close
Wietnamskie skarby – co warto zobaczyć w dawnym Sajgonie?

Wietnamskie skarby – co warto zobaczyć w dawnym Sajgonie?

Jeszcze nie tak dawno miasto to znane było jako Sajgon, a jego nazwa kojarzyła się z wojennymi tragediami. Dziś dawna stolica Republiki Wietnamu, znana już jako miasto Ho Chi Minh, staje się jednym z ciekawszych miejsc dla turystów odkrywających Wietnam.  

Czy warto odwiedzić Wietnam?

Wyprawy do Wietnamu nie są jeszcze zbyt modne, a miłośnicy egzotycznych podróży dopiero zaczynają odkrywać piękno tego kraju. Nie wynika to z braku atrakcji Wietnamu, lecz raczej z faktu, że wielu z nas spogląda na to państwo w dość stereotypowy sposób. Wietnam kojarzony jest głównie z wojną i biedą, choć wystarczy spędzić tu kilka godzin, by zmienić opinię. Wbrew pozorom podróż na teren tego kraju nie musi wiązać się z wielkimi wydatkami. Promocje, którymi przyciągają takie biura podróży jak np. Rainbow Tours, obejmują m.in. przeloty czarterowe do miasta Ho Chi Minh, którego poznanie może się okazać ciekawym wstępem do wietnamskiej wycieczki. Co koniecznie trzeba zobaczyć w dawnym Sajgonie?

Najpiękniejsze budowle miasta Ho Chi Minh

Dla większości turystów, którzy odwiedzają to miasto, najważniejszą atrakcją są pamiątki związane z wojną oraz działalnością partyzancką. Spróbujmy jednak spojrzeć na to miasto z nieco innej perspektywy i zapomnijmy choć na chwilę o jego tragicznej historii. Skupmy się na budowlach, które przypominają o różnorodności i kolonialnej przeszłości Sajgonu. Ciekawym zabytkiem architektury kolonialnej jest ratusz wzniesiony w początkach XX wieku. Z przełomu XIX i XX wieku pochodzi piękny gmach teatru, w którym do dziś urządzane są ciekawe przedstawienia. Inną pamiątką, która przypomina o Francuzach zarządzających niegdyś tą częścią Wietnamu, jest majestatyczny gmach Poczty Głównej. W czasie spaceru po mieście warto też przyjrzeć się nowoczesnym budowlom, które wyrastają w sąsiedztwie kolonialnych gmachów. Wyjątkową ciekawostką są tu domy tunelowe – niezwykle wąskie budynki, które mają pogodzić zapotrzebowanie na mieszkania z koniecznością oszczędzania miejsca, wyjątkowo cennego w centrum tej dynamicznie rozwijającej się metropolii. Nie brak tu również nowoczesnych biurowców, które są symbolem rozwoju wietnamskiej gospodarki. Dzięki nim miasto kusi licznymi kontrastami oraz udowadnia gościom, że w dawnym Sajgonie wcale nie trzeba spędzać czasu tylko i wyłącznie na odkrywaniu tragicznej przeszłości tego miasta.

Dawny Sajgon sam w sobie jest miejscem atrakcyjnym dla turystów. Kto zechce lepiej poznać wietnamskie skarby, ten będzie mógł wyruszyć z tego miasta w dalszą podróż. Gdzie można się skierować? Ho Chi Minh to dobry punkt wypadowy dla tych, którym marzą się wyprawy do Delty Mekongu. Można się stąd dostać do miasta Tay Ninh, które jest ważnym ośrodkiem caodaizmu – ciekawej religii, z którą można się spotkać praktycznie tylko w Wietnamie. To tylko wybrane atrakcje, którymi może oczarować Wietnam – kraj, który ma przed sobą wspaniałą przyszłość w branży turystycznej.

fot. Shutterstock

2 grudnia 201519193Views

Kraków Zwiedzanie

Największe miasto wschodniej Polski