close
Staw Szczodre pod Wrocławiem

Staw Szczodre pod Wrocławiem

Na wschód od wsi Szczodre pod Wrocławiem rozpościerają się gęste lasy, pośród których znajduje się urokliwe jezioro.

Staw Szczodre w dolnośląskiej wsi o tej samej nazwie jest pięknym, czystym, śródleśnym jeziorkiem.
Staw Szczodre w dolnośląskiej wsi o tej samej nazwie jest pięknym, czystym, śródleśnym jeziorkiem. (źródło: www. Googlemaps)

Szczodre to wieś należąca do gminy Długołęka pod Wrocławiem. Słynie przede wszystkim z pięknego pałacu zbudowanego w latach 1685-1692, zwanego Pałacem Sybilli (Sybilla była żoną Chrystiana Ulryka, oleśnickiego księcia z dynastii wirtemberskiej). W połowie XIX w. majątek został rozbudowany – dodano blanki oraz tzw. łuki Tudorów, sprawiające wrażenie spłaszczonych pod naciskiem. Nawiązując do rezydencji angielskich królów, budowlę zaczęto wówczas nazywać „Śląskim Windsorem„.

Na wschód od wsi rozpościerają się gęste lasy, pośród których znajduje się urokliwe jezioro. Staw Szczodre ma niezbyt regularny kształt i wydłużony koniec od wschodu, który wąskim korytem biegnie na północ i kończy się drugim jeziorkiem (całość ma kształt odwróconej litery „C”).

Akwen przyciąga głównie wędkarzy – 2 razy do roku zarybia się go karpiami i leszczami. Poza tym często trafiają się też szczupaki, okonie, sumy, bolenie i węgorze. Można pływać wpław, jednak pamiętajmy, iż kąpielisko jest niestrzeżone. Nie ma też niestety wypożyczalni kajaków ani żadnej infrastruktury sanitarnej. Jeśli chcemy powiosłować, trzeba przywieźć własny ponton czy kajak. Do wody najwygodniej zejść od strony ulic Spacerowej i Stawowej.

Powierzchnia Stawu Szczodre: ok. 5 ha

Głębokość: 1,5 – 2 m

Adres: Staw Szczodre znajduje się we wsi Szczodre, w gminie Długołęka (17 km na północny wschód od centrum Wrocławia).

Staw Pilczycki we Wrocławiu

Staw Królewiecki we Wrocławiu