close
TOP 7 najciekawszych greckich zabytków

TOP 7 najciekawszych greckich zabytków

Grecja to nie tylko wspaniała pogoda, ciepła woda, piaszczysta plaża, bujna roślinność i pyszna kuchnia. Można także liczyć na niezwykłe zabytki, którym warto się przyjrzeć z bliska. Wiele z nich znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nic więcej dziwnego, że tak wielu turystów pragnie przekonać się osobiście, w czym tkwi wyjątkowość greckich zabytków.

Jakie są najpiękniejsze zabytki w Grecji?

Główną atrakcją Grecji jest Akropol, uznawany za serce starożytnych Aten. Pomimo upływu czasu mury Partenonu nadal robią ogromne wrażenie. Warto przy okazji odwiedzić muzeum Akropolu w celu przyjrzenia się z bliska archeologicznym znaleziskom.

Meteory

Majestatycznie prezentują się także Meteory. Mają one postać klasztorów położonych na szczytach skał. Oczywiście na przestrzeni lat utraciły swoją świetność. Na szczególną uwagę zasługuje wielki Meteor, czyli klasztor Przemienienia Pańskiego, który można cały czas odwiedzać. Jeśli ktoś chce przyjrzeć się z bliska klasztorom, to może dostać się do nich specjalnymi windami.

Świątynie Apollina

Kolejnym godnym polecenia zabytkiem w Grecji jest świątynia Apollina Epikuriosa w Bassaj. Zbudowano ją wieki temu, ale nadal znajduje się w dobrym stanie. Na terenie świątyni cały czas trwają prace archeologiczne, ale można ją zwiedzać. Godna uwagi jest także świątynia Apollina w Delfach. Niestety została ona doszczętnie zniszczona, po czym odbudowano ją po pożarze i trzęsieniu ziemi.

Asklepiejon w Epidauros

Greckim zabytkiem jest także Asklepiejon w Epidauros, czyli sanktuarium, w którym czczono bogów medycyny. Pełnił również funkcję szpitala. Świetnie zachował się antyczny teatr z kilkunastoma tysiącami miejsc. Na uwagę zasługuje także Lwia brama Cytadeli w Mykenach. Na płaskorzeźbie znajdują się rozmaite symbole.

Wieża wiatrów w Atenach

Ciekawym zabytkiem greckim jest także wieża wiatrów w Atenach. Stanowi 12-metrową budowlę wykonaną z marmuru, która wskazywała kierunek przepływu powietrza. Każdej ścianie przypisany jest inny bóg wiatru. Widnieje aż 8 wizerunków bóstw. Wieża służyła jako zegar i dzwonnica.

Podsumowując, w top 7 zabytków greckich znajdują się:

• Akropol,

• Meteory,

• świątynia Apollina Epikuriosa,

• świątynia Apollina w Delfach,

• Asklepiejon w Epidauros,

• lwia brama cytadeli w Mykenach,

• wieża wiatrów.

Aby zobaczyć i poczytać więcej o greckich zabytkach zapraszamy na grecja.info.pl

Obraz jozefbabij z Pixabay

Wojna w Ukrainie uderzyła w branżę turystyczną na wschodzie kraju. Turystów nadal jest tam mniej

Busy do Holandii — wygodny i bezpieczny transport dla pracowników