close
Kąpielisko nad rzeką Okrzejką w Jabłonowcu pod Garwolinem

Kąpielisko nad rzeką Okrzejką w Jabłonowcu pod Garwolinem

Kąpielisko w Jabłonowcu (źródło: fanpage ośrodka Tęcza)

Nad Okrzejką można wypocząć w 2 miejscach – w ośrodku spa Talaria oraz w domkach letniskowych w ośrodku Tęcza.Nad Okrzejką można wypocząć w 2 miejscach – w ośrodku spa Talaria oraz w domkach letniskowych w ośrodku Tęcza.

Zachód słońca nad kąpieliskiem w Jabłonowcu (źródło: fanpage ośrodka Tęcza)Okrzejka to prawy dopływ Wisły, która uchodzi do niej poniżej Radomki. Niedaleko wsi Jabłonowiec w gminie Trojanów, wzdłuż północnego brzegu Okrzejki utworzyło się kilka sporych stawów, nad którymi można połowić ryby oraz popływać.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Mamy tutaj 2 ośrodki wypoczynkowe: luksusową Talarię Ladies Spa oraz Tęczę drewniane domki letniskowe w lesie. Pierwszy to ekskluzywny hotel mieszczący się w zabytkowym pałacu wybudowanym przez architekta Bolesława Podczaszyńskiego dla rodziny Mędrzeckich. Zespół dworsko-pałacowy swój ostateczny kształt przybrał w 1868 r., po remoncie sfinansowanym przez kolejnych właścicieli, rodzinę Ordęgów. Pałacowi i przyległemu do niego, liczącemu 25 ha parkowi ze stawami, nadano wówczas styl włoskiej willi. Niestety po II wojnie światowej budynek przeszedł na własność skarbu Państwa i bardzo podupadł. Pałac stał opuszczony i z roku na rok popadał w coraz to większą ruinę. Ośrodek Talaria w pałacu w Trojanowie (źródło: www.talaria.pl)Na szczęście w ostatnich latach znalazł się kupiec, który pięknie go wyremontował, zakładając w nim luksusowe centrum konferencyjne, 4-gwiazdkowy hotel oraz ośrodek spa i wellness. Całkowity koszt projektu odbudowy wyniósł aż 17 milionów złotych, przy czym 6,8 miliona wyłożyła Unia Europejska. Ponadto Talaria to także 3 restauracje oraz bar, basen, bania ruska, 2 oranżerie, stajnie oraz grillowy domek, w którym znajduje się własna wędzarnia oraz tradycyjny piec chlebowy. Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tu wspaniałe tereny do biegania i nordic walkingu; są również wypożyczalnie rowerów, kajaków, łódek, quadów. Wieczorami można biesiadować w Rybaczówce (możliwość zrobienia ogniska) lub w Letniej Altanie nad stawem.
Więcej informacji na temat Talarii oraz cennik pokoi: www.talaria.pl

Kąpielisko w Jabłonowcu (źródło: fanpage ośrodka Tęcza)Drugi (sporo tańszy) ośrodek wypoczynkowy nad jeziorkami nad Okrzejką to „Tęcza” – fantastycznie położony w sosnowo-brzozowych lasach z wydzielonym, 2-hektarowym, strzeżonym kąpieliskiem. Jest tu 6 pawilonów z pokojami, drewniane domki kempingowe (1 noc to tylko 35 zł od osoby!), gastronomia, pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, boisko do siatkówki, kort tenisowy, miejsca do robienia ognisk i do grillowania, placyk zabaw i zjeżdżalnia do wody dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu wodnego i bar nad wodą.

W pobliżu (10 km na zachód od kąpieliska, jadąc w kierunku Życzyna; niedaleko DW801) znajduje się Farma Iluzji (adres: Mościska 9, Trojanów) – park rozrywki i edukacji, chętnie odwiedzany przez rodziny z dziećmi. Oprócz wielu logicznych atrakcji i zabawek (m.in. lewitującego kranu, wiklinowego labiryntu, niemożliwego trójkąta, studni nieskończoności, gigantycznych szachów i chińczyka oraz tunelu zapomnienia) znajdziecie tu place zabaw: zatokę piratów, tor pontonowy, pole dmuchańców, karuzelę i wiele innych. W każdy weekend o godz. 14 odbywają się pokazy sztuki iluzji.
Więcej informacji na temat Tęczy: www.jablonowiec.pl oraz www.farmailuzji.pl

Adres: Kąpielisko nad rzeką Okrzejką znajduje się we wsi Jabłonowiec w powiecie garwolińskim; tuż obok drogi krajowej 17 Warszawa-Lublin (94 km na południowy wschód od centrum Warszawy).

Dojazd: Z centrum jedziemy Trasą Siekierkowską na Wesołą (E30) i potem skręcamy w prawo na Szosę Lubelską (DK17 / E372), którą mijamy Góraszkę, objeżdżamy Garwolin i po 26 km skręcamy w prawo na Trojanów.
Dla jadących pociągiem – należy wysiąść na stacji Mika, z której od ośrodka dzielą nas 3 km.

Wypoczynek nad stawami nad Okrzejką (źródło: www.talaria.pl)Atrakcyjne miejsca w okolicy rzeki Okrzejki:

rezerwat florystyczny Torfy Orońskie – bagna wzdłuż południowego brzegu Okrzejki, pomiędzy Maciejowicami a Życzynem. Ma charakter bagienno-leśny i występują w nim rzadkie gatunki roślin takie jak: rosiczka, widłaki oraz 2 gatunki wpisane na Polską Czerwoną Księgę Roślinstorczyki lipiennik Loesela oraz kukułka krwista żółtawa.

Dworek w Woli Okrzejskiej (już woj. lubelskie), w którym urodził się Henryk Sienkiewicz. Obecnie znajduje się tam jego muzeum (jedzie się tam cały czas wzdłuż biegu Okrzejki na wschód).

– niedaleko znajduje się również park wodny nad rzeką Wilgą Wodna Kraina (ok. 50 km na zachód od Trojanowa i , gdzie można popływać kajakiem lub łodzią, popluskać się w strzeżonym kąpielisku, poopalać na plaży, łowić ryby i ogólnie miło spędzić weekendowy czas.

Wysepka na zalewie (źródło: www.mexicanachlewiska.pl)

Zalew w Chlewiskach pod Radomiem

Pionki - drewniane molo nad stawem (źródło: fanpage Stawu w Pionkach)

Staw Górny w Pionkach pod Radomiem