close
Na wakacje tylko do Chorwacji!

Na wakacje tylko do Chorwacji!

Od kilku lat Chorwacja stanowi jeden z najbardziej ulubionych kierunków wakacyjnych polskich turystów. I choć ze względu na liczbę przyjazdów turystycznych Chorwacji jeszcze nie można porównać z takimi potęgami turystycznymi jak Francja, Hiszpania czy Włochy, to prawie 12 milionów przyjazdów turystycznych rocznie (od 2013 roku) i stały, ich rosnący trend od wielu już lat pozwala przypuszczać, iż Chorwacja stanie się jednym z najpopularniejszych krajów śródziemnomorskich dla turystów z całego świata.

Jest ona nazywana największym odkryciem ostatnich dziesięciu lat. Ogromne ilości artykułów w znaczących czasopismach światowych, programy poświęcone Chorwacji i prezentacja jej największych atutów w innych mediach, przyczyniły się do widocznego wzrostu liczby przyjazdów turystów z coraz większej liczby krajów. Dzięki temu rośnie także udział turystyki w łącznym PKB Chorwacji (14%), a co za tym idzie, stale odnotowywany jest wzrost inwestycji w turystykę i infrastrukturę pomocniczą. Rośnie także liczba chronionych dóbr materialnych i niematerialnych dziedzictwa kulturowego, a ilość kwater z każdym rokiem jest coraz większa.

Turystyka jest najbardziej dochodową gałęzią gospodarki, szczególnie w regionach przybrzeżnych w sezonie letnim. Sezon ten, który trwa od początku czerwca do końca września, jest głównym bodźcem do rozwoju najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc.

Współczesne trendy wakacyjne nie sprzyjają zakwaterowaniu w dużych hotelach, takich jak te, które zostały zbudowane w czasach socjalizmu, zauważalny jest więc ruch w kierunku większego indywidualizmu, wynikający z faktu, że większość łóżek jest dziś w kwaterach prywatnych. Turysta ma do wyboru wynajem całych apartamentów, domów i willi, stanowiących idealne i tańsze zakwaterowanie dla rodzin, czy większych grup przyjaciół. Ogromny wybór tego typu miejsc noclegowych polski turysta może znaleźć w serwisie tylkochorwacja.pl, który asystuje przy rezerwacji kwater. Natomiast jeśli ktoś woli samodzielnie kontaktować się z właścicielami, to z pomocą może przyjść portal wakacyjnywynajem.pl, za pomocą którego można nawiązać bezpośredni kontakt z chorwackimi właścicielami apartamentów wakacyjnych.

Najwięcej pobytów całodobowych turystów indywidualnych odnotowywanych jest w pasie przybrzeżnym i stanowią one ponad 90% całkowitej liczby pobytów w Chorwacji. Tutaj jest też największa liczba miejsc noclegowych. Do najliczniej odwiedzanych obszarów należy Istria, region najbardziej rozwinięty pod względem infrastruktury, a także obszary Dalmacji, takie jak: Split, Zadar, czy Dubrownik – Neretwa, Szybenik – Knin. Ogromną popularnością cieszą się również chorwackie wyspy, które przyciągają turystów wyjątkowym środowiskiem przyrodniczym oraz ciekawą historią, która pozostawiła po sobie liczne atrakcje kulturowe.

10 marca 20172074Views
Catedral Nueva - Kadyks (Cadiz)

Kadyks (Cádiz) – odpoczynek nad Oceanem

Split - panorama miasta. Tak piękny widok można oglądać ze wzgórza Marjana

Split – zachwyca na każdym kroku