasłaniają więc niebiańskie widoki.

Pola ryżowe także są na Bali traktowane jako miejsca przyciągające turystów. Na wyspie jest ich wiele w każdym zakątku, jednak najłatwiej dostać się na te w okolicy Ubud, chociaż najpiękniejsze znajdziemy w okolicy Jatiluwih, Tirta Gangga oraz Klungkung. Malownicze są także jeziora i wodospady. Te najbardziej znane to Danau Batur u stóp wulkanu czy Danau Bratan na wyżynie Bedugul. Najpopularniejszym wodospadem jest Gitgit, chociaż jeszcze ładniejszym jest Sekumpul. Miłośnicy przyrody mogą także odwiedzić zoo, podziwiać ptaki i motyle. A spragnieni jeszcze większych wrażeń wybierają parki rozrywki lub aquaparki w Kucie.

Pogoda na Bali

Pozostaje jeszcze kwestia pogody, bo jak to bywa z azjatyckimi wyspami, na Bali także jest pora sucha i wilgotna. Najwięcej podróżników przylatuje od kwietnia do listopada, ale jak łatwo się spodziewać, ilość turystów, szczególnie z USA i zachodnich krajów Europy jest zatrważająca. Pora, kiedy najczęściej można spodziewać się deszczu i to solidnego, występuje od listopada do marca. Jednak i wtedy może zdarzyć się tak, że na Bali będzie piękne słońce i upał.

Zapisz

17 lipca 20174004Views

Architektoniczne rekordy w Warszawie

Najlepsze terminy na czarter jachtu w Chorwacji