close
Wyspa Lesbos – wyspa różnorodnośći i zakochanych kobiet

Wyspa Lesbos – wyspa różnorodnośći i zakochanych kobiet

Mytilini

Greckich wysp są tysiące a dokładniej około 3000 tysięcy i stanowią 20% całego kraju. Lesbos jest trzecią co do wielkości wyspą w Grecji i ma dwa oblicza. Jedno łagodne pofalowane z gajami oliwnymi i plażami (najcześciej kamienistymi) oraz drugie oblicze stromych stał i surowej przyrody.

Greckich wysp są tysiące a dokładniej około 3000 tysięcy i stanowią 20% całego kraju. Lesbos jest trzecią co do wielkości wyspą w Grecji i ma dwa oblicza. Jedno łagodne pofalowane z gajami oliwnymi i plażami (najcześciej kamienistymi) oraz drugie oblicze stromych stał i surowej przyrody.

MytiliniDo głównych atrakcji tego miejsca należą: gorące źródła, skamieniały las i Skala Eressos “mekka” żeńskich par homoseksualnych,zresztą trudno się dziwić biorąc pod uwagę nazwę samej wyspy. Wyspa słynie także z najlepszej anyżówki w Grecji, czyli Ouzo. Trunek jednym przypadający do gustu a innych odstrasza już sam zapach.

Stolicą wyspy jest Mytilini. Typowe greckie nadmorskie miasteczko z wąskimi uliczkami, kawiarenkami i tawernami w których można bardzo przyjemnie zjeść. W samym mieście nie jest zbyt dużo do obejrzenia, ruiny dwóch meczetów, dwa kościoły oraz ruiny teatru na pobliskim wzgórzu z którego rozciąga się piekny widok. Oprócz tego jest jeszcze zamek będący jak wszystkie podobne budowle na wyspach mieszaniną styli antycznych,osomańskich i prawosławnych.
Będąc na wyspie warto wyskoczyć do Molivos. Mi osobiście stylem przypomina to troszkę Santorinii gdyż domy budowane są jedynie z kamienia i zawsze w podobnych barwach by nie zaburzyć panującego tu od tysięcy ładu.

Jeśli pragniemy relaksacyjnych kąpieli warto udać sie do Eftalu położonego zaledwie 4 kilometry od stolicy. Jest to najgorętsze źródło na wyspie i zarazem naszym zdaniem najpiękniejsze na wyspie. Można się wylegiwać do woli i oddać się marzeniom. Kolejne znajdują się w Polichnitos, Therma i Pyrogi Thermis. Gorąca kąpiel polecana jest w schorzeniach reumatycznych i nerwobólach. Wartym polecenia jest źródło, które znajduje się niedaleko miejscowości Lisvori (naszym zdaniem drugie co do uroku źródło).

Z plaż polecamy te na zachodnim wybrzeżu. Najpiękniejsza plaża jest w Skali Erossos gdzie mieszkała, uczyła i pisała patronka lesbijek Safona. Cała okolica to mekka par żeńskich choć nie brakuję także “zwykłych” rodzin.Kolejne miejscowości o pięknych plażach to Sigri i Vatera.
Obok tych miejscowości znajduje się zabytek wpisany na listę UNESCO zwany “kamiennym lasem”. Są to prohistoryczne sekwoje zakonserowane niejako przez popiół wulkaniczny.
Dla sparagnionych widoków polecamy wdrapanie się na Olimp (czyli najwyższą górę w okolicy) skąd rozciąga się widok na okoliczne zatoki.

Ogromnym plusem wyspy jest brak dużych tłumów jak w znanych kurortach a woda,piasek i słońce mamy to samo. Kto się tam wybierze na relaks nie będzie żałował.

Praktycznie:
– Na wyspę można przylecieć lub przypłynąć z Aten codziennie
– z Salonik – w sezonie raz lub dwa razy w tygodniu.
– noclegi w hotelach łatwo dostępne ceny jak wszędzie zależa od położenia.
– “zwiedzenie” wyspy z przerwami na kawe, kąpiel w morzu i wizytę w tawernie trwa około 2-3 dni.
– do transportu polecamy wynając skuter
– W restauracjach nie jest drogo, więc warto się skusić na musakę albo inną grecką potrawę, szczególnie świeże owoce morza.
– eliniko (tradycyjna kawa podobna do kawy po turecku) najlepiej udać się do tradycyjnego cafeino, ale tu uwaga: do niektórych nie mogą wejść kobiety

Meteory

Kalambaka – Meteory

Austria – Zell Am See