close
Kąpielisko Glinianki we Wrocławiu

Kąpielisko Glinianki we Wrocławiu

Wrocławskie Glinianki to jak sama nazwa wskazuje dawne kopalnie gliny, którą pozyskiwano do końca II wojny światowej. Wówczas cegielnie zostały zniszczone, a po wojnie, kiedy to tereny zostały włączone do nowej Polski, podjęto decyzję nie o ich odbudowie, lecz zalaniu wodą, tworząc w tym miejscu rekreacyjne tereny kąpieliskowe.

Glinianki we Wrocławiu to 3 zabiorniki wodne utworzone w miejscu dawnej kopalni gliny
Glinianki we Wrocławiu to 3 zabiorniki wodne utworzone w miejscu dawnej kopalni gliny. (źródło: Googlemaps)

Kąpielisko Glinianki leżą w zachodniej części Wrocławia, niedaleko przecięcia się szos A8 z DK94. Jak sama nazwa wskazuje dawniej były tu kopalnie gliny, którą pozyskiwano do końca II wojny światowej. Wówczas cegielnie zostały zniszczone, a po wojnie, kiedy to tereny zostały włączone do nowej Polski, podjęto decyzję nie o ich odbudowie, lecz zalaniu wodą. We wrocławskich Gliniankach kąpano się już od lat 40-tych, jednak strzeżone, wytyczone bojami kąpielisko pojawiło się dopiero w latach 60-tych.

Widok z lotu ptaka na wrocławskie Glinianki. Przy zbiorniku na pierwszym planie widać strzeżone kąpielisko i plażę, drugi akwen przeznaczony jest do uprawiania sportów wodnych.
Widok z lotu ptaka na wrocławskie Glinianki. Przy zbiorniku na pierwszym planie widać strzeżone kąpielisko i plażę, drugi akwen przeznaczony jest do uprawiania sportów wodnych. (źródło: fanpage kąpieliska i wakeparku Glinianki)

Akweny są 3: największy, o kształcie trójkąta znajduje się po prawej stronie (na wschodzie) i jest przeznaczony do uprawiania sportów wodnych; w tym po lewej (na zachodzie), prostokątnym można pływać wpław, natomiast najmniejszy, trójkątny, znajdujący się na górze (na północy) jest raczej dziki. Nad tym drugim, wzdłuż jego wschodniego brzegu znajduje się piaszczysta plaża oraz boiska do siatkówki plażowej i do piłki nożnej. W wypożyczalni sprzętu wodnego można nabyć kajaki, łodzie i rowery wodne. Glinianki we Wrocławiu to nie tylko kąpielisko i plaża, ale również wakepark z prawdziwego zdarzenia, gdzie fani wakeboardingu mogą się wyszaleć do woli.

Niecałe 0,5 km w linii prostej od Glinianek znajduje się wybudowany na Euro 2012 Stadion Wrocław oraz Park Pilczycki, w którym również znajduje się kilka jeziorek.

Cennik: bilet normalny – 8 zł, ulgowy – 6 zł, promocja po 17h – 3 zł, karnet na 10 wejść – 90 zł.

Adres: ul. Kosmonautów 2, Wrocław (9 km na zachód i lekko na północ od centrum)
Tel.: 782 911 200

Wyspy śródziemnomorskie – którą wybrać na wakacje?

Czy warto kupić kamerę sportową?