close
Pielgrzymka do Lourdes – odwiedź miejsce, w którym doszło do 69 uzdrowień

Pielgrzymka do Lourdes – odwiedź miejsce, w którym doszło do 69 uzdrowień

Lourdes to jeden z najczęstszych celów pielgrzymek chrześcijan pragnących przeżyć duchowe oczyszczenie w ośrodku kultu maryjnego. Pielgrzymka do Lourdes jest wyprawą, na którą rocznie udaje się kilka milionów wiernych z całego świata, by na własne oczy zobaczyć miejsce, gdzie 11 lutego 1858 roku Bernadecie Soubirous, świętej Kościoła katolickiego, objawiła się Matka Boska, wskazując 14-latce źródło – cel współczesnych pielgrzymek.

Pielgrzymka do Lourdes to okazja, by napić się wody ze słynnego źródła lub wziąć uzdrawiającą kąpiel. Wycieczka do Lourdes pozwala zastanowić się nad swoim dotychczasowym życiem, dlatego chętnie wybierają się na nią nie tylko osoby silnej wiary, lecz także agnostycy, którzy szukają dowodów na istnienie Boga.

Wycieczka do Lourdes – jedyne takie źródło kultu maryjnego

Do tej pory udokumentowano około 7000 cudownych ozdrowień po wizycie w Lourdes. Każdy przypadek badają eksperci Kościoła, którzy potwierdzili jedynie 69 cudów, czyli przypadków, których nie dało się wytłumaczyć w naukowy sposób.

Jedną z pierwszych cudownie uzdrowionych osób był Louis Bouriette, który odzyskał wzrok w 1858 roku po stosowaniu kompresów nasączonych mokrą ziemią z miejsca objawienia Matki Bożej w Lourdes. Stosunkowo niedawno, bo w 1987 roku, miało miejsce również cudowne uzdrowienie Jean-Pierre Bély’ego, cierpiącego na stwardnienie rozsiane, czyli nieuleczalną chorobę neurologiczną.

Nic więc dziwnego, że pielgrzymka do Lourdes znajduje się w planach tak wielu osób z całego świata. Jednak wierni jadący do Lourdes z nadzieją na cudowne uzdrowienie stanowią jedynie część pielgrzymów, a większość podróżuje do miasta położonego u podnóża Pirenejów, by znaleźć spokój i ukojenie w modlitwie.

Co trzeba zobaczyć w Lourdes?

Aby jak najlepiej przeżyć wizytę w Lourdes, warto udać się do wszystkich najważniejszych miejsc kultu maryjnego. Obowiązkowym punktem jest wizyta w Sanktuarium Matki Bożej, w której znajdują się m.in. Grota Massabielle, Krypta, Bazylika Niepokalanego Poczęcia, Bazylika Różańcowa oraz podziemna Bazylika św. Piusa X. Na terenie Sanktuarium o powierzchni 51 hektarów znajdują się aż 22 obiekty sakralne.

Podczas wycieczki z przewodnikiem można również dokładnie zapoznać się z objawieniami i życiem św. Bernadetty Soubirous oraz zwiedzić jej dom rodzinny i miejsca, w których bywała. Warto uczestniczyć również w cowieczornej Procesji Maryjnej z lampionami oraz Drodze Krzyżowej z przejściem na pobliską górę.

Lourdes znajduje się u podnóża Pirenejów, co jest również doskonałą wiadomością dla miłośników wspinaczek i białego szaleństwa.

Sanktuarium w La Salette i inne sanktuaria Francji

Choć pielgrzymka do Lourdes cieszy się największą popularnością wśród wiernych z całego świata, Francja słynie również z innych wspaniałych sanktuariów, które warto odwiedzić przy okazji wizyty w tym kraju. Pielgrzymka do Francji często obejmuje wizyty w Sanktuarium w La Salette, które upamiętnia objawienie maryjne z 1846 roku, paryskiej Kaplicy Cudownego Medalika, gdzie doszło do objawienia w 1830 roku, a także Sanktuarium w Ars, gdzie św. Jan Maria Vianney pełnił posługę proboszcza przez ponad 40 lat.

Na wycieczkę po francuskich sanktuariach warto wybrać się z biurem podróży, które zapewni nie tylko transport, lecz także opiekę doświadczonego przewodnika. Pielgrzymka do Lourdes z Warszawy to jedna z ofert katolickiego biura pielgrzymkowego Misja Travel, które organizuje pielgrzymki do Lourdes, a także oferuje bardziej rozbudowane programy wycieczek, takie jak wyprawa do Lourdes i Katalonii lub zwiedzanie francuskich sanktuariów.


Booking.com
kwitnąca agawa

Andaluzja – moja miłość. Część I – powitanie

Rzym (Rome) - Plac Wenecki

Rzym (Roma) – historia na wyciągnięcie ręki