close
Split – zachwyca na każdym kroku

Split – zachwyca na każdym kroku

Split - panorama miasta. Tak piękny widok można oglądać ze wzgórza Marjana

Split to jedno z najatrakcyjniejszych miast na wybrzeżu Adriatyckim. Tutaj tętni miejskie życie, tutaj na każdym kroku natrafiamy na wiele zabytków i tu możemy zagubić się w krętych uliczkach starego miasta.Split to jedno z najatrakcyjniejszych miast na wybrzeżu Adriatyckim. Tutaj tętni miejskie życie, tutaj na każdym kroku natrafiamy na wiele zabytków i tu możemy zagubić się w krętych uliczkach starego miasta.

Największą atrakcją Splitu jest zdecydowanie Pałac cesarza Dioklecjana, gdzie skupione jest centrum życia miasta. Pałac został zbudowany na brzegu morza w latach 295 – 305 przez rzymskiego cesarza. Jest ogólnodostępny dla turystów, można więc bez uiszczania opłat podziwiać mury oraz wnętrze pałacu, zejść do podziemia, gdzie znajdują się sklepiki z rękodziełem, zaś wieczorem posłuchać koncertu na dziedzińcu lub wypić drinka. Miejsce zachwyca i zachęca do powtórnego odwiedzenia. Kompleks pałacowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczrgo UNESCO.

Reklama

Gdy już zwiedzimy Pałac warto udać się na zachód przez park Strossmayera wzdłuż murów miejskich. Dojdziemy do trgu Gaja Bulata, gdzie stoi chorwacki Teatr Narodowy. Przepiekna fasada została odrestaurowana po tragicznym pożarze w latach 70-tych XX wieku.
Idąc dalej w stronę morza dotrzemy na przepiękną promenadę z wieloma restauracjami, modnymi sklepami z widokiem na port. Idąc wzdłuż deptaku dojdziemy na trg Republike, raczej omijany przez turystów. Ta część miasta zbudowana w stylu austro-węgierskim znacznie różni sie od od ożywionego Pałacu Dioklecjana. Elegancki plac z ciekawą kolumnadą i budowlami oraz pięknym widokiem na Adriatyk pozostaje jakby na uboczu szlaku turystycznego miasta. Znajduje się tu tylko kilka kawiarni i hotel. Jednak latem, w ramach dorocznego festiwalu letniego, odbywają się tutaj liczne koncerty.

Split - Narodni trg. Miejsce radosne, pełne kawiarenek i tętniące życiemNajciekawsze miejsce Splitu, zbudowane w stylu weneckim można spotkać idąc wzdłuż Rivy w stronę placu o nazwie Narodni trg. Ten piekny plac wygląda jak jeden z weneckich zakątków. W XV wieku, gdy miasto rozbudowało sie poza mury pałacu Dioklecjana plac ten był najwazniejszym w mieście. Na uwagę zasługuje ratusz, pozostałość z tamtych czasów, a także rezydencje, z których najpiękniejsza to renesansowy pałac Karapicia. Na placu znajduje się wiele kawiarni a tłumy turystów przewijają się każdą uliczką odchodzącą od placu.

Zaraz za Pałacem za Zlotą Bramą natrafimy na olbrzymi pomnik Grgura Ninskiego. Początkowo stał on w perystylu – głownym polacu pałacu, gdzie wyglądał na bardzo zaniedbany. Posąg upamiętnia żyjącego w X wieku biskupa, który poróbował wprowadzić chorwacki zamiast łaciny do liturgii; niestety bez powodzenia. Krąży legenda, ze dotknięcie jego dużego placa u stopy sprawi, że spełni sie życzenie – wiarę w to widać po mocno wypolerowanym palcu.

W Splicie można też udać się na dwa targi – jeden tuż pod murami palacu – gdzie rankiem tętni życie, a lokalni sprzedawcy przekrzykują się zachwalając swoje owoce, warzywa i inne produkty.Warto wstać rankiemi i przyjść tutaj by kupić przepyszny chleb, jajka i wędlinę i przygotować pyszne śniadanie. Niedaleko znajduje się tez targ rybny, gdzie każdego ranka można kupić świeże ryby wyowione z morza klika godzin wcześniej. Atmosfera targu jest niesamowita i warto tam pójść dla samego widoku ogromnej liczby przeróżnych darów morza.

Gdy już zwiedzimy cały Split polecam wycieczkę na wzgórze Marjan, gdzie po kilkunastominutowej wspinaczce dojdziemy do tarasu z którego można podziwiać fantastyczną panoramę miasta z portem i górami wyłaniającymi sie na tyłach miasta. Wzgórze porośnięte jest lasem iglastym, któr pachnie tak intensywnie, że wycieczka po tym rejonie jest czystą przyjemnośćią.
Na wzgórzu znajduje się też muzeum archeologiczne średniowiecznych kościołów, małe zoo i galeria rzeźbiarz Ivan Meštroviče.

Split trzeba odwiedzić, najlepiej razem z noclegiem, bo w nocy tętni życiem tak samo jak w dzień. A po opuszczeniu miasta chce się od razu tu wrócić.

Dojazd z Zagrzebia do Splitu:

Z Zagrzebia do Splitu dojedziemy samochodem w 3 godziny 50 minut (410 km).


Booking.com

W czym tkwi sekret sushi? Czemu danie to zawdzięcza swoją popularność?

Co warto zobaczyć w Gdańsku – nie tylko obiekty historyczne