close
Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo Wieżyca w Szymbarku

Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo Wieżyca w Szymbarku

Koszałkowo to  mały kawałek gór nad naszym morzem (źródło: www.wiezyca.pl)

Narty nad morzem? Pomysł wydaje się absurdalny, choć wcale niemożliwy. Nasze morenowe Pomorze ma kilka całkiem całkiem górek, z których można fajnie pozjeżdżać!

Narty nad morzem? Pomysł wydaje się absurdalny, choć wcale niemożliwy. Nasze morenowe Pomorze ma kilka całkiem całkiem górek, z których można fajnie pozjeżdżać!

Ośrodek narciarski Koszałkowo Wieżyca w Szymbarku ma aż 2 stoki! (źródło: www.wiezyca.pl)„Ròczimë na biôłą oszalałosc!”, czyli „Zapraszamy na białe szaleństwo!” – tak po kaszubsku zachęca do odwiedzin ośrodek narciarski w Szymbarku. Wieżyca to najwyższe wzniesienie na Pomorzu i całej Nizinie Środkowoeuropejskiej; jest to morena licząca 329 m n.p.m., przynależna do Wzgórz Szymbarskich. U jej stóp założono w 1970 r. ośrodek narciarski, który obecnie składa się z 2 stoków.

Ośrodek Koszałkowo Wieżyca oferuje nie tylko możliwość uprawiania sportów zimowych, ale także jest celem rekreacyjnych wypraw rodzinnych. Do dyspozycji wszystkich chętnych są wyciągi narciarskie, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego (cena 40-50 zł za komplet narciarski lub snowboardowy na cały dzień) i szerokie zaplecze gastronomiczne. Stoki są sztucznie naśnieżane i oświetlone, do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów są 4 duże wyciągi orczykowe, 2 wyciągi dla początkujących i 2 wyciągi z torami do snowtubingu. Na stoku są wykwalifikowani instruktorzy narciarstwa ze szkoły Mixtura (cena to 65 zł od osoby za godz.) i snowboardu, a także czuwają ratownicy medyczni.

Mapa ośrodka Koszałkowo Wieżyca (źródło: www.wiezyca.pl)Parametry:

– 5 tras narciarskich: 2 czerwone (300 m długości), 2 łatwe niebieskie oraz 1 ośla łączka do nauki
– 8 wyciągów orczykowych! To naprawdę rekord! 2 z nich to tzw. „baby-lift”, które prowadzą na górę oślich łączek, a 2 są snowtubingowe.
– górna stacja na jednym stoku ma 235 m n.p.m., a na drugim 205 m n.p.m.
– różnica poziomów: 40-45 m
– 2 tory snowtubingowe
– karuzela śnieżna dla najmłodszych
– Après-ski: Restauracja Biały Miś oraz pizzerie Gawra i Misianora, kilka budek z przekąskami, pawilony z grillem. Pod stokiem można zanocować w kilku domkach lub apartamentach – oferta jest szeroka, od pokoi 1-osobowych po duże apartamenty nawet dla 8 osób.

Adres: Ośrodek narciarski Koszałkowo Wieżyca znajduje się w Wieżycy 32, w Szymbarku (niecałe 46 km na zachód od Gdańska).

Dojazd: Z Trójmiasta jedziemy w kierunku Kartuz – z Gdańska DK7, z Gdyni DK20, z Sopotu – jedną bądź drugą. Przejeżdżamy przez Żukowo i tam, na rondzie Karola Kreffty obieramy drugi zjazd w ul. Gdańską / DK20 i zaraz potem, na kolejnym rondzie (Sióstr Norbertanek), również drugi zjazd w ul. Gdańską / DK20. Po 19 km, za wsią Starkowa Huta skręcamy w prawo na Wieżycę.

Więcej na oficjalnej stronie: www.wiezyca.pl

Atrakcji w okolicy Wieżycy jest bardzo dużo; większość z nich znajduje się w sporej wielkości kompleksie zwanym Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku:

Koszałkowo to mały kawałek gór nad naszym morzem (źródło: www.wiezyca.pl)– drewniany dom „do góry nogami”, w którym nasz błędnik dostaje szału.

– Muzeum Ciesielstwa z najdłuższą deską świata wyciętą z daglezji (prawie 37 m długości!), wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa.

– 6-metrowej długości fortepian, na którym grane są koncerty – największy na świecie, również wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

– ekspozycja poświęcona Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski – kaszubskiemu ruchowi oporu z II wojny światowej (bunkier).

ekspozycja „Syberia” poświęcona wywożonym na Syberię od XVIII w. Polakom. Można obejrzeć oryginalną, drewnianą chatę sybiraków; parowóz, którym transportowano zesłańców; łagry oraz pomnik Niedźwiedzia Wojtka.

browar Kaszubska Korona przedstawiający produkcję piwa i oferujący możliwość degustacji miejscowych trunków.

muzeum tabaki.

Wieżyca – góra, u której stóp znajduje się ośrodek narciarski jest zalesiona. Pomiędzy dwoma wierzchołkami wybudowano metalową, 35-metrową wieżę widokową. Stojąc na zadaszonej platformie widokowej, można podziwiać rozległą panoramę Szwajcarii Kaszubskiej. Obecna budowla stanęła w miejscu kamiennej wieży-pomnika Bismarcka, zniszczonej w czasie I wojny światowej.

wystawa kaktusów w Ostrzycach nad Jeziorem Ostrzyckim (ul. Kasztelańska 6, Ostrzyce; 6 km na północ od Szymbarku) – kompletowana od ponad 30 lat kolekcja kaktusów (około 1 tysiąc gatunków) w ośrodku wypoczynkowym Zielony Młyn. Wystawa czynna od maja do końca października.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (24 km na południe od Szymbarku) – znajduje się w ładnym, klasycystycznym dworku, w którym w 1747 r. urodził się Józef Wybicki, autor hymnu Polski.

Kościerzyna – obok Kartuz główne miasto kaszubskie. Jego ważniejsze zabytki to: neogotycki ratusz, w którym mieści się Muzeum Ziemi Kościerskiej, XIX-wieczne kamieniczki, skansen kolejowy w dawnej parowozowni (można przejechać się starą ciuchcią!).

Kaszubski Park Krajobrazowy

Białe szaleństwo na Szczecińskiej Gubałówce (źródło: www.gubalowka.com.pl)

Szczecińska Gubałówka (narty nad morzem)

Podziemne miasto Kaymakli w Turcji

Fascynujący skrawek Turcji, czyli odkrywanie Kapadocji