close
Most obrotowy w Giżycku

Most obrotowy w Giżycku

Most obrotowy - otwieranie

Most obrotowy na kanale Łuczańskim w Giżycku zbudowała w 1889r. firma Bechelt C.O. Grundberg und Shel z Zielonej Góry.Most obrotowy na kanale Łuczańskim w Giżycku zbudowała w 1889r. firma Bechelt C.O. Grundberg und Shel z Zielonej Góry.

Most obrotowy na kanale Łuczańskim w Giżycku zbudowała w 1889r. firma Bechelt C.O. Grundberg und Shel z Zielonej Góry.

Most został zbudowany, żeby zapewnić dogodne połączenie miasta z Twierdzą Boyen. Ówcześni inżynierowie skonstruowali ponad 20-to metrowej długości i 8-mo metrowej szerokości ruchome przęsło o oryginalnym sposobie zwodzenia, jego przęsło obraca się na bok a nie jak w tego typu konstrukcjach do góry.

Do ciekawostek należy zaliczyć fakt, iż ważący 100 ton most obsługuje jedna osoba(mechanizm bez silnika). Jest to możliwe dzięki odpowiednim przełożeniom zastosowanym w mechanizmie tej budowli.

W latach 1960-1970 w ramach modernizacji, most został wyposażony w napęd elektryczny. W latach 60-tych zainstalowano napęd elektryczny co doprowadziło do zniszczenia nabrzeża (przez silne uderzenia). Most więc rozebrano, a na jego miejsce postawiono most saperski. Ten ostatni nie został przez mieszkańców zaakceptowany.

Dopiero od 1993r. po przywróceniu stanu pierwotnego, most obrotowy został ponownie otwarty. Obecnie jego obsługa odbywa się ręcznie, zgodnie z pierwotnym założeniem konstruktorów. Cała operacja otwierania mostu zajmuje jednemu człowiekowi ok. 5min. Jest jedną z niewielu tego typu konstrukcji w Europie.

Most otwierany jest (zamykany dla ruchu kołowego) według dziennego rozkładu dostosowanego do rozkładu rejsów statków Żeglugi Mazurskiej.


Booking.com
8 czerwca 20101335Views
Jura Krakowsko-Częstochowska 1

Jura krakowsko- częstochowska – biała kraina

Sail Świnoujście 2010 – Sierpień pod żaglami

Sail Świnoujście 2010 – Sierpień pod żaglami