close
Cres – zaplanuj wakacje na jednej z chorwackich wysp!

Cres – zaplanuj wakacje na jednej z chorwackich wysp!

Wiele ostatnio słyszy się o coraz większym natężeniu turystów w Chorwacji, nic dziwnego, to raj na wakacje, w którym znajdziemy wspaniałe plaże, krystaliczny i ciepły Adriatyk, miłych i pomocnych ludzi oraz wybitnie pyszną kuchnię, pełną świeżych owoców morza, oliwy z oliwek i wina, oraz wiele miejsc zakwaterowania, które możesz sprawdzić na stronie internetowej tutaj. Na dodatek Chorwacja znajduje się blisko Polski, więc wystarczy kilkanaście godzin podróży samochodem lub szybki lot samolotem, aby znaleźć się w tym wspaniałym miejscu.

W dzisiejszym artykule pokażemy Ci, jak spędzić spokojne wakacje na wyspie Cres z dala od tłumów turystów, w otoczeniu wspaniałej chorwackiej flory i fauny.

Wyspa Cres – najważniejsze informacje

To druga co do wielkości chorwacka wyspa. Leży w bezpośrednim sąsiedztwie wyspy Krk, ale jest znacznie rzadziej odwiedzana przez turystów. Położona jest oczywiście nad Adriatykiem, między Istrią, a Kvarnerem. Wyspa charakteryzuje się dość surowym klimatem, ale znajdziemy tam też piękną roślinność. Najbardziej znanym miastem na wyspie jest miasto o tej samej nazwie tzn. Cres. Na wyspie znajduje się wyjątkowe jezioro, ze słodką wodą, które znajduje się nad poziomem morza i stanowi źródło pitnej wody dla mieszkańców. Z ważnych informacji, warto wspomnieć o żyjącej tam populacji sępa płowego, którego można spotkać spacerując po wyspie, lub podczas wspinaczki na jej najwyższy szczyt – Gorice.

Dojazd

Na wyspę można dostać się tylko za pośrednictwem promu, ale bez obaw, jest to krótka przeprawa około pół godzinna. Możemy popłynąć promem z portu ​​Brestova na Istrii lub bezpośrednio wyjechać na wyspę Krk i skorzystać z tamtejszego promu.

Natura

Jak wcześniej wspominaliśmy, na wyspie znajduje się jezioro Vrana, które jest rzadko spotykanym zjawiskiem naturalnym. Sama wyspa jest domem 20 tysięcy owiec, a w wodach wokół wyspy żyje 120 sztuk delfinów i 70 par sępów. Jest to jedna z najmniej zaludnionych wysp Chorwacji, więc można powiedzieć, że występuje tutaj nienaruszona przyroda.

Plaże

To jeden z największych atutów wyspy. Znajdziemy tu niespotykane w turystycznych regionach Chorwacji urokliwe plaże w małych zatoczkach. Do niektórych z nich można dostać się tylko drogą morską. Najpiękniejsze plaże to:

  1. Plaży Zanja – w jej bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się jaskinia Błękitna Jaskinia (Plava Grota).
  2. Plaża Sv. Ivan w Lubenice – przez wielu uznawana za najpiękniejszą plażę świata! Jej największym atutem jest to, że jest piaszczysta, co można uznać za wyjątek, wśród chorwackich plaż.
  3. Plaża Tiha w Martinšćica – to długa kamienista plaża. Idealnie sprawdzi się na wypady z dziećmi, ponieważ wokół niej rozciąga się las sosnowy, który daje wiele cienia.
  4. Plaże w Valun – w tej miejscowości znajdziemy dwie plaże, obydwie są bardziej turystycznymi plażami. Wokół nich znajdziemy wiele barów, restauracji i całą infrastrukturę turystyczną.

Zakwaterowanie

Mimo że jest to wyspa, mało zaludniona, składająca się głównie z rybackich miasteczek, to nie musimy się bać o brak infrastruktury turystycznej! Nie znajdziemy tutaj ogromnych hoteli, ale na pewno znajdziemy urocze małe hotele, lub zakwaterowanie u prywatnych osób w formie apartamentów. Dla fanów podróżowania kamperem lub przyczepą idealnie nada się Camping Slatina, lub Bijar.

 

20 września 2022402Views

MINI JCW – wyjątkowy SUV z charakterem

Lake Park Łagów

Lake Park Łagów – miejsce na jesienny wypoczynek z rodziną w województwie lubuskim