close
Bułgaria – idealny kierunek na zimowy urlop!

Bułgaria – idealny kierunek na zimowy urlop!

Jeśli chcesz wybrać się na narty, ale nie planujesz lotu samolotem ani dalekich wypraw, idealna będzie Bułgaria. Możesz zaplanować zimowe wczasy z dojazdem własnym i szaleć do woli! Kraj położony nad Morzem Czarnym słynie z przyjemnych temperatur latem, ale od grudnia do lutego temperatura powietrza waha się od -8 do 1°C, a opady śniegu są tak wysokie, że przyciągają miłośników sportów zimowych!

Jedni przed zimą uciekają i relaksują się pod palmami, inni korzystają z warunków pogodowych, aby wybrać się poszaleć na nartach. Wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby odkryć prawdziwy raj dla narciarzy. Jeśli nie możesz doczekać się szusowania na nartach i zdobywania stoków, wybierz się do jednego z najpopularniejszych kurortów narciarskich Bułgarii, czyli do Banska!

Bułgaria – raj także dla narciarzy!

Bułgaria kojarzy nam się z kurortami słynącymi ze złotych piaszczystych plaż, słonecznej pogody i świetnej bazy hotelowej. To kierunek chętnie wybierany na wakacje w sezonie letnim, ale świetnie nadaje się także na zimowy urlop. Położone w górach Pirin Bansko stanowi obecnie jeden z najatrakcyjniejszych ośrodków narciarskich Europy Wschodniej. To idealny kierunek na zimowy urlop w Bułgarii.

Bansko – najpopularniejszy zimowy kurort

Wśród Bułgarów cieszy się popularnością od wielu lat, ale turyści odkryli ją całkiem niedawno. Bansko obejmuje kilka niedużych ośrodków, m.in. Shiligarnika czy Chalin Valog. Wierzchołek Wichrenu, najwyższego szczytu Bułgarii, często udekorowany jest śnieżną czapą, a większość wyciągów narciarskich znajduje się na stokach Todorki.

Góry Pirin oferują też możliwość jazdy poza trasami. To świetne miejsce dla początkujących i zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów, gdyż przygotowano tu głównie trasy czerwone i niebieskie. Znajdują się tu również szkółki dla dzieci, trasy przełajowe, snowpark dla zwolenników freeride’u czy 5-kilometrowa trasa dla biegaczy.

Gdzie warto się zatrzymać?

Aby w pełni oddać się zimowemu szaleństwu, warto wybrać dogodną bazę wypadową na stoki. Polecamy zamieszkać w Bansku, gdzie znajduje się wiele klimatycznych pensjonatów oraz hoteli o różnym standardzie, zależnie od preferencji i możliwości finansowych.

Po intensywnie spędzonym dniu można wypocząć m.in. w obiekcie Maria Antoaneta Residence, gdzie przygotowano wygodne pokoje i bogatą ofertę relaksacyjną. Z kolei Evelina Palace****, Gardenia**** lub Orbilux*** to świetne obiekty dla pragnących zamieszkać w sercu miasta, spacerem od kolejki gondolowej.

Atrakcje także dla oczu

Widoki i krajobrazy Parku Narodowego Pirynu leży we wspaniałych górach, gdzie króluje Wichren. Warunki śniegowe są znakomite i doceni je każdy miłośnik sportów zimowych. Atrakcją są ponadto piaskowcowe piramidy oraz szlaki turystyczne, które prowadzą m.in. właśnie z miasta Bansko. Czeka tu świetnie przygotowana baza hotelowa i infrastruktura turystyczna, ale najbardziej zachwyca przyroda – park widnieje na liście światowego dziedzictwa przyrody UNESCO.

Jaka jest zima w Bułgarii?

Bułgarię charakteryzuje raczej łagodna zima, ale ze stosunkowo wysokimi opadami śniegu, które mogą sięgać aż do 1200 mm w górach. Dla miłośników uprawiania różnych sportów zimowych są to wymarzone warunki. Średnia temperatura powietrza wynosi w styczniu -5 °C w dzień i -10’C w nocy. Nie przerażają mrozy, a warunki sprzyjają narciarzom! Wysoko w górach leży sporo śniegu i czynne są liczne trasy, więc warto spróbować sił w sportach zimowych.

A dla relaksu…

W chwilach relaksu polecamy liczne atrakcje, m.in. świetną kuchnię bułgarską. Warto skosztować grillowanych mięs, lokalnych serów czy faszerowanych warzyw. Każdą ucztę warto zaś popijać winem, ale nie można też odmówić poczęstunku mocną, choć owocową rakiją.

Koniecznie wybierz się także na spacer po zjawiskowo udekorowanych białym puchem miasteczkach, dolinach i szlakach parków krajobrazowych. Turystom podoba się klimat Banska, stare kamienne domy oraz zabytkowe cerkwie. To stara wioska, w której wciąż powstają nowe pensjonaty i hotele, zmieniając ją w prawdziwy zimowy kurort.

__
Artykuł opracowany we współpracy z Biurem Podróży Exim Tours.

9 stycznia 20181286Views

Wycieczki do Skandynawii promem – Nowy Rok, nowa przygoda!

Co można zobaczyć na Lanzarote?