close
Zamek Zbrojownia Liw (zabytki pod Warszawą)

Zamek Zbrojownia Liw (zabytki pod Warszawą)

Widok na zamek i dworek od strony rzeki Liwiec (źródło: www.powiatwegrowski.pl)

Pogoda już iście wiosenna, wiec dlaczego by tak nie przyśpieszyć majówki? Szukacie miejsca na weekendowy wypad pod Warszawę? Wybierzcie się z nami do zamku książąt mazowieckich w Liwie!Pogoda już iście wiosenna, wiec dlaczego by tak nie przyśpieszyć majówki? Szukacie miejsca na weekendowy wypad pod Warszawę? Wybierzcie się z nami do zamku książąt mazowieckich w Liwie!

Widok na zamek i dworek od strony rzeki Liwiec (źródło: www.powiatwegrowski.pl)Wzniesiony przez książąt mazowieckich w XIV-XV w. zamek w Liwie był doskonale położony pod względem strategicznym – bagna i rozlewiska rzeki Liwiec dawały dodatkową ochronę wschodniej granicy Mazowsza. Kasztelański gród zaprojektował z polecenia księcia Janusza I Mazowieckiego architekt Niklos, który był także autorem innej warownej budowli – zamku w Ciechanowie. Zamek w Liwie to majstersztyk sztuki architektonicznej, bowiem aby warownia się nie zapadła, trzeba było wpierw utworzyć na moczarach sztuczną wyspę z drewnianych bali i dopiero na niej wzniesiono na planie niemalże równego kwadratu (32×33 m) granitowe fundamenty, a na nich mury z czerwonej cegły. Można było do niego wjechać przez 2 mosty zwodzone utworzone na groblach, a następnie przez bramy.

W ciągu kolejnych dekad na zamku w Liwie zaczęły odbywać się posiedzenia sądowe; wówczas warownię rozbudowano, a mury zostały kilka razy podwyższone. Nic to jednak nie dało, gdy w 1657 r. miał miejsce potop szwedzki, a w 1703 r. wojna północna i twierdza została tak zniszczona, że jej odbudowa normalnie się nie opłacała. Przełom nastąpił w 1782 r., kiedy to starosta Liwa, Tadeusz Grabianka wybudował sobie przy ruinach zamku barokowy dworek. Niestety w połowie XIX w. jego dom, gdzie mieściła się również kancelaria starostwa, spłonął.

Otton Warpechowski (źrodło: www.liw-zamek.pl)Najlepsza historia wydarzyła się jednak w czasie II wojny światowej. Początkowo hitlerowcy zaczęli niszczyć zamek, gdyż potrzebowali cegieł do budowy obozu koncentracyjnego w Treblince (na ten cel rozebrali już 2 synagogi w Węgrowie). Na szczęście w porę zjawił się pewien niemiecki archeolog, Otton Warpechowski, który przekonał dowodzącego powiatem sokołowsko-węgrowskim Ernsta Gramssa, że autorem zamku w Liwie byli nie kto inni, lecz Krzyżacy! W ciągu 2 kolejnych lat Niemcy odbudowywali naszą polską twierdzę, sądząc że jest to doskonały przykład odwiecznej, germańskiej dominacji na słowiańskich terenach. Dopiero w 1944 r. niemieccy historycy dokładniej zajęli się tym tematem i wyszło na jaw kłamstwo Warpechowskiego, na którego wydano nagonkę. Archeolog schronił się przed gestapo u swej rodziny w Brzozowie, a po wejściu Armii Czerwonej do Polski wstąpił ochotniczo do II Armii Wojska Polskiego. Tam niestety zginął zastrzelony w awanturze przez jakiegoś Rosjanina.

Po wojnie polscy archeolodzy również zainteresowali się zamkiem w Liwie. Średniowieczną twierdzę odnowiono, wzmocniono fundamenty, a biały, barokowy dworek całkowicie odbudowano. Obecnie znajduje się tu Muzeum Zbrojownia, które prezentuje szeroką kolekcję militariów z XVI-XIX w., portrety sarmatów, znalezione w pałacu w Sterdyni oraz obrazy batalistyczne i stare meble.

Turniej rycerski na zamku w Liwie 2 (źrodło: www.liw-zamek.pl)Do sezonowych atrakcji należy Turniej Rycerski „O Pierścień Świętej Anny”, który odbywa się co roku w połowie sierpnia oraz Festyn Archeologiczny, w którym szkoły biorą udział w prezentacjach i konkursach wiedzy na różne tematy historyczne – od Starożytności, przez Potop Szwedzki, epokę napoleońską, po II wojnę światową. Oprócz tego na zamku w Liwie często mają miejsce zloty motocyklowe, koncerty oraz wystawy.

Adres: Zamek znajduje się pod Węgrowem, we wschodniej części wsi Liw, nad rzeką Liwiec, tuż przy DW637 → ul. Stefana Batorego 2, Liw (75 km na wschód z centrum Warszawy).

Turniej rycerski na zamku w Liwie (źrodło: www.liw-zamek.pl)Dojazd: Najwygodniej dojechać Mostem Poniatowskiego, potem na południe Wałem Miedzeszyńskim w kierunku Augustów/Puławy/Terespol. Przy Trasie Siekierkowskiej skręcamy w lewo w kierunku Terespola, Rembertowa i Wesołej. Jedziemy prosto Trasą Siekierkowską/DK2/DW724 na Rembertów. Nazwa zmienia się na Marsa/ DW637 – droga biegnie skrętem w prawo i prowadzi nas prosto do Liwa przez Sulejówek, Okuniew i Stanisławów.

Więcej na oficjalnej stronie zamku w Liwie: www.liw-zamek.pl

KONTAKT: (25) 792 57 17

Podziemne miasto Kaymakli w Turcji

Fascynujący skrawek Turcji, czyli odkrywanie Kapadocji

Monumentalny zamek Krzyżtopór w Ujeździe to architektoniczny majstersztyk

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (zabytki w okolicy Kielc)