close
Fascynujący skrawek Turcji, czyli odkrywanie Kapadocji

Fascynujący skrawek Turcji, czyli odkrywanie Kapadocji

Podziemne miasto Kaymakli w Turcji

Wielu turystów zwykło kojarzyć Turcję z pięknymi plażami oraz nadmorskimi kurortami. Faktem jest, że tureckie wybrzeże może zaskoczyć pięknem oraz różnorodnością atrakcji. Kto jednak chce ujrzeć najpiękniejsze zakątki państwa tureckiego, powinien wybrać się na teren Kapadocji.

Wielu turystów zwykło kojarzyć Turcję z pięknymi plażami oraz nadmorskimi kurortami. Faktem jest, że tureckie wybrzeże może zaskoczyć pięknem oraz różnorodnością atrakcji. Kto jednak chce ujrzeć najpiękniejsze zakątki państwa tureckiego, powinien wybrać się na teren Kapadocji.

Podziemne miasto Kaymakli w TurcjiNiezwykły krajobraz oraz fascynująca przeszłość tej krainy są jej największymi walorami. Turyści chętnie tu zaglądają, a pomagają im w tym oferty fakultatywnych wyjazdów, z których mogą korzystać osoby spędzające wczasy w nadmorskich kurortach. Biuro Rainbow Tours, w ofercie którego wycieczki do Turcji zajmują bardzo ważne miejsce, również zachęca do poznawania piękna tej krainy. Tufowe rzeźby oraz wydrążone w takich miękkich skałach kościoły, podziemne miasta oraz historia – fascynująca i pełna tajemnic – stanowią największe zachęty do odwiedzenia Kapadocji. To kraina wyjątkowa, która nie bez powodu stała się idealnym schronieniem dla tureckich chrześcijan oraz miejscem, w którym rozwijała się średniowieczna idea życia klasztornego. Jakie pamiątki do dziś przetrwały w tej wyjątkowej części tureckiej Anatolii?

Kościół w skale – twór wyjątkowy

Zabytkowe kościoły to obiekty, które przez turystów są wyjątkowo chętnie odwiedzane. Te, które można zobaczyć na terenie Kapadocji, mogą śmiało konkurować z największymi skarbami światowej architektury. Wydrążone w skale przyciągają swą formą oraz zadziwiającymi wnętrzami. Wśród licznych atrakcji tego typu, na szczególne wyróżnienie zasługuje Dolina Göreme. Na jej terenie znaleziono około 350 wykutych w skale świątyń, przy czym w wielu z nich odkryto również cenne freski. Choć już w IV i VIII wieku powstało tu sporo świątyń, te najciekawsze pochodzą z okresu średniowiecza. W ich gronie znalazł się m.in. jedenastowieczny Ciemny Kościół z ciekawymi i bardzo dobrze zachowanymi freskami. Uwagę przyciąga też jego rówieśnik – Kościół Wężowy, w którego wnętrzu również zachowały się ciekawe malowidła.

Podziemne miasta – gigantyczne kryjówki pełne tajemnic

Miały być przede wszystkim kryjówkami, zapewniającymi bezpieczeństwo w razie najazdu. Szybko przekształciły się jednak w podziemne miasta, pełne tajemniczych tuneli i komór. Skalne miasta to kolejna fascynująca atrakcja Kapadocji, którą warto zobaczyć na własne oczy. Które z około 400 miast warto wybrać? Jednym z tych najciekawszych jest Kaymaklı – miasto znane z domów wznoszonych w pobliżu podziemnych tuneli. Wiadomo dziś, że takich tuneli było tu przynajmniej sto, a wiele z nich służy obecnym mieszkańcom wioski jako pomieszczenia gospodarcze. Część z nich jest jednak udostępniona do zwiedzania. W czasie ich poznawania szybko można się przekonać, że podziemne miasta zachwycały trwałością oraz świetną wentylacją, dzięki czemu mogły stać się dla dawnych mieszkańców wioski bezpiecznym schronieniem na najtrudniejszy czas.

Tufowe doliny, podziemne miasta oraz wykute w skale kościoły to symbole tej niezwykłej krainy. Dzięki takim atrakcjom stała się Kapadocja miejscem chętnie odwiedzanym przez tych podróżników, którzy lubą spędzać czas w wyjątkowej scenerii. W tej krainie mocnych wrażeń z pewnością dla nikogo nie zabraknie, a przeżycia związane z wizytą w tym miejscu na długo zapiszą się w pamięci każdego turysty.

Koszałkowo to  mały kawałek gór nad naszym morzem (źródło: www.wiezyca.pl)

Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo Wieżyca w Szymbarku

Widok na zamek i dworek od strony rzeki Liwiec (źródło: www.powiatwegrowski.pl)

Zamek Zbrojownia Liw (zabytki pod Warszawą)