close
Stawy Echo w Zwierzyńcu

Stawy Echo w Zwierzyńcu

Stawy Echo w Roztoczańskim Parku Narodowym. Źródło: Wikipedia

Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa lubelskiego!Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa lubelskiego!

Stawy Echo w Roztoczańskim Parku Narodowym. Źródło: WikipediaMokradła i groble w dolinie rzeki Świerszcz istniały na tych podmokłych terenach od zawsze. W latach 1929-34 zdecydowano się przekształcić je w duże zbiorniki wodne (dzięki temu, w czasie II wojny światowej wielu ludzi z okolicznych wsi i miast zamiast zostać wywiezionym na roboty do Niemiec pracowało właśnie przy wykopywaniu owych stawów). Do niedawna kompleks składał się z aż 9 jezior, jednak w ciągu ostatnich 12 lat zmniejszono go do 4. Wodę można regulować – pod koniec października jest ona spuszczana, zaś powtórne napełnienie odbywa się w kwietniu. Stawy Echo włączone zostały do utworzonego w 1974 r. Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Leżący najbardziej na północy staw jest największy i to nad nim, na piaszczystej wydmie ulokowano plażę oraz strzeżone przez WOPR kąpielisko. Jeziorka są płytkie i czyste, więc doskonale nadają się do wypoczynku z malutkimi dziećmi. W ich okolicy wytyczono 3 szlaki spacerowe: niebieski, zielony i czarny.

Konik polski pasie się nad Stawami Echo w Zwierzyńcu - siedzibie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Źródło: www.roztocze-agroturyCiekawostką jest też oddalona o ok. 15 minut spacerkiem wieża widokowa ze specjalnym podjazdem dla wózków inwalidzkich, z której rozpościera się piękny widok na Roztoczański Park Narodowy. Z wieży można też dojrzeć pasące się koniki polskie z pobliskiej Ostoi Rezerwatowej Hodowli Konika Polskiego, założonej obok Stawów Echo w 1982 r. Na obszarze 120 ha żyje ok. 20 tych zwierząt, które w pełni korzystają z idealnych warunków przyrodniczych tego miejsca (zwłaszcza z rzeki Świerszcz, która jest dla nich wodopojem).

W Zwierzyńcu znajduje się też główna siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego – przy ul. Plażowej 2.

Drugim kąpieliskiem w Zwierzyńcu jest Rudka nad rzeką Wieprz.

Głębokość Stawów Echo: 0,5 – 1,5 m

Adres: (około 92 km na południe i lekko na wschód od Lublina)

Dojazd: Wojewódzką 835-ką przez Jabłonną, Piotrków i Wysokie. W Wysokich 835-ka przechodzi w 848-kę, którą dojeżdżamy do Szczebrzeszyna i potem 858-ką do Stawów Echo w Zwierzyńcu.

Inne fajne miejsce związane z konikami polskimi znajduje się na Mazurach w Popielnie, nad samym Jeziorem Śniardwy.

Zalew w Krasnobrodzie i pięknie porastające jego wybrzeże

Zalew nad rzeką Wieprz w Krasnobrodzie

Spływ kajakowy Wieprzem jest niezapomnianym doznaniem estetycznym. Źródło: www.splywykajakowe.roztocze.net.pl

Kąpielisko „Rudka” nad rzeką Wieprz w Zwierzyńcu