close
Ekwipunek nurka – co jest niezbędne do nurkowania?

Ekwipunek nurka – co jest niezbędne do nurkowania?

Nurkowanie to sport ekstremalny, który mimo wielu zagrożeń, przyciąga coraz większe grono zwolenników. Ekspedycje nurkowe wiążą się z możliwością poznawania zupełnie innej rzeczywistości. Wyruszanie w wodny świat wymaga jednak odpowiedniego sprzętu i rzetelnej wiedzy, bowiem tylko z tymi elementami, ograniczamy czyhające na nas zagrożenia.

Wymagania dotyczące sprzętu nurkowego

Sprzęt niezbędny, gdy chcemy wyruszyć na safari nurkowe, to przede wszystkim maska, fajka i płetwy. Sprzęt ten pozwala na krótkie przebywanie pod wodą, a wykorzystywany jest głównie przez amatorów, mimo, że jest stałym wyposażeniem także doświadczonych nurków. Jeśli interesują nas wyprawy nurkowe w odległe głębiny, wówczas koniecznie skompletujmy cały zestaw nurkowy.

– maska, płetwy i rurka to podstawowy sprzęt, w który powinniśmy się wyposażyć. Umożliwia on bezproblemowe oglądanie podwodnych zakamarków i płynne poruszanie się.
– sprzęt powietrzny – czyli butle, automaty oddechowe i kamizelka ratownicza. Te elementy są niezbędne jeśli decydujemy się na długie ekspedycje nurkowe. Dzięki butlom posiadamy spory zapas powietrza, zaś automat oddechowy, umożliwia nam wymianę gazową, pod powierzchnią wody. Kwestia kamizelki, ma tu ściśle związek z naszym bezpieczeństwem, a używana jest w przypadku wynurzenia awaryjnego. Bez tego osprzętu nie ma możliwości podjęcia nauki nurkowania.
– sprzęt pomocniczy – tu wyróżnia się przede wszystkim skafander, balas, buty, rękawicę, kominiarkę oraz liczne gadżety ułatwiające zwiedzanie ciemnych zakamarków i trudno dostępnych miejsc. Pomocne mogą okazać się latarki, zegarki, noże, termometr, światła chemiczne oraz flagi.

Każdy początkujący nurek, powinien posiadać wyżej wymienione elementy, po to by rozpocząć swoje safari nurkowe.

Sprzęt dla doświadczonych nurków

Oprócz podstawowego sprzętu, jakim powinien dysponować każdy nurek, wyróżnić można także elementy, które ułatwiają wymagające wyprawy. Zwiedzanie podwodnych jaskiń, to nie lada wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Doskonałą okazja do nurkowania jest wycieczka na Seszele. To okazja do zwiedzania bogatej rafy koralowej oraz licznych podwodnych jaskiń i grot. W tym celu koniecznie zaopatrzmy się w:

– kask – zapewniający bezpieczeństwo w jaskiniach.
– uprząż nurkowa – pozwala na podłączenie linki zabezpieczającej.
– kołowrotek z linką i karabinkiem – dzięki któremu możemy podpiąć się do partnera, który w trudnych wyprawach jest naszą asekuracją.
– notes nurkowy i sygnalizatory, które pomagają w porozumiewaniu się pod wodą.

Tyle jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo, choć na rynku co chwilę pojawiają się nowatorskie pomysły, które zyskują zainteresowanie wśród nurków. Warto się z nimi zapoznać, choćby ze względu na możliwości jakie nam one zapewniają.

Nurkowanie może być wspaniałą przygodą, ale też ciężkim przedsięwzięciem. Zdobywanie trudno dostępnych miejsc, możliwe jest dzięki zastosowaniu dodatkowego sprzętu.

Sprzęt dodatkowy

Sprzęt nurkowy można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszy to zupełne podstawy, bez których nie mamy możliwości podjęcia nauki tego sportu. Drugi to elementy, które pozwalają na komfortowe zwiedzanie rafy koralowej i podwodnych grot, trzeci natomiast stanowi dodatkowe atrybuty zawodowych nurków, którzy swoje wyprawy nurkowe traktują bardzo poważnie. Tu udogodnieniem dla nich jest:

– torba nurkowa – pozwalająca na przenoszenie niezbędnego sprzętu.
– skutery podwodne i sprężarki – pomocne podczas nurkowania głębokiego. Szybsze przemieszczanie się ma bardzo duże znaczenie w tym sporcie, gdyż ilość powietrza jaką dysponujemy jest bardzo ograniczona.
– pontony, kotwice i świdry – stosowane w celu umożliwienia dotarcia do niedostępnych miejsc

Pomysł na spróbowanie swoich sił w nurkowaniu jest idealny dla wszystkich, którzy podróżują na Seszele. Wycieczka taka wiąże się z niezapomnianym przeżyciem i najpiękniejszymi widokami, jakie mieliśmy okazję oglądać. Porządny podstawowy ekwipunek przyda się na każdej wyprawie, bez względu na kierunek.

24 marca 201719199Views
Split - panorama miasta. Tak piękny widok można oglądać ze wzgórza Marjana

Split – zachwyca na każdym kroku

Bangkok – azjatyckie miasto kontrastów