close
Islandia – Park Narodowy Skaftafell

Islandia – Park Narodowy Skaftafell

Park Narodowy Skaftafell

Park Narodowy Skaftafell, leży przy trasie nr 1 na południu wyspy, na brzegu największego lodowca Europy Vatnajökull. Piękno natury i widoki sprawiają, że warto się do niego wybrać.Park Narodowy Skaftafell, leży przy trasie nr 1 na południu wyspy, na brzegu największego lodowca Europy Vatnajökull. Piękno natury i widoki sprawiają, że warto się do niego wybrać.

Na terenie Parku można urządzić kemping tylko na wyznaczonych miejscach. Zrywanie jakichkolwiek roślin jest surowo zabronione. Wszystkie drogi na terenie Parku są dokładnie oznakowane. U strażników Parku można otrzymać dokładną mapę z oznakowanymi drogami. Na miejscu restauracja, noclegi, można również nocować u farmerów. Będąc w Islandii warto zarezerwować sobie trochę czasu na dokładne zwiedzenie tego naprawdę ciekawego i pięknego parku. Dojechać można również autobusem z Reykjaviku.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Założony w 1967 r., został w 1984 r. powiększony do 1600 km2. Do Parku należą trzy lodowce, z których największy to Skeidararjökull. Chroniony klimatycznie przez wielki lodowiec Oraefajökull z najwyższym wzniesieniem Islandii Hvannadalsnukur (2 119 m) umożliwia wegetację lasów brzozowych i jarzębiny. W Baejarstadarskógur w zachodniej części Morsardalur rosną nawet na 12 m wysokie drzewa (rzadkość w Islandii). Poza tym rosną w Parku: bordziszek, paprocie, kozłek i rzadkie tu orchidee. Bardzo wiele tutaj różnych gatunków ptaków, jak kszyk, świergotek łąkowy, strzyżyk i naturalnie liczne gatunki mew. W okresie lęgowym zabronione jest fotografowanie gniazd. Komunikacja w Parku samochodami jest zabroniona. Można jechać wyłącznie wyznaczonymi drogami. Ale są liczne możliwości pieszych wycieczek. I tak pół godziny od placu kempingowego jest wyjątkowo piękny Svartifoss, utworzony ze słupów bazaltowych. Z wysokości Sjónarsker mamy przepiękny widok na wielkie tereny piasków polodowcowych i na jęzory lodowców. Wyprawa do lodowca Morsarjökull, którego tzw. język kończy się w małym jeziorze, to całodzienna wyprawa. Jedyne gorące źródło w Parku o temperaturze dochodzącej do 80°C, znajduje się na zachód od Baejarstadarskógar.

Jak dojechać:
Do parku najlepiej jechać drogą nr 1 ze stolicy. Po drodze mijamy krater Randholar, z którego materiał był używany do budowy dróg, a także pasów startowych na lotnisku w Keflaviku. Warto zatrzymać się w mieście-ogrodzie Hveragerdii gdzie można zobaczyć oranżeriie ogrzewane ze pomocą gorącej pary wydobywającej się z ziemi. Para ociepla oranżerie, w których uprawia się warzywa, kwiaty, różne owoce (próbowano nawet banany). Są tu liczne hotele, baseny kąpielowe z naturalną gorącą wodą, różnego rodzaju atrakcje, wszystko dla turystów, którzy obowiązkowo odwiedzają ten uroczy zakątek wyspy
Dalej droga wiedzie przez duże miasto Selfoss, dalej przez Eyrarbakki. Ta osada była przez stulecia jedynym portem na południowym brzegu wyspy. Tu mieszkał słynny Bjarni Herjólfsson, który płynąc do swego ojca do Grenlandii zabłądził i dopłynął do ….brzegów dzisiejszej Ameryki, ale z obawy przed tubylcami nie wylądował, co inni Islandczycy mieli mu bardzo za złe :).

W Eyrarbakki dopiero w 1988 r. wybudowano most, umożliwiający dalszą drogę na zachód bez objazdów. Jadąc dalej dotrzemy do Hella, Hvolsvöllur, a po drodze natrafimy na zagrodę Oddi, w której w średniowieczu mieszkała słynna rodzina Oddaverjar, do której należał sławny pisarz i uczony Saemundur Sigfusson (1056-1133).

Wzdłuż brzegu wysokiego na 1666 m lodowca mijamy Eyjafjallajökull (również wulkan -ostatni wybuch w roku 2010 sparaliżowała cała Europę) dotrzemy do pięknego wodospadu Skógafosa (60 m). Mijamy Vik i Myrdal (najdalej na południe położoną osadę). Zaraz za Vik zaczynają się wielkie przestrzenie pokryte piaskiem. Najpierw jest Myrdalsandur 700 km2 czarnej pustynii piaskowej. Lodowiec Myrdalsjökull z powierzchnią ok. 700 km2 jest czwartym największym lodowcem Islandii. Tutaj drzemie słynny i groźny wulkan Katla. Jadąc dalej docieramy do Parku.

Co zwiedzić po drodze z Warszawy do Łodzi? Co zwiedzić po drodze z Łodzi do Warszawy?

Wakacyjna apteczka. Co do niej zapakować?