close
Staw Pilczycki we Wrocławiu

Staw Pilczycki we Wrocławiu

Staw Pilczycki to popularne miejsce spacerowe wśród mieszkańców Wrocławia
Staw Pilczycki to popularne miejsce spacerowe wśród mieszkańców Wrocławia. (źródło: www.dolny-slask.org.pl)

Staw Pilczycki we Wrocławiu to główny zbiornik wodny Parku Pilczyckiego (poza nim istnieją jeszcze dwa mniejsze akweny), który znajduje się na terenie osiedla Pilczyce, na prawo od rzeki Ślęzy, ok. 200 m na wschód od Stadionu Wrocław. Park oraz znajdujące się w nim stawy to pozostałości po dawnej kopalni gliny z 1910 r., która została zamknięta po II wojnie światowej. Niecki wypełniono wodą, a wokół utworzono rekreacyjny teren, który wkrótce stał się powszechnym wśród wrocławian miejscem spacerowym i piknikowym.

Glinowe podłoże sprawia, że na całym zielonym obszarze jest generalnie bardzo wilgotno, a woda często stoi nawet w zagłębieniach na pagórkach. Wszystko to sprawia, że w Parku Pilczyckim bardzo bujnie rozrasta się roślinność, która daje doskonałe schronienie dla zwierząt: zaskrońców, żab, traszek, łabędzi, perkozów, kaczek, łysek, a nawet bobrów!

Akwen przyciąga także wędkarzy – co roku zarybia się go karpiami, pstrągami, sumami i węgorzami. Poza tym zdarza się też złowić okonie, leszcze, płocie i byczki, czyli sumiki karłowate. Wzdłuż linii brzegowej zamontowano liczne stanowiska wędkarskie. Niestety w Stawie Pilczyckim kąpać się nie wolno, podobnie jak wędkować z łodzi.

Powierzchnia Stawu Pilczyckiego: 6,3 ha

Adres: Staw Pilczycki znajduje się przy ul. Pilczyckiej (ok. 8 km na północny zachód od centrum Wrocławia).

19 sierpnia 201619222Views

Czy warto kupić kamerę sportową?

Staw Szczodre pod Wrocławiem