close
Zalew w Chlewiskach pod Radomiem

Zalew w Chlewiskach pod Radomiem

Wysepka na zalewie (źródło: www.mexicanachlewiska.pl)

Chlewiska – wieś z pięknym pałacem i zabytkiem techniki, starą hutą żelaza – zaprasza nad kąpielisko!Chlewiska – wieś z pięknym pałacem i zabytkiem techniki, starą hutą żelaza – zaprasza nad kąpielisko!

Miłe plażowanie nad zalewem w Chlewiskach; jak widać jest tu także możliwość uprawiania aquazorbingu (www.mexicanachlewiska.pl)Chlewiska to niewielka wieś w powiecie szydłowieckim, około 40 km na południowy zachód od Radomia. Słynie przede wszystkim z pałacu w stylu klasycystycznym, który powstał w miejscu późnośredniowiecznego zamku rodziny Duninów oraz ze starej huty żelaza, gdzie urządzono muzeum, będące oddziałem Muzeum Techniki w Warszawie. W lecie prywatna plaża należąca do ośrodka Mexicana przyciąga nad kąpielisko w Chlewiskach spragnionych wakacyjnego wypoczynku, którzy nie mogą sobie pozwolić na daleką podróż nad morze.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Nad zalewem wybudowano ośrodek wypoczynkowy Mexicana, który składa się z hotelu z elegancką salą bankietową, w której można urządzać wszelkiego rodzaju przyjęcia (max. 180 osób), wesela, koncerty, imprezy firmowe, studniówki, etc. (można z niej Nad kąpieliskiem w Chlewiskach można zatrzymać się na dłużej - w hotelu Mexicana lub w drewnianych domkach w lesiewyjść na taras, z którego roztacza się widok na jezioro); z drewnianych, pięknie położonych w lesie domków letniskowych; z wyznaczonych miejsc do grillowania; z boisk do siatkówki i do piłki plażowej i placu zabaw dla dzieci.

Kąpielisko jest czyste i bezpieczne: strzeżone przez profesjonalnych ratowników, badane pod kątem czystości wody i wyposażone w rowery wodne, kajaki i łódki. Jest tu również scena, gdzie organizowane są imprezy muzyczne. Dzieciaki chętnie wypróbują zjeżdżalnie do wody oraz turlanie się po wodzie w dmuchanej kuli, czyli tzw. aquazorbing. Strzeżone kąpielisko działa od początku lipca do końca sierpnia i wówczas wejście (dla turystów spoza ośrodka) jest płatne – 2zł za osobę i 5zł za samochód). Jedyną wadą tego miejsca może być to, że z racji bardzo dobrych warunków i czystej wody przybywa tu naprawdę sporo ludzi, a tłumy na plaży mało kogo zachwycają.

Więcej na temat samego ośrodka oraz korzystania z kąpieliska poza sezonem dowiecie się ze strony: www.mexicanachlewiska.pl

Wysepka na zalewie (źródło: www.mexicanachlewiska.pl)Adres: ul. Leśna 1 w Chlewiskach, które leżą w powiecie szydłowieckim, mniej więcej w połowie drogi między Radomiem a Skarżysko-Kamienną (136 km na południe od centrum Warszawy).

Dojazd: Z Warszawy jedziemy DK7 / E77 na Grójec (Al. Krakowska → Raszyn → Janki → Magdalenka). W Grójcu skręcamy w prawo w DW728 na Mogielnicę. Przejeżdżamy przez Mogielnicę i Nowe Miasto nad Pilicą, ciągle będąc na DW728. Śledzimy kierunkowskazy na Przysuchę (DW727) i tam również trzymamy się cały czas DW727 (na końcu na rondzie trzeci zjazd w ul. Przemysłową). DW727 prowadzi nas prosto do Chlewisk. W Chlewiskach, tuż za Manor House SPA, skręcamy w prawo w ul. Szkolną, która przechodzi w Leśną.

Ciekawe miejsca w okolicy Chlewisk:

Chlewiska Muzeum Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego posiada zabytkową hutę żelaza (wielki piec z XIX w., prażarki rudy oraz warsztat z maszynami do obróbki metalu), a także salę ze starymi autami i motocyklami XX w. Pałac w Chlewiskach zbudowano w klasycystycznym stylu na ruinach XII-wiecznego grodziska. Należał do rodu Duninów, a obecnie kupił go prywatny inwestor, który założył w nim ośrodek wypoczynkowo-konferencyjny. Na środku stawu w Chlewiskach znajduje się kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena, którą datuje się na ok. 1750 r. Czeski święty poniósł męczeńską śmierć przez utopienie w Wełtawie, dlatego stał się patronem wody. Jego pomniczki często stawia się nad brzegami jezior i rzek.

Szydłowiec – miasto z zabytkowym kościołem św. Zygmunta (renesans) oraz z zamkiem rycerskim rodu Odrowąż (później przebudowę na styl manierystyczny wykonali Radziwiłłowie), o którym przygotowaliśmy osobny artykuł. Jest tu także cmentarz żydowski.

Rezerwat geologiczny Skałki-Piekło pod Niekłaniem – już w województwie świętokrzyskim, na północny zachód od Skarżyska-Kamiennej. Obszar o długości ok. 1 km pełen wysokich na 8 metrów skałek, które zostały wyrzeźbione w procesie erozji wiatrowej.

Chorwacja

Co warto zobaczyć w Chorwacji?

Kąpielisko w Jabłonowcu (źródło: fanpage ośrodka Tęcza)

Kąpielisko nad rzeką Okrzejką w Jabłonowcu pod Garwolinem