close
Pałac Ogińskich w Siedlcach (zabytki w okolicy Warszawy)

Pałac Ogińskich w Siedlcach (zabytki w okolicy Warszawy)

Miasto Siedlce dba nie tylko o pałac

Oto pałace i pałacyki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto pałace i pałacyki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Miasto Siedlce dba nie tylko o pałac, ale również o piękny ogród (autor:M.Przeździak).Źródło: www.siedlce-zwiedzanie.plSiedlce od XV w. należały do Siedleckich, potem w 1670 r. otrzymali je Czartoryscy i to właśnie Fryderyk Michał Czartoryski zlecił w 1740 r. budowę pałacu. Potem jego córka, Aleksandra Ogińska przebudowała go z barokowego na klasycystyczny, założyła także wspaniały ogród i park z tyłu posesji – wszystko na przybycie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który wizytował tu w lipcu 1783 r. Siedlecki pałac stanowił centrum życia kulturalnego i towarzyskiego ówczesnej elity. Park utrzymany jest w stylu sentymentalno-romantycznym i od swojej założycielki nosi miano „Aleksandrii” – warto odwiedzić zwłaszcza spory pawilon ogrodowy w stylu neogotyckim. Po Czartoryskich majątkiem zarządzali Austriacy, a od II wojny funkcjonuje tu Urząd Miasta.

Adres: ul. Stanisława Konarskiego 2 (92 km na wschód od centrum Warszawy)

Dojazd: Wygodnie ekspresową E30, potem w Siedlcach ul. Warszawską, która przechodzi w Piłsudskiego i potem skręcamy w lewo w Konarskiego.

Wiele info znajdziecie na stronie: www.siedlce-zwiedzanie.pl

Pałac w Sannikach nawiązuje swym stylem do włoskich willi (charakterystyczna wieżyczka przy jednym ze skrzydeł budynku)

Pałac Fryderyka Chopina w Sannikach (zabytki pod Warszawą)

Pałac w Starejwsi to teraz ośrodek szkoleniowy NBP. Źródło: www.starawies.nbp.pl

Pałac w Starejwsi (zabytki pod Warszawą)