close
Zamek Krzyżacki w Giżycku

Zamek Krzyżacki w Giżycku

Zamek Krzyżacki w Giżycku

Zamek wzniesiony przez zakon krzyżacki ok.1341r. Położony jest nad kanałem Łuczańskim łączącym jeziora Niegocin i Kisajno. Był siedziba prokuratora zakonnego.Zamek wzniesiony przez zakon krzyżacki ok.1341r. Położony jest nad kanałem Łuczańskim łączącym jeziora Niegocin i Kisajno. Był siedziba prokuratora zakonnego.

Składał się z domu mieszkalnego i prostokątnego dziedzińca otoczonego murem, za którym znajdowała się fosa. W 1365r Litwini pod wodzą Kiejstuta zdobyli i spalili zamek, po czym Krzyżacy odbudowali warownię.

W połowie XVI w zamek przebudowano, nadając mu charakter renesansowej siedziby. Po sekularyzacji zakonu była w nim siedziba starosta książęcego. Po rozbiórce dokonanej w XIX w. do naszych czasów zachowało się tylko jedno skrzydło mieszkalne.

Zamek położony jest na tzw. Wyspie Giżyckiej, otoczonej ze wszystkich stron wodą (jeziora, kanały). Z miasta do zamku najkrótsza droga prowadzi przez zabytkowy most zwodzony.

3 stycznia 2008r.

Zawaliła się jedna ze ścian zabytkowego zamku krzyżackiego w Giżycku. Zamek jest własnością prywatną i od wielu lat jest w opłakanym stanie. Wymagał kosztownej odbudowy, której nie chciał przeprowadzić żaden ze zmieniających się właścicieli. Po zawaleniu się ściany teren został zabezpieczony przed dostępem przypadkowych osób. Według specjalistów budynek grozi zawaleniem i może nie przetrwać zimy gdy spadnie śnieg i dodatkowo obciąży dach.


Booking.com
8 czerwca 2010978Views
Jura Krakowsko-Częstochowska 1

Jura krakowsko- częstochowska – biała kraina

Sail Świnoujście 2010 – Sierpień pod żaglami

Sail Świnoujście 2010 – Sierpień pod żaglami