close
Okolice Wrocławia. Co zobaczyć na Dolnym Śląsku?

Okolice Wrocławia. Co zobaczyć na Dolnym Śląsku?

Wrocław bezsprzecznie należy do najpiękniejszych miast naszego kraju. Warto jednak pamiętać, że jego okolice (zarówno te bliższe, jak i nieco dalsze), są równie ciekawe dla turystów. I to bez względu na to, czego szukają podczas swoich wycieczek.

Zabytki pamiętające początki naszego państwa, Stare Miasto zwrócone ku Odrze i licznym kanałom, bogata spuścizna przełomu XIX i XX wieku oraz multum kulturalnych atrakcji, które zadowolą nawet najbardziej wymagających odbiorców. Wrocław zachwyca bez względu na porę roku, upodobania odwiedzających i cel podróży. Wizyta w stolicy Dolnego Śląska to wręcz obowiązek nie tylko każdego Polaka, ale też Europejczyka.

Jego nieopisaną zaletą jest też położenie. Okolice Wrocławia i cały Dolny Śląsk to na pewno jeden z piękniejszych regionów kontynentu, gdzie oszałamiająca przyroda sąsiaduje z cennymi zabytkami. Jeśli więc zwiedzanie Wrocławia masz już za sobą, kolejny wyjazd do tego miasta koniecznie wykorzystaj na poznanie pozostałych miejsc tego województwa. Tym bardziej, że przy odpowiednim przygotowaniu w jeden weekend zobaczysz naprawdę wiele.

Kotlina Kamiennogórska

Do stolicy Dolnego Śląska możesz bowiem przyjechać pociągiem czy autobusem albo przelecieć samolotem. Łatwo zabukujesz tu nocleg i dobrze zjesz, a korzystając z oferty, jaką przygotowała dla ciebie wypożyczalnia samochodów (Wrocław to miasto, w którym działa kilkadziesiąt takich firm), możesz bez problemu zaplanować wycieczki w miejsca oddalone od Wrocławia nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Nie będąc zależnym od rozkładów jazdy, sam zdecydujesz kiedy wyjedziesz, co zobaczysz i kiedy wrócisz.

Do Kamiennej Góry dojedziesz z Wrocławia w półtorej godziny. Miasto samo w sobie jest bardzo malownicze, ale warto przyjechać tu przede wszystkim ze względu na to, że jest także bramą do Kotliny Kamiennogórskiej. To jedna z trzech największych kotlin w Sudetach Środkowych. Oferuje nie tylko wspaniałe krajobrazy, ale też masę ciekawych zabytków (odwiedź zwłaszcza malownicze miasteczko Chełmsko Śląskie i Krzeszów) oraz bardzo interesujących formacji skalnych, na czele z Diabelską Maczugą i rezerwatem przyrody Głazy Krasnoludków.

Wałbrzych i okolice

Decydując się na wynajem samochodu we Wrocławiu możesz też odwiedzić położony nieco ponad 70 kilometrów stąd Wałbrzych. Taka wycieczka to świetna okazja do tego, by przekonać się, jak bardzo krzywdzące są stereotypy dotyczące tego miasta. Wałbrzych pełen jest bowiem zabytków pochodzących z różnych epok, a najliczniejszą reprezentację ma tu XIX wiek wraz ze swoimi sztandarowymi stylami architektonicznymi – neogotykiem i neoklasycyzmem.

Najważniejszymi zabytkami Wałbrzycha są jednak trzy zamki – Książ, Stary Książ i Nowy Dwór. Dwa ostatnie znajdują się obecnie w stanie (bardzo zresztą malowniczej) ruiny, a na terenie monumentalnego (drugi, po Malborku i Wawelu, zamek w Polsce) Książa czeka na ciebie muzeum, restauracja, a nawet hotel.

Masyw Ślęży i Sobótka

Najkrótsza wycieczka w tym zestawieniu prowadzi do Sobótki – około 35 kilometrów od centrum Wrocławia. Wypożyczonym samochodem (ofertę możesz sprawdzić na www.mirent.pl) dojedziesz tam bardzo szybko, a na miejscu na brak atrakcji na pewno nie będą narzekać miłośnicy zabytków. To urokliwe miasteczko należy bowiem do najstarszych w Polsce.

Wizyta w Sobótce nie może też obejść bez pieszej wycieczki na Ślężę – dawną świętą górę Słowian, a dziś jeden z najbardziej malowniczych masywów naszego kraju. Na zboczach Ślęży czekają na ciebie prastare rzeźby kultowe (w tym słynny niedźwiedź), Święte Źródełko, zabytkowy kościół i liczne naturalne twory skalne. Nie musisz też obawiać się, że zabłądzisz, bo na zboczach wytyczono sześć znakowanych szlaków pieszych.

16 sierpnia 201714240Views

Jaki smartfon wybrać na wakacje?

Pomnik małego powstańca (i nie tylko), czyli Warszawa trasą rzeźb Jarnuszkiewicza